Wzgórze Madery pozostanie zielone? Miasto jest na tak
5 marca na Wzgórzu Madery odbyło się spotkanie zastępcy prezydenta Krakowa, Stanisława Mazura, z mieszkańcami Podgórza Duchackiego. Rozmowy dotyczyły możliwości ochrony terenu przed nadmierną zabudową oraz przyszłości tamtejszych ogródków działkowych.

Podczas spotkania zastępca prezydenta Krakowa podkreślił, że w projektowanym planie miejscowym, Wzgórze Madery zostanie zabezpieczone jako teren zieleni publicznej. Oznacza to, że obszar ten nie będzie mógł być zabudowany. Decyzja o przeznaczeniu tego terenu pod zieleń jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Podgórza Duchackiego, którzy poruszyli ten temat podczas lutowej „ławki dialogu”, czyli jednego z cyklicznych spotkań prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z mieszkańcami poszczególnych dzielnic.
– Chcemy, by mieszkańcy mieli dostęp do tych terenów. Zabezpieczenie Wzgórza Madery przed zabudową stworzy podwaliny do tego, by myśleć tu w przyszłości o stworzeniu warunków także do rekreacji. Podjęliśmy decyzję, by w projektowanym planie miejscowym „Wola Duchacka – Zachód” zostały oznaczone jako zieleń – zaznaczył Stanisław Mazur. Chodzi w szczególności o działkę o numerze 101/3 obr. 47 Podgórze przy ul. Generała Bolesława Roi i ulicy Wspólnej, a także działkę nr 130/11 obr. 47 Podgórze przy ul. Pszennej.
Ostateczna decyzja w sprawie planu miejscowego dla „Woli Duchackiej – Zachód” zostanie podjęta przez Radę Miasta Krakowa.
Wspólna wizja dla Wzgórza Madery
Wśród omawianych z mieszkańcami propozycji pojawiła się również koncepcja stworzenia parku o charakterze publicznym, który stanie się miejscem spacerów, wypoczynku i aktywności dla mieszkańców Podgórza Duchackiego.
– Zależy nam, aby była to przestrzeń otwarta, dostępna i dobrze zagospodarowana, z wykorzystaniem walorów krajobrazowych i przyrodniczych tego miejsca. To nie koniec rozmów – będziemy współpracować z mieszkańcami, by wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania dla tego miejsca – podkreślił zastępca prezydenta Krakowa.
Przyszłość terenów działkowych – konieczne dalsze analizy
Istotnym tematem spotkania były także tereny ogródków działkowych, zarządzane przez Stowarzyszenie Wzgórze Madery, które wzbudzają wiele pytań wśród mieszkańców. Dziś na terenach dzierżawionych przez Miasto funkcjonuje tu blisko 140 ogródków działkowych.
Urząd Miasta Krakowa przeprowadzi dalsze analizy dotyczące tych gruntów. Istnieje ryzyko, że są one skażone, a historyczne źródła wskazują, że w przeszłości mogły tam znajdować się tereny cmentarza cholerycznego. W związku z tym konieczne są szczegółowe badania środowiskowe i historyczne, zanim zapadną jakiekolwiek decyzje.