Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Świąteczny kulturalny rozkład jazdy

Boże Narodzenie to czas spędzany z najbliższymi przy świątecznym stole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby od pieczenia pierników i smażenia ryby wyrwać się do kina, a kolędy pośpiewać na krakowskim Rynku. Znaleźliśmy dla Was najciekawsze kulturalne wydarzenia, które odbędą się w Krakowie w ten weekend i w święta Bożego Narodzenia.

Fot. Paweł Krawczyk

W weekend zapraszamy do Teatru Bagatela! Warto rozluźnić się przed świąteczną bieganiną oglądając zabawny i lekki spektakl. Taki właśnie będzie „Wieczór kawalerski”, który możecie obejrzeć w piątek o godz. 16:30 lub 19:15 oraz w sobotę tylko o godz. 19:15. „Kac Vegas” o poranku? Tak właśnie można określić tę sztukę. Na dwie godziny przed ślubem niedoszły pan młody budzi się skacowany w zarezerwowanym na noc poślubną apartamencie u boku pięknej, acz zupełnie sobie nieznanej dziewczyny. Co wydarzyło się poprzedniej nocy? Tę zagadkę rozwikłamy wśród wiru nieoczekiwanych zdarzeń, szybkiej akcji i mnóstwa komicznych bohaterów. To jedna z najlepszych fars napisanych przez Brytyjczyków dla teatru. Warto sprawdzić jej krakowską interpretację!

W piątek o godz. 19:30 polecamy też zgoła inny klimatem spektakl: „Nie budźcie mnie” w „sztuce na wynos”. Teatr ten ma jedną, niezaprzeczalną cechę - mieści się w jednym małym pokoju przy ulicy Starowiślnej. Nadaje to niesamowitego klimatu sztukom oglądanym w towarzystwie zaledwie kilkunastu osób. Na ten spektakl twórcy zapraszają zdaniem: „By wiedzieć, że się spało trzeba się najpierw obudzić”. Czy można zasnąć i uchronić się tym samym przed złem tego świata? Pytanie to pozostawiamy do odpowiedzi autorom tego wydarzenia.

„Sztuka za siódemkę” w Arsie trwa! Możecie nadrabiać najciekawsze premiery minionego sezonu i to w bardzo promocyjnych cenach. Od najbliższego piątku na ekranach zagoszczą przede wszystkim filmy twórców z Europy. Zobaczymy m.in. włoski przebój kinowy, czyli „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, gdzie niewinna gra zmienia zupełnie bieg spotkania grupy długoletnich przyjaciół. Z kolei „Paryż może poczekać" Eleanor Coppoli z Diane Lane i Alekiem Baldwinem w rolach głównych to romans pokazujący przy okazji nie tylko piękno uczuć, ale i francuskich plenerów. Absurdalna komedia Bruno Dumonta „Martwe wody” to surrealistyczna historia i przy okazji źródło czarnego humoru, a w roli głównej Juliette Binoche. Nie martwcie się - w razie czego kino czynne również w święta! A szczegóły na stronie Arsu.

Piątkowy wieczór to czas uroczystej premiery filmu „Wykluczeni” w Kijów.Centrum. Jest to dokument o krakowskiej grupie Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Obraz w reżyserii Artura Dziurmana stanowi osobisty portret zespołu aktorskiego działającego w teatrze „ITAN”. W „Wykluczonych” członkowie grupy opowiadają o swoim życiu, pracy artystycznej, problemach i marzeniach. Ukazuje także pełne możliwości i talent aktorów – jedynego w Polsce – zawodowego, integracyjnego teatru osób z dysfunkcją wzroku. Rozpoczęcie uroczystej premiery już o godz. 19! Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie Kina Kijów.

Macie ochotę na niekonwencjonalny seans filmowy? Kijów.Centrum w sobotę o godz. 17 zaprasza na „Tiger Zinda Hai” - kino akcji prosto z Bollywood! W głównych rolach zobaczyć można Salmana Khana, supergwiazdę hinduskiego kina, a także Katrinę Kaif, jedną z najpiękniejszych aktorek indyjskich. Dużo efektów specjalnych, scen walki i pięknych kobiet, czyli to, co fani kina akcji lubią najbardziej. Oczywiście z domieszką słynnego już bollywoodzkiego tańca. Jesteśmy ciekawi, co wyszło z tego połączenia!

Czym świąteczny czas wyróżnia się w Krakowie? Możemy wtedy oglądać Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich w Muzeum Historycznym Krakowa! Tegoroczny konkurs był wyjątkowy, bo jubileuszowy - odbył się po raz 75. Na wystawie obejrzymy wszystkie szopki, które wzięły udział w tegorocznej rywalizacji. Warto dodać, że twórcami tych wyjątkowych dzieł sztuki są wszyscy - od dzieci po już doświadczonych szopkarzy. Być może właśnie ta różnorodność wyróżnia tę wystawę - możemy oglądać cały przekrój twórczości krakowian. A wiadomo, że tradycje szopkarskie w naszym mieście sięgają już czasów XIX wieku! Tym razem wystawę możemy oglądać w Celestacie przy ul. Lubicz do 25 lutego 2018. A MHK w okresie świąt czynne jest w piątek i sobotę, a także w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Jak święta, to jasełka! Zaprasza na nie Muzeum Historyczne Krakowa w sobotę o godz. 18 oraz w drugi dzień Bożego Narodzenia o tej samej porze. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików odbędzie się w Celestacie na tle tradycyjnej szopki krakowskiej wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, a na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Podczas przedstawienia nie zabraknie granych i śpiewanych na żywo kolęd i pastorałek. Zapraszamy tych najmłodszych i tych starszych również!

Nie ma świąt bez wspólnego kolędowania! Na takowe zaprasza Kościół oo. Pijarów w Boże Narodzenie o godz. 20:30. W tej pięknej scenerii usłyszymy koncert „Kolędy świata”. Posłuchamy takich  świątecznych utworów jak między innymi „Feliz Navidad”, „White Christmas”, „Have Yourself a Merry Little Christmas”, „Jingle Bells” czy „I'll be home for Christmas”. Utwory te zaprezentuje utalentowany Michał Kaczmarek przy akompaniamencie jazzowego bandu. Nie zabranie również najpiękniejszych polskich kolęd, bez których żadne święta nie mogą się obejść. 

Z kolei również w Boże Narodzenie, ale w Kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się noworoczny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Miasta Krakowa. Ze względu na ten niezwykły czas nie zabraknie również śpiewu tradycyjnych pieśni i kolęd bożonarodzeniowych w wykonaniu Ady Bujak-Cyran. W tych pięknych murach zabrzmią również utwory m.in. Vivaldiego, Mozarta czy Bacha. Koncert rozpocznie się o godz. 20.

Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym to centrum krakowskich okołoświątecznych wydarzeń. Nie inaczej będzie w ten weekend! Już w piątek o godz. 16:45 zapraszamy na kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki, a po nich wystąpi grupa „Ahaju Fusion” z dalekiej Boliwii. W wigilię w samo południe przy pomniku Mickiewicza obejrzymy spektakl „Dziady polskie”. W drugi dzień Bożego Narodzenia, również przy słynnym „Adasiu”, rozpocznie się wspólne kolędowanie, na które zaprasza Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. Poczujmy wspólnie magię świąt!

W drugi dzień świąt polecamy wybrać się do Kina Mikro i połączyć miłość do kina i sztuki. To tam o godz. 16 po raz kolejny odbędzie się seans w ramach cyklu „Wystawa na ekranie”. Tym razem będzie to dokument pt. „Dziewczyna z perłą i inne skarby Haskiego Mauritshuisu”. Po dwóch latach zwiedzania świata „Dziewczyna z perłą” powróciła do galerii Mauritshuis w Hadze, w której właśnie ukończono rozległe prace remontowe. Ogromne kolejki ustawiają się, by choć na moment zerknąć w to tajemnicze oblicze. Dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera. Ten obraz to już symbol popkultury, w dużej mierze dzięki filmowi pod tym samym tytułem z 2003 roku. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego dzieła sztuki.

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-18
Data aktualizacji: 2017-12-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź