Dzielnica XVI Bieńczyce

Kraków mówi stop patodeweloperce
2025-02-19
Kompleksy mikrokawalerek udające domy jednorodzinne, przerabianie lokali usługowych na mieszkania, niebezpieczna zabudowa na osuwiskach – to tylko niektóre zagadnienia, jakie podjęło miasto przy tworzeniu „Standardów odpowiedzialnego budownictwa”. Dokument będzie podstawą do rozmów z władzami centralnymi na temat regulacji w zakresie prawa budowlanego, a także wyznaczy ton w dialogu z deweloperami.

Dwa pasy ruchu wracają na ul. Mikołajczyka
2025-02-12
W odpowiedzi na pojawiające się od wielu lat apele mieszkańców Mistrzejowic i Bieńczyc, władze miasta zdecydowały o przywróceniu dwóch pasów ruchu na ul. Mikołajczyka. Decyzja ta zapadła podczas spotkania zorganizowanego przez Jakuba Koska, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, z udziałem Łukasza Franka, dyrektora Zarządu Transportu Publicznego, radnych miasta Krakowa oraz przedstawicieli rad dzielnic i lokalnych organizacji.

„Ciepłe mieszkanie”: dotacje dla wspólnot mieszkaniowych
2025-02-10
Zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej czy sporządzenie audytu energetycznego to przykładowe zadania, na jakie wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotację w ramach programu priorytetowego „Ciepłe mieszkanie” na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. 17 lutego rozpoczął się nabór wniosków o udzielenie tego dofinansowania. Potrwa do 31 marca.

Uzyskaj dotację na odnawialne źródła energii
2025-02-10
Chcesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd lub ogrzewanie? Zastanawiasz się nad zakupem paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła? Jeśli tak, złóż wniosek o dofinansowanie w ramach programu rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Wnioski będą przyjmowane do 31 marca.

Bo PIT lubi pracować – dla dobra krakowian!
2025-01-30
Dwie liczby, ale mówią wiele: 700 tys. osób – według ostatnich danych tylu podatników rozlicza się w Krakowie, 5 mld zł – niemal taka kwota wpłynie w 2025 roku do budżetu miasta z tytułu udziału w podatku PIT. Niebagatelna, bo równa połowie wydatków, które Kraków zaplanował na trwający już rok. Wniosek: każde rozliczone zeznanie podatkowe to wkład w rozwój miasta, w którym powstają i spełniają się nasze potrzeby, plany i aspiracje.