Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Umowa na budowę Centrum Kongresowego ICE podpisana

Za 317 milionów złotych polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu wykona drugi i ostatni etap budowy Centrum Kongresowego ICE przy rondzie Grunwaldzkim. We wtorek, 20 września w Magistracie podpisano umowę w tej sprawie.

„To obiekt, bez którego trudno wyobrazić sobie kulturalny i turystyczny rozwój Krakowa. Już teraz Centrum jako miejscem na organizację kongresów interesują się poważni kontrahenci. Dlatego liczę, że wykonawca jak najszybciej rozpocznie realizację inwestycji i zakończy ją w zakładanym terminie” – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas podpisania umowy na budowę drugiego etapu Centrum Kongresowego. Prezydent Krakowa przypomniał, że plan budowy nowoczesnego obiektu na organizację kongresów i przedsięwzięć o charakterze artystycznym koło ronda Grunwaldzkiego istnieje od ponad 10 lat. „Jednak realizacja tej ważnej inwestycji stała się realna po wyłonieniu w 2007 roku, w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego, projektanta Centrum” – zaznaczył Jacek Majchrowski. W kolejnych latach Miasto uzyskało decyzje administracyjne związane z budową obiektu. Przeprowadzono konsultacje społeczne, badania archeologiczne, przygotowano podziemną infrastrukturę. Latem ubiegłego roku Prezydent Krakowa i Marszałek Województwa podpisali umowę na unijne dofinansowanie tej inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Do lipca 2011 roku zakończono pierwszy etap budowy Centrum – czyli głęboką na 16 metrów ścianę szczelinową, która jest zewnętrzną ścianą konstrukcyjną obiektu, zabezpieczającą jednocześnie przed naporem wód gruntowych.

Podpisana we wtorek, 20 września umowa na realizację drugiego i ostatniego etapu Centrum Kongresowego opiewa na kwotę 317 milionów złotych. To ponad 20 milionów złotych mniej niż pierwotnie zakładano. Wykonawcą inwestycji jest wyłonione w przetargu polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu. Zgodnie z umową w ciągu 35 miesięcy (w trzecim kwartale 2014 roku) Centrum powinno zostać oddane do użytku. „To dla nas prestiżowe przedsięwzięcie, jesteśmy na realizację Centrum doskonale przygotowani i nie przewidujemy problemów przy budowie, tym bardziej, że projekt Centrum jest doskonale przygotowany” – mówił Andrzej Goławski, dyrektor Budownictwa Ogólnego na Polskę zachodnią Budimex SA.

Przypomnijmy, że reprezentacyjny gmach przy rondzie Grunwaldzkim, z charakterystyczną przeszkloną fasadą od strony kościoła Na Skałce i Wawelu będzie obiektem o funkcji kongresowo-koncertowej, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz posiadającym najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Projektantem Centrum Kongresowego jest zespół K. Ingarden, J. Ewý Architekci Sp. z o.o. oraz Arata Isozaki & Associates. „Na tym niesłychanie skomplikowanym i wielofunkcyjnym projektem pracowało przez kilka lat ponad 100 osób” – zaznaczył Krzysztof Ingarden. Wśród współpracowników znalazła się między innymi międzynarodowa grupa ARUP, a także przedstawiciele biura konstrukcyjnego Project Service - współtwórca m.in. budynku Ambasady Japonii w Warszawie i Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej.

Powierzchnia użytkowa Centrum Kongresowego wynosić będzie ok. 37 015 m², w tym: sala audytoryjna do 2092 miejsc na widowni w układzie z estradą, sala duża na 600 miejsc na widowni, sala kameralna/wielofunkcyjna na 300 miejsc na widowni, zespół sal konferencyjnych o powierzchni ok. 500 m², sala wielofunkcyjna – wystawowa o powierzchni ok. 400 m², parking na. ok. 350  samochodów osobowych w kondygnacjach podziemnych, zespół pomieszczeń związanych z foyer, szatnią oraz zapleczem magazynowo-technicznym i sanitarnym, zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych z parkingami naziemnymi i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal dla autobusów i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

Centrum Kongresowe jest intensywnie promowane m.in. na wiodących  targach turystyki biznesowej w Europie  np. w Londynie, Brukseli, Frankfurcie, Barcelonie, jak również na prezentacjach zagranicznych w tym roku np. w Paryżu. Z kontaktów z branżą i rozmów podczas targów branżowych wynika, że obiekt będzie  cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W tej chwili prowadzone są zaawansowane rozmowy z 3 dużymi kontrahentami (spotkania stowarzyszeń powyżej 1000 osób) na rok 2015. Zainteresowanie centrum wykazują różne branże m.in. medyczna. (M).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-09-21
Data aktualizacji: 2011-09-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź