Weekendowy rozkład jazdy
Jak co tydzień przedstawiamy Wam najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne. Nie zabraknie też oczywiście biletów na niekóre z nich. Zachęcamy do spędzenia wolnego czasu w naszym pięknym mieście!
Piątek 22 kwietnia
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza od 22 kwietnia do 25 września na kolejną z serii indywidualnych prezentacji artystów – wystawę Roberta Devriendta Making Connections.
Ekspozycja została zorganizowana wspólnie z Groeninge Museum w Brugii. Belgijski malarz tworzy serie składające się każdorazowo z kilku bądź kilkunastu realistycznych miniaturowych obrazów olejnych. Sekwencje układają się w historię. Tytuł wystawy to nie tylko nazwa jednego z prezentowanych na niej cykli, ale przede wszystkim zaproszenie do samodzielnej, kreatywnej rekonstrukcji wydarzeń na podstawie pojedynczych kadrów, strzępów opowieści. Making Connections jest formą odbioru sfragmentaryzowanej rzeczywistości. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 19.00.
Stan rewolucji! Pod takim hasłem przebiega 11. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera (18-24 kwietnia), który co roku gromadzi w Kinie Pod Baranami rzeszę miłośników kinematografii z Czarnego Lądu. W tegorocznym programie królować będzie postrewolucyjne kino Afryki Północnej, będące wnikliwym spojrzeniem na „arabską wiosnę” oraz przemiany społeczne i kulturowe, które zaszły w regionie. W weekend w ramach festiwalu można zobaczyć:
piątek, 22 kwietnia
18.45 - Z OTWARTYMI OCZAMI | AS I OPEN MY EYES | À PEINE J'OUVRE LES YEUX (reż. Leyla Bouzid, Tunezja/Belgia/Francja 2015, 102’)
20.45 - TRANSAFRYKA – BLOK KRÓTKICH METRAŻY, 100’
sobota, 23 kwietnia
18.45 - OWCA | LAMB (reż. Yared Zeleke, Etiopia/Francja/Niemcy 2015, 96’)
20.45 - TA REWOLUCJA NIE BĘDZIE TRANSMITOWANA | THE REVOLUTION WON'T BE TELEVISED (reż. Rama Thiaw, Senegal 2016, 111’)
niedziela, 24 kwietnia
11.00 BARANKI W AFRYCE TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE (reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1984-86, 40’ (zestaw bajek)) + warsztaty bębniarskie
18.45 - DZIEWCZYNA Z FABRYKI | FACTORY GIRL | FATAT EL MASNAA (reż. Mohamed Khan, Emiraty Arabskie/Egipt 2013, 96’)
20.45 - NAWARA | NAWARA (reż. Hala Khalil, Egipt 2015, 111’)
Sobota 23 kwietnia
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki w Krakowie w sobotę i niedzielę (23 i 24 kwietnia) na krakowskim Placu Św. Marii Magdaleny zagości Kameralny Kiermasz Książki Używanej. Klasykę światowej literatury, beletrystykę historyczną i popularnonaukową, komiks i literaturę anglojęzyczną zaprezentują w przystępnych cenach liczni krakowscy antykwariusze i bukiniści, a na stoisku WBP w Krakowie za grosze będą do zdobycia książki wycofane ze zbiorów. Kiermasz uzupełnią stoiska kwiaciarek z różami; można będzie napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, oraz wstąpić do pobliskiej Księgarni Bona na pyszne magdalenki – najbardziej literackie ciastka świata. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki tatuaż wodny z różą w prezencie! Więcej informacji.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania torbę akcji oraz książkę „Nie ma jednej Rosji” Barbary Włodarczyk. Rosja z książki Włodarczyk to nie tylko Moskwa i stołeczny glamour. Dziennikarka podpatruje nastolatki w czasie szkoleń ze strzelania w moskiewskiej szkole kadetek, śledzi historię dziewczyny porwanej w Dagestanie, w wiosce Niżniewasiliewka spotyka milionera, który przeżył nagłe nawrócenie duchowe. Bohaterowie jej opowieści to ludzie prości, z pozoru wręcz przeciętni, a jednak zdumiewający, podobnie jak czasy, w którym przyszło im żyć. Ich losy pozwalają czytelnikowi dojrzeć wszystkie przemiany, które zaszły w Rosji w ostatnich dwóch dekadach. Książkowy debiut Barbary Włodarczyk to świadectwo wieloletniej, rzetelnej pracy dziennikarskiej. Zbiór reportaży, napisanych z werwą i prostotą, odsłania cząstkę owej jakoby nieuchwytnej „rosyjskiej duszy”. Książka powstała na kanwie wybranych reportaży telewizyjnych. Aby zdobyć książkę wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Nie ma jednej Rosji. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza w najbliższą o godzinie 10.00 na uroczyste otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego.
W 1903 roku rodzina Czapskich ofiarowała Gminie Miasta Krakowa bezcenne zbiory monet i medali, a także druków, rękopisów, dzieł sztuki oraz narodowych pamiątek. Gmina odkupiła wówczas pałacyk Czapskich przy ul. Piłsudskiego i wraz z kolekcją przekazała Muzeum Narodowemu. Tuż po uroczystym otwarciu muzeum zaprasza na Dni Otwartych Drzwi: od 23 do 26 kwietnia Pawilon Józefa Czapskiego będzie można bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem. Pawilon Józefa Czapskiego oraz pobliskie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12) będą wówczas czynne w godzinach 10.00 -18.00.
W sobotę (23 kwietnia) każdy odwiedzający będzie miał okazję wziąć udział w darmowym zwiedzaniu z przewodnikiem. Nie są prowadzone wcześniejsze zapisy, jednak ze względu na limit miejsc będzie można zwiedzać jedynie w grupach 20-osobowych.
Oprowadzania: 10.15, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Teatr M.I.S.T. serdecznie zaprasza o godzinie 19.00 do Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY (ul. Zakopiańska 62) na Żabkę - komedię kryminalną Bożeny Gałczyńskiej-Szurek. Bohaterem Żabki jest lekarz Maks Żabczyński, który w problemach i lękach swoich pacjentów przegląda się jak w krzywym zwierciadle. Czy sympatyczny lekarz jest postacią komiczną czy może tragikomiczną? Przekonajcie się sami! Bożena Gałczyńska-Szurek pochodzi z Krakowa. Jest z zawodu muzykiem, wiolonczelistką. Ciekawe kontakty zawodowe i kilkuletni pobyt w Grecji zainspirowały ją do podjęcia prób dziennikarskich i literackich. Bożenę Gałczyńską-Szurek pasjonuje głównie pisarstwo, ale jest też wielbicielką teatru. W 2014 roku jej kontakty z teatrem M.I.S.T. i z dyrektorem Stanisławem Michno zaowocowały sztuką Żabka. Ten debiut, komedia kryminalna, napisana w zabawny i lapidarny sposób właściwy dla jej pióra, ukazuje portret psychologiczny lekarza uwikłanego w liczne problemy osobowościowe.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 2 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Żabka. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Teatr Loch Camelot (ul. Św. Jana 2) zaprasza o godzinie 20:00 na „Chodu i hop, czyli Anty-Bajka” - wieczór muzyczno-kabaretowy prezentowany w formie „starego kina”. O wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety – cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 4 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Chodu i hop, czyli Anty-Bajka. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Niedziela 24 kwietnia
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-14 lat w niedzielę (24 kwietnia) na warsztaty "Egipski design" w ramach wystawy "Bogowie starożytnego Egiptu".
Warsztaty wprowadzają w barwny świat kultury, sztuki i wierzeń mieszkańców starożytnego Egiptu, z którymi uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach namalują wzory związane z tematem – skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti. Wykonane prace zostaną przekazane na własność twórcom.
Zajęcia odbywają się o godzinie 11.30 i 14.00. Rezerwacja pod numerem: 12 422 71 00 wew. 50 lub 43
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 1 zaproszenie 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Egipski design. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Co powiecie na koncert tradycyjnej muzyki celtyckiej i irlandzkiej? Teatr Loch Camelot zaprasza o godzinie 18.00 na Celtic and Movie Folk Songs - nowe interpretacje tradycyjnych piosenek szkockich, irlandzkich, walijskich i bretońskich. Sylwia Chludzińska & Camelot Folk Band zaprezentują kompozycje własne i folkowe przeboje muzyki filmowej: „Gra o tron”, „Władca Pierścieni” oraz z gry „The Elder Scrolls V: Skyrim”.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 5 zaproszeń 2-osobowych na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Celtic and Movie Folk Songs. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
„Najbardziej pożądana Rewia Taneczna w Europie”… w Krakowskim Teatrze VARIETE! Rewia to przede wszystkim taniec w przepięknych kostiumach rewiowych, doskonały śpiew i brawurowe akrobacje. Olga Szomańska jako Diwa wieczoru wraz z artystami Rising Stars Revue przeniosą Widownię w klimat variete i wodewilu. Elementy burleski w połączeniu z tańcem rewiowym i akrobacjami dadzą niesamowity efekt - zapraszamy gorąco do Krakowskiego Teatru VARIETE na godzinę 20.00!
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 3 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Rewia. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.