Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spółdzielnia Muzyczna w Teatrze KTO

Dziś, 7 grudnia, o godz. 19.30, Spółdzielnia Muzyczna zaprasza na ostatni koncert z cyklu „Interakcje” do Teatru KTO. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory polskich kompozytorek młodej generacji. Dopełnieniem wieczoru będzie dzieło fińskiej artystki Kaiji Saariaho. „Wallflower” Moniki Szpyrki oraz „Polka is a Czech dance” Niny Fukuoki. W programie znajdzie się także „Hagalaz” działającej w Australii Dobromiły Jaskot.

Fot. Piotr Markowski

Tytułowy „Wallflower” to według definicji przyjemnie pachnąca roślina ogrodowa o drobnych kwiatach, ale także nieśmiała osoba, zwłaszcza dziewczyna lub kobieta, która boi się wyróżniać w społeczeństwie i nie przyciąga zanadto zainteresowania czy uwagi. W muzyce, której Szpyrka nadała ten właśnie tytuł, nic nie jest na pokaz. Dźwięki ukryte w mroku, wydawałoby się, że na wskroś elektroniczne, zwodzą nas, emanują spokojem i pozwalają zatopić się w w tajemniczym, intymnym nastroju.

W „Cloud trio” Kaiji Saariaho, choć odniesienie pozamuzyczne jest ewidentne (kompozytorka tworzyła wówczas w Alpach, obserwując niebo nad masywami gór), na pierwszy plan wysuwają się poszukiwania formalno-brzemiowe. Powołując się na słowa samej Saariaho – „Moje pomysły na ten utwór dotyczą zwykłych faktur, jak stworzyć spójną fakturę – jednocześnie złożoną i pełną szczegółów – z pojedynczych linii”.

„Hagalaz” Dobromiły Jaskot jest utworem napisanym na zamówienie Fundacji Wspierania Kultury Aukso pomiędzy – jak podaje kompozytorka – semestrami akademickimi, podczas leniwego lata, kiedy często medytowała, inspirując się zjawiskami spektralnymi i wsłuchując w rezonujące składowe harmoniczne niskich strun fortepianu. Tytuł nawiązuje do runy hagalaz, wchodzącej w skład futharku starszego – dawnego pisma ludów germańskich, a oznaczającego uderzenie gradu, przynoszące ukojenie i oczyszczenie.

O ile w dotychczasowych kompozycjach kierunek odbioru zmierzał raczej do wewnątrz – ku barwie, głębi i skupieniu, tak ostatni utwór jest zdecydowanie ich ekspresyjnym przeciwieństwem. „Polka is a Czech dance” Niny Fukuoki to muzyka istniejąca wespół z komunikatami i podróż jednocześnie w przeszłość i ku przyszłości, niosąca pytająca o alternatywną rzeczywistość, a na warsztat biorąca najnowsze zdobycze technologii.

Więcej o wydarzeniu na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-07
Data aktualizacji: 2023-12-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź