Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dookoła naszej Ziemi – Dzień Ziemi w DKSM „Nowy Bieżanów”

W tym roku obchody Dnia Ziemi w Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Bieżanów” składają się z trzech elementów: wystawy fotograficznej „Świat według Władysława Grodeckiego”, spotkań z podróżnikiem Sebastianem Bielakiem przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz spaceru edukacyjnego „Zielony Bieżanów”.

Fot. materiały prasowe

„Każdy człowiek w momencie narodzin otrzymuje od Stwórcy pewne ramy: rodziców, czas w którym przyjdzie mu żyć, ojczyznę, różne talenty… To, co po latach znajdzie się na tej mapie życia, w tych ramach zależy już od nas”. Słowa Władysława Grodeckiego, podróżnika i wieloletniego mieszkańca Nowego Bieżanowa, wciąż pozostają inspiracją i rodzajem wskazówki. Dlatego w tym roku Dzień Ziemi DK SM "Nowy Bieżanów" postanowił obchodzić pod „patronatem” pana Grodeckiego i przyjrzeć się naszej Ziemi z perspektywy podróżniczej.

„Świat według Władysława Grodeckiego” – wystawa fotograficzna i spotkanie z Jadwigą Grunwald

„Początkiem drogi jest odwaga! Odwaga, która ma swe źródło we wrodzonym optymizmie, w przeświadczeniu, że to, co wynieśliśmy z polskiego domu, z polskiej szkoły, z ulicy, to musi wystarczyć nawet w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych. By trud „zdobywania” był jak najmniejszy, należy wszystko przemyśleć, „zbudować model” – plan przedsięwzięcia. Im więcej czasu poświęcimy na jego przygotowanie, przemyślimy każdy krok, przygotujemy się fizycznie i psychicznie, tym osiągnięcie celu będzie łatwiejsze. W sytuacjach ekstremalnych największe zagrożenie tkwi w naszym umyśle; to pragnienie wygody oraz mająca swe źródło we współczesnych warunkach życia bierna postawa!”. Tymi słowami bieżanowski podróżnik zachęca nas do odkrywania, poznawania naszej pięknej Ziemi, jej kultur, architektury, piękna natury. Wszystkie te elementy zobaczymy na wystawie fotograficznej, którą Jadwiga Grunwald – córka Władysława Grodeckiego – przygotowała wspólnie z DK SM "Nowy Bieżanów".

Wystawa „Świat według Władysława Grodeckiego” to przekrój różnych podróży i obserwacji podróżnika. Mamy tu spojrzenie na różne kontynenty i kraje, ale też zjawiska społeczne i role, jakie różne osoby pełnią w różnych kulturach. Dzięki umieszczonymi pod planszami kodami QR, możemy przenieść się do historii przygotowanej specjalnie dla danej planszy lub wybranego zdjęcia. Cytaty i opisy pochodzą z różnych czasów i różnych momentów podróżniczego życia Grodeckiego. Sięgniemy zarówno do wypraw z lat 70. XX wieku, jak i do ostatniej podróży bieżanowskiego Pielgrzyma.

– Opowieść o moim tacie i o naszej Ziemi, którą tutaj stworzyłam, stała się swego rodzaju mozaiką – wspomnień z różnych krajów, epok, sytuacji radosnych i smutnych. (...) – pisze we wstępie do wystawy Jadwiga Grunwald. – Jest to zatem również opowieść o przemijaniu – przemijaniu życia ludzkiego, ale także przemijaniu naszej ukochanej, przepięknej Ziemi. Bowiem, chociaż podróżowanie stało się tak proste i dysponujemy niemal natychmiastowym dostępem do tak wielu informacji i obrazów, to nikt już dzisiaj nie sfotografuje wapiennych tarasów Pamukkale, w których dałoby się kąpać, nie zobaczy budynków zniszczonych w trzęsieniach ziemi i atakach terrorystycznych, nie zobaczy porannych korowodów mnichów buddyjskich, ani nie zostanie zaproszony na herbatę w tureckim sklepiku z dywanami. Fotografie Władysława Grodeckiego mają zatem niezwykłą wartość – są niejako wehikułem czasu.

