Czytanie nowohuckiego ciała
W najbliższą sobotę, 30 listopada o godzinie 17.30 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii na osiedlu Szkolnym 26 rozpocznie się „performatywne czytanie nowohuckiego ciała” z badaczką i teoretyczką Katarzyną Trzeciak.
Będzie to m.in. opowieść o początkach Nowej Huty i historii nieustannych, cielesnych zakłóceń wobec planowanej skorupy miasta. Początek Nowej Huty to wyrównanie ziemi– materialne usunięcie starych śladów i zarazem symboliczny gest na rzecz równości i jednorodności.
Wiosną 1949 na całej budowie nowego miasta pracuje niespełna stu ludzi, którzy uwierzyli w jej ideę. Ich dłonie dotykają jeszcze żywych ran – kopią wodociągi w ziemi, która przechowuje ciała zakopane nie tak dawno temu.
Pamięć plutonów egzekucyjnych zmaterializowana w odkrywanych kościach tylko wzmacnia jednak pragnienie otwarcia przestrzeni i stworzenie jednolitego pola, bez walących się chałup, bez znaków cierpienia. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski – w programie Patriotyzm Jutra 2024.