Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato [KONKURS]

W powietrzu czuć lato, a w kalendarzu ciężko znaleźć czas na wszystkie ciekawe wydarzenia w Krakowie! Tylko w ten weekend warto wybrać się na koncerty w ramach EtnoKraków/Rozstaje, na Festiwal Reportażu Non-Fiction czy na seanse pod chmurką w MOCAK-u i Arsie na Dolnych Młynów. A to dopiero początek! Najciekawsze propozycje znajdziecie w naszym kulturalnym przewodniku, zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

W Kinie pod Baranami wciąż trwa Letnie Tanie Kinobranie! W piątek zaczyna się drugi tydzień tego wakacyjnego przeglądu, gdzie zobaczymy filmy, które nas zaniepokoją. W znacznym stopniu przyczynią się do tego horrory, wśród nich “Dziedzictwo. Hereditary” - pierwszy głośny film Ariego Astera, który od 5 lipca zaprezentuje polskiej widowni swoje kolejne dzieło, wstrząsające “Midsommar. W biały dzień”. Na ekranie pojawi się też m.in. “Suspiria” Luki Guadagnino, “Dziewczyna w sieci pająka” - kolejna filmowa odsłona losów Lisbeth Salander, bohaterki książek Stiega Larssona oraz zrealizowany w Danii film “Winni”. Nadrobicie też tegoroczny hit, “Vice” Adama McKaya, poświęcony tajemniczej postaci amerykańskiej polityki - Dickowi Cheneyowi, w którego (po przybraniu kilku kilogramów) wciela się Christian Bale. Sprawdźcie repertuar na stronie kina!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (8.07., godz. 14:45) seans filmu “Vice” w Kinie pod Baranami. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam, jaki film ostatnio wzbudził w was największy niepokój i dlaczego? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy! Wysyłajcie je na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 lipca do godz. 14  w tytule maila wpisując KINO POD BARANAMI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatr Variete znów pokaże na swoich deskach “Chicago”, czyli jeden z najsłynniejszych musicali na świecie! Przypomnijmy jednak fabułę: gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Krakowska wersja w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to naprawdę perła, zobaczcie sami w sobotę o godz. 18 i niedzielę o godz. 17. Następna okazja dopiero we wrześniu!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl “Chicago” w sobotę, 6 lipca w Variete. Co trzeba zrobić, żeby je wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kiedy odbyła się premiera “Chicago” w Teatrze Variete? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 lipca do godz. 14  w tytule maila wpisując VARIETE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

EtnoKraków/Rozstaje to festiwal, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych w Krakowie. Możemy tam posłuchać muzyki tradycyjnej, etno, folkowej i world music. W tym roku wydarzenie trwa od wtorku aż do niedzieli. Co polecamy szczególnie? W piątek seria świetnych koncertów będzie mieć miejsce na Powiślu 11. O godz. 18 usłyszymy tam to, co najpiękniejsze we współczesnej muzyce Podlasia, czyli trzy projekty muzyczne:  Czeremszyna, Horyna i Todar. Następnie zagra Muzička, czyli jeden z najlepszych słowackich zespołów, założony w 1990 roku w Bratysławie. W kolejnych dniach posłuchamy jeszcze brzmień z Finlandii (Tuuletar), Sahary (Aziza Brahim) czy Bretonii (Mikuláš). Poza tym mnóstwo ciekawych warsztatów, m.in. pieśni rosyjskich czy balfolku. Warto poznać muzykę etniczną od jej najciekawszej strony!

Festiwal reportażu Non-Fiction w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Od piątku do niedzieli na terenie Tytano będziecie mogli wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach - wystawach, wykładach czy warsztatach. Co polecamy szczególnie? W piątek o godz. 21 zapraszamy na spotkanie z reżyserką Ewą Ewart i projekcję jej filmu “Klątwa obfitości” o wydobyciu ropy w Amazonii.  Podczas festiwalu zobaczymy też wystawę fotografii Kuby Kamińskiego ukazującą zapis koszmaru odgrywającego się co noc w warszawskiej Izbie Wytrzeźwień. Polecamy też spotkania z dziennikarką Justyną Kopińską, lekarką Pauliną Łopatniuk czy pisarką Katarzyną Puzyńską. Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy “Natura w sztuce”. Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21 w podcieniach Muzeum, a pierwszy już w najbliższy weekend. Na pierwszy ogień pójdzie węgierski film “Biały Bóg”. Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów  mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie. Polecamy!

Na seans pod chmurką zapraszamy Was też w Tytano na ul. Dolnych Młynów, gdzie w formie kina plenerowego odradza się na wakacje Ars! Najbliższy pokaz już w niedzielę o godz. 21, a na ekranie film kultowy - “Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę – na czas nieobecności gangstera w mieście ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. W lipcu na ekranie Arsu zobaczymy jeszcze m.in. “Amelię” czy “Fargo”.

Powraca Fest Granie w Dworku Białoprądnickim, czyli cykl piątkowych koncertów na terenach zielonych Dworku. W tegorocznej, już piątej edycji, usłyszymy potężną mieszankę brzmień i przedstawicieli takich gatunków jak: bit rock, brudny funk, jazz, hip hop, elektronika, rock, folk, psychodelia i inne. Już w ten piątek na plenerowej scenie stanie grupa Chill-e-motion, która sięga inspiracjami do szeroko pojętego chilloutu, smooth jazzu, soulu. Wokalistkę cechuje ciepła, delikatna barwa głosu. Styl zespołu dopełniają melodyjne linie basu, saksofonowe wstawki oraz bujająca rytmika. Początek weekendowego relaksu o godz. 20.

Od czwartku do niedzieli na mieście zobaczycie dużo spektakli plenerowych. A to za sprawą Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA, który już po raz 32. opanuje Kraków! Jego tematem przewodnim w tym roku jest przenikanie się dwóch światów: cyrku i teatru ulicznego – ich wspólne korzenie i wzajemne inspiracje. Spektakle zobaczycie m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku, Placu Szczepańskim czy Rynku Podgórskim. Aktorzy, kuglarze, tancerze i mimowie zaanektują też Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego - przed Galerią Krakowską, a do namiotu cyrkowego na Placu Szczepańskim klauni i lalkarze zaproszą najmłodszą widownię na spektakle i zajęcia warsztatowe. Szukajcie na krakowskich ulicach teatrów z Belgii, Francji, Szwajcarii czy Niemiec, ale oczywiście polecamy też nasze krakowskie KTO. Nie może zabraknąć ich “Peregrinusa” na festiwalu! (piątek, godz. 16, Rynek Podgórski i niedziela, godz. 15, Rynek Główny).

Trwa Summer Jazz Festival, a dzięki niemu mamy zapewnioną codzienną dawkę jazzu w Krakowie! Co dobrego w ten weekend? Przede wszystkim Niedziela Nowoorleańska! Od godz. 12 do 16 możecie załapać się na koncerty w kawiarniach na Rynku Głównym i przed Galerią Krakowską, gdzie wystąpią chociażby Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band czy Old Metropolitan Band. O godz. 17 zacznie się słynna już Parada Nowoorleańska, a o 18 na Rynku rozpocznie się koncert główny, na którym zagrają m.in. Wayne Ellington, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak i Przemek Dyakowski. To będzie naprawdę głośna, jazzowa niedziela!

Muzeum HistoryLand, mieszczące się w budynku Starego Dworca PKP, zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 12 na warsztaty animacji LEGO dla dzieci! W ramach wydarzenia, dzieci posłuchają o podstawach tworzenia krótkometrażowych filmów, nakręcą swoją animację wykorzystując klocki LEGO, a efekt końcowy będą mogli pokazać swoim znajomym! Warsztaty poprowadzi Kamil Janko, nagradzany wieloma laurami twórca kanału MegaSpaceFighter. Warto wpaść, a przy okazji zobaczyć całą wystawę HistoryLandu, czyli historię zbudowaną z klocków LEGO!

KONKURS

Mamy dla Was 4 pakiety zaproszeń do HistoryLandu! Każdy z nich składa się z pojedynczego wejścia na warsztaty z animacji, podwójnego zaproszenie na wystawę Historyland i podwójnego zaproszenia na wystawę Galeria Figur Stalowych. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam o swoim wspomnieniu z dzieciństwa związanym z klockami LEGO! Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi, które wyślecie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 lipca do godz. 14  w tytule maila wpisując HISTORYLAND. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-07-02
Data aktualizacji: 2019-07-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź