Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Kulturalna jesień w pełni! W nadchodzący weekend czeka nas jedna z serii Krakowskich Nocy - tym razem Noc Poezji! Miłośnicy twórczości Tadeusza Różewicza czy Stanisława Wyspiańskiego niech szykują się na bezsenną sobotę. Poza tym Teatr Stary zaprasza na „Bitwę Warszawską 1920”, a Teatr Ludowy zdradzi „Wszystko o mężczyznach”. Nie zabraknie też koncertów - dla fanów rocka zagrają Strachy na Lachy i Kabanos, a dla tych bardziej spokojnych - Erith i George Dorn Screams. Kinomani też nie poczują się zawiedzeni - po prostu pełnia szczęścia!
Teatr Stary proponuje w ten weekend spektakl jednego z najlepszych teatralnych duetów w Polsce - Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. W „Bitwie warszawskiej 1920” pokazując świat w rozpadzie, w którym „nic nie działa”, dotykają najskrytszych polskich tabu. Twórcy spektaklu o słynnej bitwie roku 1920 – zwanej „Cudem nad Wisłą” – spojrzeli na nasze polskie zmitologizowane narracje z dość nieoczywistej perspektywy. Na scenie spotykają się Piłsudski, Dzierżyński, Broniewski, Róża Luksemburg, Witos, Maxime Weygand – a obok nich tzw. „zwykli” ludzie: chłop, aktorka, legioniści. Co wyniknie z ich spotkania? Musicie zobaczyć to sami w tym przewrotnym i efektownym spektaklu już w najbliższy piątek i sobotę o godz. 18.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy i sobotni spektakl „Bitwa warszawska 1920” w Teatrze Starym. Jeśli chcecie je zdobyć, podajcie dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia Bitwy Warszawskiej. Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 października do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR STARY oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
To jedyny taki wieczór w roku - Noc Poezji! Już w najbliższą sobotę w Krakowie zewsząd będziemy mogli usłyszeć wiersze i historie związane z naszymi słynnymi poetami. Nie zabraknie ciekawych wydarzeń! W Alchemii o godz. 19 odbędzie się wspólne czytanie tomiku wierszy Tadeusza Różewicza pt. „Niepokój”. Utwory przeczytają krakowscy poeci: Natalia de Barbaro, Wojciech Bonowicz i Michał Sobol. Następnie Hades & Sampler Orchestra zaprezentują materiał ze swojej płyty„Różewicz – interpretacje”. Z kolei o godz. 17:30 w Klubie pod Jaszczurami zobaczymy niezwykły pokaz mody. Zaprezentowane zostaną projekty ubiorów łączące młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę. Na wybiegu pojawią się m.in. symboliczne postaci z dramatów Wyspiańskiego, a także stylizacje inspirowane jego twórczością malarską. Tło stanowić będzie podkład muzyczny z interpretacjami poezji Artysty. Szczegóły na temat innych wydarzeń w ramach Nocy Poezji znajdziecie TUTAJ.
Teatr Bagatela poleca się w tę sobotę i niedzielę ze spektaklem „Układ"! Eddie Anderson jest doskonałym produktem społeczeństwa dobrobytu: ma pieniądze, sławę, rodzinę i kochankę. Żeby dodać sytuacji pikanterii, Eddie Anderson jest doskonałym producentem społeczeństwa dobrobytu: pracuje w agencji reklamowej. Cynicznie konsumuje i nakłania do konsumpcji, dopóki nie zapragnie pod wpływem bezkompromisowej Gwen wyrwać się z zaklętego kręgu – czy też układu – i odzyskać siebie, nawet za cenę śmierci. Gorzej: za cenę utraty majątku i pozycji towarzyskiej. Nie jest to kolejna lekka komedia Bagateli, niemniej polecamy Wam spektakl gorąco. Przenieście się w lata 60. XX wieku razem z aktorami! Spektakle w obydwa weekendowe dni o godz. 18 na Scenie na ul. Sarego 7.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl „Układ” w Teatrze Bagatela. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na proste pytanie: Kto założył Actors Studio? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 października do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR BAGATELA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Miłośnicy muzyki klasycznej powinni pojawić się w ten weekend w Filharmonii Krakowskiej. W piątek o godz. 19.30 i w sobotę o godz. 18.00 wystąpi ceniony w świecie wirtuoz skrzypiec, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w 1991 roku, a obecnie także dyrygent – Piotr Pławner. Artysta szykuje dla krakowskiej publiczności repertuarowa niespodziankę. Tym razem będzie to niewykonywany dotąd w Filharmonii Krakowskiej II Koncert skrzypcowy „The American Four Seasons” Philipa Glassa – utwór, którego światowa premiera miała miejsce zaledwie osiem lat temu. W drugiej części koncertu zabrzmi „VI Symfonia C-dur” Franza Schuberta trwająca niewiele ponad pół godziny, przepełniona pozytywną energią zgodną z obraną dla niej przez kompozytora tonacją. Coś czujemy, że melomani będą zachwyceni!
Pozostajemy w klimacie muzyki klasycznej. Już w najbliższą niedzielę o 18.00 w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Sukiennicach usłyszymy utwory najznakomitszych chorwackich kompozytorów, polskiego mistrza – Krzysztofa Pendereckiego i najnowsze osiągnięcia rodzimej myśli kompozytorskiej reprezentowanej przez Macieja Bałenkowskiego. Muzyczną podróż po Słowiańszczyźnie u boku niezawodnej Sinfonietty Cracovii poprowadzi maestro Mladen Tarbuka. Nie tylko dla koneserów!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na niedzielny koncert Sinfonietty Cracovii w Sukiennicach. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na proste pytanie: W którym roku Chorwacja została członkiem Unii Europejskiej? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 października do godz. 12 w tytule maila wpisując SINFONIETTA CRACOVIA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Kolejny przebojowy spektakl pokaże w weekend Teatr Barakah! Tym razem zobaczymy „Czarny pistolet". To historia człowieka, który pod wpływem emocji związanych z pogrzebem najbliższego przyjaciela, przy pomocy gitary i piosenek Włodzimierza Wysockiego, próbuje powrócić myślami do przeszłości. Spektakl to nie tylko rozrachunek z życiem, ale również próba ponownego odnalezienia jego sensu. Scenariusz nie jest biografią Wysockiego, jego teksty i piosenki to tylko pretekst dla głównego bohatera do odnalezienia i pokonania swoich własnych demonów. Kilka wspomnień i historii przewijających się przez spektakl powstało na podstawie rozmów syna – jednocześnie scenarzysty i reżysera przedstawienia, Filipa Bochenka – z ojcem. Polecamy! Spektakl w sobotę o godz. 19.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni spektakl „Czarny pistolet” w Teatrze Barakah. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na proste pytanie: Czy monodram jest monodramatem? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 października do godz. 12 w tytule maila wpisując BARAKAH. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Na taki koncert fani zespołu czekali z niecierpliwością - w sobotę Strachy na Lachy z Grabażem na czele opanują Klub Kwadrat! Zespół wydał niedawno swój szósty, studyjny album pt. "Przechodzień o wschodzie". Po płycie !TO!, która miała wyraźnie rockowy charakter, najnowsze dziecko Strachów utrzymane będzie w pierwszej płyty zespołu z 2003 roku. Znajdzie się na niej dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów i akustycznych brzmień. Nie zabraknie też utworów ostrzejszych. Na pewno pojawią się też znane i lubiane przez fanów przeboje. Zapraszamy do Kwadratu o godz. 19! Dzień wcześniej w tym samym miejscu i o tej samej porze zagra inna rockowa legenda - zespół Kabanos, który obchodzi swoje XX-lecie. Obiecują, że podczas koncertu pojawią się mało znane kawałki z początków ich twórczości, a także najważniejsze hity. Nie można tego przegapić!
Zgoła inny klimat będzie panował w piątek i sobotę na Kazimierzu. W piątek w Alchemii zagra grupa George Dorn Screams, która już od kilkunastu lat działa na polskiej scenie alternatywnej. Cechuje ich połączenie melancholii z post-rockiem i slowcore. Tym razem zespół promuje swój najnowszy krążek pt. „Spacja kosmiczna”, a supportować będzie ich Panamint. Początek o godz. 21. Z kolei dzień później w Pięknym Psie wystąpi Erith. Jej koncerty przybierają formę performance'u. Erith nawiązuje świetny kontakt z publicznością, którą podczas występu wciąga do swojego magicznego świata, z którego trudno jest wrócić do rzeczywistości. Dziennikarze muzyczni doszukują się w jej magicznej muzyce wielu inspiracji kulturą azjatycką, a samą artystkę porównują m.in. do Grimes, Björk i Fever Ray. Supportować ją będzie pochodzący z Krakowa Carsky, który eksperymentuje z taneczną elektroniką. Bądźcie w Pięknym Psie o godz. 19:30!
Kino Agrafka w sobotę zaprasza na Dobry Wieczór Filmowy z twórczością chilijskiego reżysera Sebastiana Lelio. Seans rozpocznie film nazwany wydarzeniem tegorocznego Berlinale - czyli „Fantastyczna kobieta” nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz. Obraz opowiada historię kobiety, która wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby. Następnie odbędzie się projekcja filmu reżysera z 2013 roku czyli „Glorii” z Pauliną Garcią w roli głównej. W tym wiarygodnym psychologicznie, przepięknie skomponowanym i zagranym filmie motorem napędowym akcji są emocje. Melancholia w życiu Glorii splata się z beztroską zabawą, miłość z rozczarowaniem, a obojętność z niegasnącą chęcią życia. Początek filmowego wieczoru o godz. 20:15.
Kino pod Baranami na niedzielę szykuje gratkę dla fanów filmów krótkometrażowych. Już po raz dwunasty odbędzie się pokaz ogólnoświatowego festiwalu filmu krótkometrażowego - 20. Manhattan Short Film Festival. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że widzowie Kina pod Baranami będą oglądać te obrazy równolegle z widzami na całym świecie! Jednocześnie będą głosować na najlepszy spośród 10 pokazanych filmów. Nie dość, że możemy pobawić się w jurora, to jeszcze poczuć łączność z setkami tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. Niesamowite! Początek wydarzenia o godz. 19.
Teatr Ludowy w ten weekend poleca się paniom! W końcu w swoim świetnym spektaklu zdradzi nam „Wszystko o mężczyznach”. Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych… Trzech świetnych aktorów - Piotr Pilitowski, Tadeusz Łomnicki oraz Krzysztof Górecki - wcieli się w kilkanaście męskich postaci, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy. Spektakl w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19.
Miłośnicy wycieczek po mieście mają w ten weekend powody do zadowolenia - zapraszamy na wydarzenie pt. „Odkrywamy Kleparz i Garbary”. Będziemy mieć okazję do popatrzenia z nietypowej perspektywy na plac Biskupi, kościół oo. Karmelitów, Dom Mehoffera czy Muzeum Witrażu, a także poznamy dzień z życia Kleparz. Szczególnie polecamy Wam wybrać się w sobotę o godz. 16 na zwiedzanie terenu tzw. „cygarfabryki” przy ul. Dolnych Młynów. Będzie to wycieczka pod hasłem „Fabryka łez, miłości i emancypacji”. W ten sam dzień o godz. 17:30 przejdziecie się ul Długą podczas spaceru zatytułowanego „Przez Długą ulicę, wprost na szubienicę”. Program wszystkich sobotnich oraz niedzielnych wycieczek znajdziecie pod tym adresem. Polecamy!
W niedzielę rozpoczyna się jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych krakowskich festiwali - Unsound Kraków 2017! Głównym motywem 15. edycji tej imprezy będzie FLOWER POWER, które sięga do idei kontrkultur powstałych w opozycji do dominujących tendencji społeczno-politycznych i kulturowych (szczególnie chodzi o lata 60. i 70. XX wieku). Muzyczny repertuar festiwalu jest jak zawsze na najwyższym poziomie, a podczas imprezy otwierającej festiwal zaprezentują się artyści z Europy Wschodniej. Slava Lepsheev to założyciel Cxemy, kijowskiej imprezy rave’owej, której mogą pozazdrościć mieszkańcy Berlina i Londynu. Razem z nim przyjedzie inny ukraiński artysta, Konakov. To wszystko godz. 21 na Kamiennej. Imprezę poprzedzi koncert w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Do zespołu Księżyc dołączy ukraińska wokalistka i multiinstrumentalistka Svitlana Nianio oraz Paweł Romańczuk z Małych Instrumentów. Razem będą się poruszać między słowiańskim folkiem, teatrem awangardowym a muzycznym minimalizmem. Szykuje się magiczny wieczór! A program Unsoundu znajdziecie TUTAJ.
Uwaga! Ważna wiadomość dla tych, którzy lubią klimat minionych lat - nadchodzi pierwszy Retro Weekend w Krakowie! Od piątku do niedzieli możecie wziąć udział w wydarzeniu propagującym kulturę retro i vintage. W programie mnóstwo warsztatów, imprezy i bale! My szczególnie polecamy wybrać się w niedzielę między godz. 11 a 18 na Targi Vintage i Retro Kogel Mogel do hotelu Forum. Przy okazji możecie zrobić sobie tam sesje w stylu retro albo posłuchać muzyki na żywo z płyt analogowych. Poza tym macie okazję wziąć udział w warsztatach szycia spódnicy retro z lat 50., robienia kapelusza na zimę czy dziergania na drutach. A w piątek w Muzeum PRL-u w godz. 11 - 18 sklep Szpeje zaprezentuje autorskie „czworonogi domowe" czyli krzesła PRL-owskie. Polecamy!