Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Harce Lajkonika

Kraków jest miastem, w którym legenda i tradycja wciąż przenikają się z nowoczesnością. Doroczny pochód Lajkonika (zwanego też Konikiem Zwierzynieckim) jest tego najlepszym przykładem. Każdego roku, w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała, czarnobrody, ubrany w barwny wschodni strój jeździec na sztucznym białym koniku przemierza krakowskie ulice ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Tym razem Lajkonik wyruszy w swój pochód w czwartek (30 czerwca) o godz. 12:30.

Lajkonikowi towarzyszyć będzie, oczywiście oprócz tłumu widzów, chorąży niosący majestatyczną chorągiew z Białym Orłem, dwudziestu włóczków (flisaków wiślańskich) w kolorowych strojach oraz ośmioosobowa kapela „Mlaskoty”, której muzyka nadaje rytm przemarszowi.

Na trasie pochodu wstrzymywany będzie ruch samochodów i tramwajów, a Tatarzyn wraz ze swym orszakiem odwiedzi miejscowe sklepy, bary i restauracje odbierając „haracz” należny najeźdźcom. Z pewnością warto będzie obejrzeć trudny taniec z chorągwią, który Lajkonik wykonuje trzykrotnie w ciągu pochodu. Lajkonik będzie także uderzał lekko przechodniów swoją buławą – krakowianie wierzą, że to przynosi szczęście. Pochód zakończy się wieczorem na Rynku Głównym, gdzie Lajkonik spotka się z władzami Krakowa, odbierze jako daninę sakwę z pieniędzmi, a następnie wzniesie toast za pomyślność miasta i wykona końcowy taniec.

Legenda mówi, że Lajkonik jest pamiątką ocalenia Krakowa przed najazdem Tatarów w XIII wieku, kiedy to wspomniani włóczkowie bohatersko odparli najeźdźców na podkrakowskim Zwierzyńcu, zabijając ich wodza. Następnie jeden z flisaków, włożywszy szaty pokonanego chana, wjechał triumfalnie do miasta, ogłaszając mieszkańcom zwycięstwo. Czy rzeczywiście takie są korzenie tej tradycji, historycy nie są pewni (doszukują się ich także w czasach pogańskich, jak i w uroczystościach kościelnych), ale wiemy z pewnością, że Lajkonik przemierza swoją trasę corocznie już od kilku stuleci i jest jednym z najważniejszych symboli Krakowa, a nad jego ochroną i pielęgnowaniem czuwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

TRASA PRZEMARSZU LAJKONIKA:

12.30 Siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ulica Senatorska 1

Barwny korowód wyrusza sprzed siedziby Wodociągów Krakowskich. Dzieci mogą tutaj liczyć na słodki poczęstunek od Lajkonika.

Plac Na Stawach

Lajkonik odwiedza tutejszych kupców i zbiera „podatek” należny wodzowi Tatarów.

13.00–13.30 Klasztor Sióstr Norbertanek

Na dziedzińcu klasztoru Lajkonik wykonuje pierwszy taniec. Następuje krótki odpoczynek w gościnie u ksieni klasztoru.

13.30–15.00 Przemarsz ulicą Kościuszki

Lajkonik i jego orszak odwiedzają przydrożne sklepy w celu odebrania „haraczu”.

15.10–15.15 Orszak przekracza skrzyżowanie z aleją Krasińskiego

15.20–16.00 Odpoczynek orszaku w barze „Lajkonik”

16.00–17.15 Przemarsz ulicą Zwierzyniecką

Tutaj również Lajkonik składa wizytę u lokalnych kupców

17.15 Skrzyżowanie przy Filharmonii Krakowskiej

W pobliżu miejsca, gdzie kiedyś stały mury obronne i zaczynał się Kraków, na chwilę wstrzymywany jest ruch drogowy, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec

17.30–18.30 Przemarsz ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

Pałac Biskupi

Lajkonik składa pokłon

19.00–19.30 Rynek Główny

Lajkonika wkracza na scenę pod Wieżą Ratuszową. Staje przed władzami Miasta Krakowa, od których odbiera „haracz” w wielkiej sakwie. Razem z Zastępcą Prezydenta Krakowa Elżbietą Lęcznarowicz wznosi toast za pomyślność krakowian i wykonuje trzeci taniec zwany urbem salutare (pokłon miastu).

19.30–20.30 Odpoczynek orszaku w restauracji „Wierzynek”

20.30–21.00 Finałowy przemarsz korowodu wokół Rynku Głównego

21.00–22.00 Kolacja w restauracji „Hawełka”

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.mhk.pl. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-06-30
Data aktualizacji: 2011-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź