Cracovia Danza na ludowo
Już po raz dwunasty Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na Festiwal Tańców Dworskich. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu to „ Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie”. Projekt zrealizowano przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków a honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Tegoroczna edycja to próba pokazania, w jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV-go wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii, kostiumów… Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak Gawot, Musette, Kontredans, Tarantella czy Krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. „Ballet des Saisons”, „Les Pastorales”, „Giselle”, „Córka źle strzeżona” i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.
Kulminacją Festiwalu będą wydarzenia 6 i 7 sierpnia. Stare Miasto zamieni się wówczas w parkiet. Po jego ulicach dzień wcześniej (5 sierpnia) przejdzie barwny, dworski korowód. Pokazy w ramach finału festiwalu (zarówno grup profesjonalnych, jak i amatorów) odbędą się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie i na Zamku Królewskim na Wawelu. W sobotni wieczór podczas gali baletowej: Folklor – Inspiracje wystąpią artyści z Polski, Francji, Anglii, a nawet egzotycznych Indii. Będzie to również okazja, by obejrzeć fragment spektaklu „Córka źle strzeżona” w wykonaniu tancerzy Opery na Zamku w Szczecinie – najstarszego zachowanego tytułu baletowego, ze względu na swoje walory komiczne od 200 lat wciąż granego na światowych scenach.
Natomiast wieczorem, 7 sierpnia publiczność będzie miała okazję obejrzeć najnowsze widowisko Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” – Barwy Polski wg Karola Szymanowskiego. Ten przygotowany z okazji polskiej prezydencji w UE spektakl łączy w sobie różne style taneczne i muzyczne dwudziestolecia międzywojennego. Oparty na kompozycjach muzycznych Szymanowskiego toczy się w rytmie pór roku i związanych z nimi obrzędów. Nawiązania do estetyki dwudziestolecia można zauważyć również w kostiumach i w scenografii autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej.
Ale festiwal to nie tylko taniec – w programie znajdują się także wykłady poświęcone jego tematowi przewodniemu oraz wystawa w Willi Decjusza, przybliżająca sztukę taneczną m.in. poprzez kostiumy, dokumenty i inne rekwizyty związane z wpływem stroju ludowego na taniec dworski i balet.
Każda z kolejnych edycji Festiwalu posiada inny temat przewodni, dotychczas były to, m.in. „Karnawał i Bal Maskowy" (2001), „Taniec dworski a teatr dworski" (2003), „Taniec dworski w stylu włoskim" (2006), „Taniec dworski w Krakowie" z okazji 750-tej rocznicy Lokacji Miasta Krakowa (2007), „Taniec dworski w krajach Orientu – Indie" (2008), „Mistrzowie Tańca" (2010).
Najbliższa – dwunasta już edycja Festiwalu rozpocznie się w ostatni weekend lipca (30 lipca, sobota) i potrwa do 7 sierpnia (niedziela). Jej tematem przewodnim będzie „Taniec ludowy w tańcu dworskim i Balecie".
Szczegółowy program Festiwalu na stronie www.cracoviadanza.pl (WAŚ)