Wystawę „Świat według Władysława Grodeckiego” można oglądać w Galerii Lamperia Domu Kultury SM "Nowy Bieżanów" od 15 kwietnia do 7 maja.

Spotkanie z Jadwigą Grunwald – autorką tekstów do wystawy i doboru zdjęć – odbyło się w poniedziałek 22 kwietnia, w przestrzeni Galerii Lamperia.

Spotkania podróżnicze z Sebastianem Bielakiem dla dzieci i młodzieży szkolnej

Myślą przewodnią obchodów Dnia Ziemi są podróże i poznawanie naszej Ziemi i jej kultur. Jednak podróżowanie warto zacząć znacznie bliżej – na własnym podwórku. – „Podróże kształcą” – jak głosi znane polskie porzekadło, uczą miłości ojczyzny, uczą jak wielkim i wspaniałym jesteśmy narodem, jak ciekawą mamy historię, jak piękny jest nasz „Dom nad Wisłą” – Polska – pisał Władysław Grodecki. W zgodzie z mądrym przemyśleniem tegorocznego patrona Dnia Ziemi, zorganizowane zostaną spotkania podróżnicze z Sebastianem Bielakiem, który opowiedział o trzech przepięknych zakątkach Polski.

Spotkania w Dniu Ziemi (22 kwietnia, w godz. 9.00–14.00) przygotowane zostały tematycznie dla konkretnych grup wiekowych:

  • „Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą” – prelekcja dla dzieci w wieku 6–9 lat (kl. 0–3)
  • „Góry Stołowe. Tajemniczy świat Skalnych Miast” – prelekcja dla dzieci w wieku 10–13 lat (kl. 4–6)
  • „Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór” – prelekcja dla młodzieży w wieku 14–16 lat (kl. 7–8).

Prelekcje odbyły się w przestronnej Sali Widowiskowej DK, a podróżnik opowie o przepięknych polskich górach, ich florze i faunie, dlaczego warto je poznać i odwiedzać, wykorzystując setki własnych zdjęć i specjalnie zmontowane filmy.

Dom Kultury przyjmował zapisy na udział w prelekcjach od grup zorganizowanych na konkretne tematy.

Zielony Bieżanów – spacer edukacyjny

Rok temu w ramach Dnia Ziemi odbył się w DK SM NB pierwszy spacer edukacyjny prowadzony przez nową kierownik placówki – Jadwigę Marchwicę. Od tego czasu zrealizowanych zostało kilka spacerów – uczestnicy poznali historię i ciekawostki związane z Nowym i Starym Bieżanowem oraz Prokocimiem. W tym roku spacery również odbywać będą się w obrębie dzielnicy XII, edukatorka postanowiła jednak skupić się na „zielonych” aspektach swojej „malej ojczyzny”.

Spacer „Zielony Bieżanów” odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia i poprowadzi przez tereny parkowe i zielone Nowego Bieżanowa i Prokocimia. Mieszkańcy tych osiedli na pewno świetnie je znają, ale czy przyglądają się ich architekturze, rozplanowaniu, zieleni? Czy wiedzą, kiedy osiedla powstały i dlaczego? Kto sadził drzewa, które dziś dają nam cień i kto jest patronem bieżanowsko-prokocimskich parków?

Spacery edukacyjne to forma zarówno rozrywki, jak i aktywności fizycznej połączonej z rozwojem zainteresowań. Na spacer zaproszeni są wszyscy, którzy tylko chcą spędzić sobotnie przedpołudnie nieco inaczej i spojrzeć na swoją okolicę pod innym kątem.

Dokładne informacje na temat spaceru – godzina rozpoczęcia, miejsce zbiórki, trasa i czas trwania – zostaną podane w osobnym wydarzeniu na Facebooku oraz w informacji na stronie internetowej Domu Kultury. Udział w spacerze jest bezpłatny, warto jednak zaopatrzyć się we własne drugie śniadanie, wodę i odpowiedni ubiór.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-12
Data aktualizacji: 2024-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź