Atrakcje wielickiej kopalni (KONKURS)
Położona w samym sercu Małopolski, tuż obok Krakowa, zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od XIII wieku. Dziś w Wieliczce nie wydobywa się już soli, ale obiekt górniczy funkcjonuje nadal, a zabytkowa Kopalnia (www.kopalnia.pl), dzięki swej wspaniałej bogatej historii i niezwykłej urodzie solnego świata, zyskała sławę jednej z największych, najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez rzesze turystów z kraju i świata atrakcji turystycznych Polski.
Kopalnia Soli „Wieliczka" od wieków udostępnia zwiedzającym swoje zachwycające podziemia. Jest pewne, że pierwsi turyści, a wśród nich sam Mikołaj Kopernik, solne głębiny odwiedzali już w XV wieku. Od najdawniejszych bowiem czasów wielicką Kopalnią szczycili się królowie i chętnie zapraszali do niej swych znamienitych gości.
W XVIII wieku wytyczona została pierwsza podziemna trasa turystyczna, którą zarządzający wówczas Kopalnią Austriacy reklamowali jako jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych monarchii. Niezwykłe widokowe walory podziemnych przestrzeni szybko zostały docenione przez zwiedzających, a wieść o wyjątkowej urodzie solnych wyrobisk rozniosła się daleko - chętnych do poznania atrakcji Kopalni nigdy nie brakowało.
Podziemna podróż
Obecnie, od lat ciesząca się niesłabnącą popularnością podziemna Trasa turystyczna (www.kopalnia.pl/zwiedzanie/trasa-turystyczna), obejmuje ponad 20 komór, rozmieszczonych na trzech poziomach Kopalni. Niezwykła podróż labiryntem solnych korytarzy to idealna okazja, żeby poznać przepiękne pejzaże podziemnych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, będącą dorobkiem kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnikiem historii Polski i narodu polskiego. Schodząc coraz głębiej pod ziemię turyści oglądają wykute w soli komory, urokliwe podziemne jeziora, unikatowe solne rzeźby, majestatyczne konstrukcje ciesielskie, wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.
Zachwycająca kunsztem górniczego fachu komora Michałowice, chwile refleksji przy muzyce Chopina w komorze Weimar, zapierająca dech w piersiach przejażdżka panoramiczną windą na taras widokowy liczącej 36 m wysokości komory Stanisława Staszica, pamiątkowe zdjęcie ze Skarbnikiem, chwile beztroskiej zabawy w komorze Witos dla najmłodszych, czy posiłek doprawiony szczyptą wielickiej soli w znajdującej się 125 m pod ziemią Karczmie Górniczej – niezliczona ilość atrakcji czeka na odwiedzających ten niezwykły podziemny szlak. A wśród nich, perła wielickiej Kopalni, wspaniała, w całości wykuta w soli i przepięknie zdobiona Kaplica św. Kingi. Nic dziwnego, że do tej pory niezwykłe atrakcje Trasy turystycznej podziwiało ponad 37 milionów spragnionych przygody turystów z całego świata.
Atrakcje na nowy sezon
Na tym jednak nie koniec. W kwietniu tego roku trasa zwiedzania wzbogacona została o kolejne niecodzienne atrakcje turystyczne, które po raz pierwszy zaprezentowano podczas inauguracji letniego sezonu turystycznego. Na odwiedzających Kopalnie gości czekają dwie nowe komory - Kazanów oraz Lill Górna www.kopalnia.pl/blog/wycieczka-na-dzis/komory-kazanow-i-lill-gorna-nowosc-na-trasie-turystycznej, w których zaprezentowano niezwykłe multimedialne ekspozycje, harmonijnie łączące dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z nowoczesnymi formami przekazu.
W komorze Kazanów zwiedzający obejrzeć mogą wielkoformatową projekcje z elementami mappingu. Jest to opowieść o żywiołach, które od wieków determinowały ciężką górniczą pracę. Film 5D w podziemnym kinie o historii powstania złoża soli i sposobach eksploatacji, spektakl przy makiecie solnego kryształu i ponad 20 interaktywnych stanowisk, to natomiast atrakcje z których skorzystać można w komorze Lill Górna. Zarówno dzieci jak i dorośli wkraczają tu do fascynującego świata soli, pełnego ciekawostek i niespodzianek, niezwykłych przeżyć i prawdziwych doświadczeń, w którym zdobywanie wiedzy to pasjonująca przygoda. Za pośrednictwem interaktywnej technologii chłonie się tu wiedzę o zjawiskach natury i historii Kopalni.
Poza klasyczną Trasą turystyczną, w ofercie Kopalni, znajdują się inne alternatywne formy zwiedzania, obfitujące w niezliczona ilość atrakcji, które sprawiają, że czas spędzony pod ziemią na długo zapada w pamięci, pozostając miłym i niezapomnianym wspomnieniem.
Fascynująca Trasa górnicza
Szukający prawdziwej przygody i pragnący od podszewki poznać pracę Kopalni, mogą odbyć emocjonującą wyprawę Trasą górniczą (www.kopalnia.pl/zwiedzanie/trasa-gornicza). Rodziny z dziećmi i grupy szkolne zapraszamy do bajkowego Odkrywania Solilandii, gdzie na najmłodszych czekają magiczne wyzwania i przygody. Pielgrzymi mogą bliżej poznać sakralną stronę Kopalni i wspólnie spędzić czas na skupieniu i modlitwie podczas podróży Szlakiem Pielgrzymkowym „Szczęść Boże" www.kopalnia.pl/zwiedzanie/szlak-pielgrzymkowy. Wędrówka po podziemiach przeplatana interesującymi zadaniami to również świetna okazja, by się zintegrować i wspólnie spędzić wolny czas oraz przeżyć w gronie znajomych, rodziny czy współpracowników, Przygodę w grupie.
Przyjedź do Wieliczki, wybierz coś dla siebie i poznaj jedną z największych atrakcji turystycznych Polski!
KONKURS!!!
Dzięki uprzejmości Kopalni Soli w Wieliczce, mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na zwiedzanie tajemnic wielickich podziemi – trasą górniczą. Rozlosujemy je wśród osób, które poprawnie odpowiedzą na pytania:
1. Wymień trzy nazwy tras tematycznych, którymi można zwiedzać Kopalnię Soli w Wieliczce.
2. Ile jest w niej poziomów i jakich sięgają wysokości?
3. Podaj nazwiska trzech historycznych postaci, które odwiedziły w przeszłości wielicką kopalnię.
4. W którym roku Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?
5. Do jakiego miejsca w kopalni pasuje ten opis: To jedna z największych atrakcji wielickiej kopalni. Znajduje się 101 metrów pod ziemią. Posadzka jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole z solnymi kryształami są zawieszone 12 metrów pod sufitem. W kaplicy znajdują się płaskorzeźby ilustrujące wydarzenia z kart Nowego Testamentu i ponad stuletnia szopka.
Odpowiedzi (zawierające imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy) prosimy przesyłać do 4 lipca, na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: KOPALNIA SOLI. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Prosimy o załączenie następującego oświadczenia: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".