Program OPIEKA WYTCHNIENIOWA
Gmina Miejska Kraków śladem lat poprzednich przystąpiła do realizacji ministerialnego Program "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego oraz budżetu Gminy. W latach 2020-2024 opiekę wytchnieniową zrealizowano dla ponad 800 osób.

Program „Opieka wytchnieniowa” kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobą zależną.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Gmina Miejska Kraków realizuje Program w formie 14 - dniowych, całodobowych turnusów w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej 267, które posiada możliwości kadrowe, lokalowe oraz doświadczenie w profesjonalnej opiece nad osobami z różnego typu niepełnosprawnościami.
Uczestnikom turnusów zapewnione jest:
- zakwaterowanie w pokojach maksymalnie dwuosobowych;
- całodobowa opieka pielęgniarska i pielęgnacyjna;
- wyżywienie zgodne z zaleceniami dietetycznymi;
- zajęcia aktywizujące dopasowane do potrzeb i stanu psychofizycznego uczestnika.
Realizacja całodobowej opieki spotyka się z pozytywnymi opiniami opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które wzięły udział w Programie. Jest bardzo wyczekiwaną przez opiekunów formą wytchnienia w codziennej opiece nad osobą niesamodzielną. O popularności tej formy wsparcia świadczy liczba osób, które wzięły udział w Programie oraz osób, które oczekują na miejsca na kolejnych organizowanych 14 - dniowych turnusach.
W ramach środków Funduszu Solidarnościowego Gmina Miejska Kraków realizuje również opiekę dzienną w miejscu zamieszkania osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dzieci wymagających stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Dane kontaktowe:
- Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie pod nr. tel. 12 44 67 500 lub 539 974 003 od poniedziałku do piątku w godz. 7.25 –15.00
- Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami pod nr. tel. 12 616 5075 w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku.
Środki Funduszu Solidarnościowego w roku 2025:
dofinansowanie: 1 306 926 zł
całkowita, planowana wartość realizacji: 1 306 926 zł
data podpisania umowy: marzec 2025
Więcej informacji o Programie "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz innych programach finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego znajduje się na stronie internetowej:
Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej