Nowe drzewa w rejonie budowanego Ośrodka Ruczaj
Firma Łęgprzem – wykonawca Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza – wykonał kolejny etap nasadzeń drzew. O nowe rośliny wzbogaci się rejon ulic Jana Kantego Przyzby i Zalesie.

Gatunek dominujący to wiśnie, ale są też jabłonie i polne klony. Łącznie, w tym etapie, okolica osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie i Ośrodka Ruczaj wzbogaci się o 52 drzewa.
Prowadzone obecnie nasadzenia to nie pierwsze i nie ostatnie takie działanie, wynikające z kontaktu na budowę Ośrodka Ruczaj. Jesienią 2023 r. nasadzono 67 sztuk drzew. Za kilka tygodni Łęgprzem zrealizuje ostatni etap nasadzeń. Wtedy w rejonie realizowanej inwestycji przybędzie 45 drzew. Łączna liczba nasadzeń wynikających z umowy to 164 sztuki.
Przypomnijmy: budynek Ośrodka Ruczaj posiada cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentacyjna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część zajmuje wielofunkcyjna sala widowiskowa oraz scena z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.
Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.
Wartość umowy z generalnym wykonawcą, firmą P.B.P. „Łęgprzem” Spółka z o.o. to 55 592 023,00 w tym 30 mln zł to środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Autorem koncepcji i projektu budynku Ośrodka Ruczaj jest Biuro Architektoniczne Limba Eko sp. z o.o.