Kulturalny przewodnik weekendowy na lato [KONKURS]
Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami, ale my wciąż żyjemy letnimi wydarzeniami kulturalnymi. W tym tygodniu polecamy Wam kilka ciekawych inicjatyw w Nowej Hucie, plenerowe seanse filmowe, a także - tradycyjnie już w wakacje - wycieczkę do Historylandu lub Ogrodu Doświadczeń. Zapraszamy na nasz weekendowy przewodnik!
Zaczynamy od plenerowego kina w BAL-u! W najbliższy piątek o godz. 20:30 zobaczymy tam film “Las Vegas Parano”, czyli kultowy film Terry'ego Gilliama z genialnymi rolami Johnny'ego Deppa i Benicio del Toro. Paranoiczna, naszpikowana narkotykami i alkoholem opowieść o podróży do miasta-symbolu: Las Vegas. Z kolei w niedzielę odbędzie się tam pokaz filmu “Podziemie nadziei” zapowiadający 17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Tematem filmu jest medyczna marihuana w Polsce. Początek o godz. 20:30.
MOCAK również zaprasza na swoje piątkowe kino plenerowe. W najbliższy piątek zobaczycie tam kino rodem z dalekiej północy - “Barany. Islandzka opowieść”. Film opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi i Kiddi są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od 40 lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu. Seans rozpocznie się o godz. 21.
Piątkowe przedpołudnie warto spędzić na spacerze. Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer edukacyjny pod hasłem “Nowa Huta 40 lat temu”. Podczas wycieczki odwiedzimy miejsca, w których w 1979 roku działy się rzeczy ważne, niekiedy dramatyczne, ale niezmiennie ciekawe. Był to rok, który obfitował w niezwykle wydarzenia – Hutnik został mistrzem Polski w piłce ręcznej, kombinat im. Lenina osiągnął apogeum swojego zatrudnienia i produkcji, na pomnik Lenina w al. Róż w kwietniu przeprowadzono zamach, a czerwcu do Mogiły przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II. Zbiórka pod kawiarnią “Stylowa” o godz. 11!
Nie wyjeżdżamy z Nowej Huty! Już w sobotni wieczór odbędzie się tam niezwykłe plenerowe widowisko teatralne “Nowohucka Telenowela”. Będzie to historia tej dzielnicy z perspektywy kobiet. Na podstawie sześciu reportaży Renety Radłowskiej twórcy budują kolaż portretów nowohucianek. Portretów zwykłych, trochę sentymentalnych, trochę śmiesznych, trochę tragicznych… a jednocześnie składających się razem na damski pejzaż miasta, które powstało z niczego, dopiero 70 lat temu. Polecamy Wam, bądźcie na Alei Róż w sobotę o godz. 20.
Niedzielę też możecie spędzić właśnie w Nowej Hucie, bo jak co tydzień odbędzie się tam koncert z serii wakacyjnych plenerowych występów - Nuty z Huty. Tym razem będzie to koncert liryczny - wystąpi Leszek Wójtowicz z recitalem autorskim „Moja Litania”. To artysta związany od lat z Piwnicą pod Baranami poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki. Swój pierwszy recital autorski pt. „Niepewna pora” przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. Swoje recitale prezentował zarówno w Polsce, jak i za granicą. Polecamy!
Sierpniowe Niedziele Muzyczne w Forum Przestrzenie to ciekawe występy polskich (i nie tylko) artystów. W tę niedzielę o godz. 17 zagra duet Wczasy, który łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Debiutancka płyta grupy pt. „Zawody” podbiła serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy.
A w weekend możecie również obejrzeć ciekawe spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN. W piątek wydarzenie rozpocznie Teatr Proscenium ze spektaklem “Zaśpiewam Wam com tam … Miau!” na ul. Dolnych Młynów 10 (nad Klubem Zet Pe Te). W niedzielę o godz. 19 możecie wziąć udział w warsztatach improwizacji teatralnej. Zarówno amatorzy, jak i młodzi aktorzy są na nie zaproszeni do Teatru Zależnego przy ul. Kanoniczej. Pełen program spektakli i wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie festiwalu, który potrwa do 2 września.
W piątek rusza ostatni już tydzień Letniego Taniego Kinobrania pod Baranami! Co możecie nadrobić w końcówce wakacji? Na ekranie pojawi się głośna “Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, pełna ponadnaturalnego, wręcz magicznego myślenia o otaczającym nas świecie, nagrodzona na Festiwalu w Gdyni jako najlepszy debiut 2017 roku. Wiele emocji wywoła także “Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej - twórczyni docenionych za granicą “Córek dancingu” - ze znakomitą rolą Gabrieli Muskały. Kino Pod Baranami zaprasza na wycieczkę do rzadko uczęszczanej części Włoch, ukazanej we wstrząsającym filmie “Dogman” Matteo Garrone. Okazją do odwiedzenia dalekiej, skandynawskiej północy jest niewątpliwie seans fenomenalnego dzieła wielkiego Ingmara Bergmana - “Fanny i Alexander”. Sprawdźcie godziny seansów na stronie kina!
KONKURS
Rozdajemy podwójne zaproszenia na czwartkowy (29.08., godz. 22:15) seans filmu “Dogman” w Kinie pod Baranami. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam, jakie nagrody w Cannes odebrał film “Dogman”? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 26 sierpnia do godz. 10 w tytule maila wpisując KINO POD BARANAMI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
Jeśli uwielbiacie klocki LEGO i historię Polski, to polecamy Wam odwiedzić Historyland, czyli nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP. Znajdziecie tu makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO - m.in. osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. W najbliższy weekend Wasze dzieci też wziąć udział w warsztatach, m.in. kulinarnych, sitodruku i robotycznych. Polecamy!
KONKURS
Mamy dla Was podwójny voucher na wystawę główną w HistoryLandzie! Co musicie zrobić, żeby je wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: W którym roku do kin trafił film o przygodach LEGO? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 sierpnia do godz. 12 w tytule maila wpisując HISTORYLAND. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
Idealna propozycja na spędzenie ciekawie weekendu na świeżym powietrzu to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! W tym miejscu praw fizycznych rządzących naszym światem możecie nauczyć się poprzez zabawę. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. Zapraszamy!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia do Ogrodu Doświadczeń! Co musicie zrobić, żeby je wygrać? Napiszcie nam, dlaczego właśnie Wy powinniście otrzymać wejściówki do Ogrodu Doświadczeń! Odpowiedź wysyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 sierpnia do godz. 12 w tytule maila wpisując OGRÓD DOŚWIADCZEŃ. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.