Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Boska Komedia – odsłona czwarta

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to podróż po wszystkich kręgach współczesnego teatru z Polski i ze świata. Czwarta edycja tego wyjątkowego wydarzenia potrwa w Krakowie do 15 grudnia.

„To co jest interesujące w tym festiwalu to fakt, że wyzwala w widzach głębokie refleksje socjologiczne i antropologiczne, że dzięki spektaklom mogą redefiniować samych siebie, a także poznawać współczesną kondycję naszego społeczeństwa” – mówiła podczas konferencji prasowej (9 listopada, środa)  zapowiadającej wydarzenie Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. „Festiwal Boska Komedia sprawia także, że Kraków staje się miejscem poważnej dyskusji o teatrze” – dodała.

Choć główna cześć festiwalu odbędzie się za miesiąc wydarzenia z nim związane odbywały się już od początku roku. Część międzynarodowa została zaprezentowana na zakończenie ubiegłego sezonu teatralnego. W maju Kraków gościł japońską grupę performerską cheltfisch, która pokazała Dźwiękowe życie żółwia olbrzymiego w reżyserii Toshiko Okady. Natomiast w czerwcu międzynarodowo zrobiło się za sprawą Mapa Teatro z Kolumbii, który przywiózł ze sobą Święto niewiniątek duetu reżyserskiego Heidi i Rolfa Abderhaldenów.

„W kolejnej już edycji festiwalu proponujemy widzom nie tylko przegląd najciekawszych spektakli sezonu, ale nową formułę, która zaskoczy i podniesie emocje tym samy dostarczając intensywniejszych inspiracji i intelektualnego impulsu. Właśnie dlatego tegoroczną Boską Komedię zaczynamy od czyśćca: w tej wyjątkowej części festiwalu, złożonej wyłącznie z prapremier, mierzą się różne spojrzenia, pokolenia i głosy. Pięć prapremierowych spektakli, zgromadzonych w cyklu Pomniki Polskie, to produkcje i koprodukcje festiwalowe: absolutna nowość na naszym festiwalu. Wszystkie przedstawienia napisane i wyreżyserowane zostały na potrzeby Boskiej Komedii, wszystkie też wejdą do repertuarów krakowskich teatrów. Widzom zwracam także uwagę na charakterystyczne tandemy młodych dramaturgów i reżyserów – podczas Boskiej Komedii zobaczymy prace najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia - mówi Bartosz Szydłowski - Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Grudniowy przegląd będzie prawdziwą eksplozją smaków, kolorów i zapachów teatralnej mieszanki. Na najlepsze polskie spektakle ubiegłego sezonu, które wzbudzą piekielne konkursowe emocje (INFERNO), raj przedstawień najmłodszego pokolenia reżyserów (PARADISO), oraz wspomniany czyściec prapremier (PURGATORIO) – zapraszają: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa.

Nagrody w tegorocznym konkursie to: Boski Komediant: Krakowska Nagroda Teatralna - nagroda Prezydenta Miasta Krakowa dla najlepszego spektaklu festiwalu (50 tysięcy złotych) oraz nagrody w kategoriach: najlepszy reżyser, scenograf, aktor, aktorka oraz kompozytor, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 tysięcy złotych każda).

Dodatkowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej www.boskakomedia.pl oraz www.biurofestiwalowe.pl (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-11-11
Data aktualizacji: 2011-11-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź