Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Andrzejkowy weekend zbliża się wielkimi krokami! W Krakowie szykuje się sporo świętowania - 15-lecie obchodzi Teatr Barakah, a 25 lat kończy Muzeum Manggha. Poza tym możecie wygrać wejściówki na koncert Meli Koteluk, a także przeczytać o ciekawej wystawie w Muzeum Narodowym. Zapraszamy na nasz kulturalny przewodnik! 

Fot. materiały prasowe

Zaczynamy od koncertu Meli Koteluk w Fortach Kleparz - to już w najbliższą niedzielę! Artystka powróci z materiałem ze swojej ostatniej płyty. Jesienią 2018 roku ukazała się „Migawka” zawierająca 11 utworów które powstały z dala od codziennego zgiełku. Artystka porusza na płycie trzy ważne obszary codziennego doświadczenia – miłości, wolności i śmierci. Muzycznie album jest swego rodzaju eksperymentem – wszystkie utwory zostały nagrane na poziomie  432 herców. To częstotliwość charakterystyczna dla dźwięków natury - szumu drzew i fal, śpiewu ptaków. Odniesienia do przyrody są spójne ze stylem życia Meli – tam znajduje inspiracje do pracy twórczej. Zrelaksujcie się w niedzielę o godz. 19!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia niedzielny (1.12) koncert Meli Koteluk w Fortach Kleparz! Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam, który utwór Meli jest Waszym ulubionym i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując MELA KOTELUK. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Przy dźwiękach ukraińskiej bandury i greckiego buzuki oraz rytmach indyjskiego tańca kathak i bollywood! Tak zapowiada się „Koncert andrzejkowy” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, który odbędzie się w sobotę o godz. 18. Kogo zobaczymy na scenie? Zorianę Grzybowską, która gra na bandurze – ukraińskim instrumencie strunowym, a dokładnie na tzw. „lwiwiance”, czyli bandurze typu lwowskiego. Poza tym wystąpi grupa taneczna Natyalaya, specjalizująca się w tańcach indyjskich, a także Angelo Wangelis – wirtuoz gry na tradycyjnym greckim instrumencie buzuki. Szykuje się zatem podróż po świecie muzyki!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia sobotni koncert andrzejkowy w CSW Solvay! Aby wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Muzyka którego kraju jest Wam najbliższa i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 listopada do godz. 12  w tytule maila wpisując ANDRZEJKI W SOLVAYU. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatr Barakah kończy 15 lat! Z tej okazji w najbliższą sobotę o godz. 20 zaprasza wszystkich swoich miłośników na “Barakah Songs”. Będzie to wydarzenie teatralno-muzyczne, podczas którego aktorzy i muzycy obecnie lub w przeszłości współpracujący z teatrem zaprezentują utwory ze spektakli wyprodukowanych przez 15 lat działalności. Jednym z punktów wieczoru będzie występ Renaty Przemyk, znanej polskiej piosenkarki i kompozytorki związanej z Barakah nieprzerwanie od 2010 roku, która w tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Jubilatom składamy najlepsze życzenia, a czytelnikom polecamy pojawić się na Paulińskiej w ten weekend!

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy Was na Manggha Matsuri, czyli wydarzenie z okazji 25-lecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Bajki i baśnie japońskie, przymierzanie yukat, gry dalekowschodnie czy warsztaty tworzenia kokedamy (wiszącego ogrodu). Nie zabraknie też oprowadzania po bieżących wystawach, prelekcji i filmu o Japonii. Gratką będzie też specjalna ceremonia herbaciana, a także urodzinowy tort. Miłośnicy tego kraju będą zachwyceni! A to wszystko od godz. 11 do 18 w niedzielę.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę “Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”. Jej bohaterem jest tytułowy malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego. Ekspozycję tworzą dokumenty, zdjęcia i teksty poświęcone dziejom pokolenia artystów, tworzących pierwsze polskie awangardowe ugrupowanie dwudziestego wieku – Ekspresjonistów Polskich, później Formistów.  Zgromadzone przez Hrynkowskiego dzieła sztuki i archiwalia stanowią oś scenariusza wystawy – stworzoną przez samego artystę. Wystawa w Gmachu Głównym MNK jeszcze do 8 marca 2020 roku.

Festiwal Jazz Juniors w ten weekend w Krakowie! W piątek w Piec Arcie usłyszymy laureatów tegorocznego konkursu (godz. 22), a wcześniej w Cricotece posłuchamy projektu Gniewomira Tomczyka, a także Soweto Kinch Official Trio (godz. 19). W sobotę festiwal zakończy występ dyrektora artystycznego tegorocznej edycji, Adama Pierończyka (Muzeum Inżynierii Miejskiej, godz. 19). Poza tym panele dyskusyjne, warsztaty dla muzyków, które będą odbywać się w Centrum Kongresowym ICE w piątek i sobotę. Polecamy fanom jazzu to wydarzenie!

Co będzie się działo w  Bagateli w najbliższy weekend? W sobotę i niedzielę (godz. 16 i 19:15) na Dużej Scenie zobaczymy “Seks nocy letniej”, czyli spektakl na podstawie filmy Woody’ego Allena z 1982 roku o tym samym tytułem. Allen inspirował się luźno Szekspirem i jego “Snem nocy letniej”, a bardziej bezpośrednio filmem Ingmara Bergmana “Uśmiech nocy”. Sześciokąt uczuciowy w stylu retro. Dotknięty impotencją wynalazca-amator z bogobojną żoną, lekarz-erotoman z przyjaciółką, filozof natury z narzeczoną bez zahamowań – i rakiety do badmintona oraz siatki na motyle w arkadyjskiej scenerii domku na wsi. Będzie się działo!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny (godz. 19:15) spektakl “Seks nocy letniej” w Bagateli. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam, który z bohaterów filmów Woody’ego Allena jest Wam najbliższy i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 listopada do godz. 12  w tytule maila wpisując TEATR BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

A teraz kultura w służbie ważnych społecznie tematów. W Kinie Mikro w najbliższy weekend odbędzie się 9. Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera. Tegoroczny program podzielony będzie na trzy sekcje tematyczne. W piątek zobaczymy filmy, które opowiadają  o kobietach w spektrum autyzmu. Sobota to dzień poświęcony obrazom o relacji ojców z ich dziećmi ze spektrum autyzmu. W niedzielę na dużym ekranie zobaczymy filmy ukazujące rolę nauczyciela, terapeuty, trenera w życiu osoby ze spektrum autyzmu. Poza tym koncerty, spotkania i prelekcje. Polecamy! Szczegóły na stronie Mikro. 

W sobotę i niedzielę Kino pod Baranami zaprasza na pokazy filmowe w ramach wydarzenia Kino Solidarności z Wenezuelą. Przed widownią zaprezentuje się poruszający dramat “Rodzina”, przedstawiający trudne realia życia w stolicy kraju, Caracas. Z licznymi przeciwnościami losu zmaga się także młoda Ariel, o której opowiada film “Niemożliwe Ja”. Wychowana w religijnej rodzinie dziewczyna, nieustannie przekonywana o konieczności zawarcia małżeństwa, odkrywa wstrząsającą tajemnicę ze swojej przeszłości. Kinematografia wenezuelska nie jest częstym gościem w polskich kinach, dlatego zachęcamy do seansu! Obydwa filmy zobaczymy o godz. 17.

Od piątku do niedzieli Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na ciekawe wydarzenie pod hasłem Element Urban Talks! Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest odpowiedzialność. Podczas wydarzenia przyjrzymy się złożoności procesów kształtujących przestrzeń i usłyszymy jak architekci, architekci wnętrz i projektanci odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Podejmowane tematy to m.in. o tym, jak odpowiedzialnie projektować czy jak językiem architektury mówić o przyszłości. Warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne z ekspertami od miejskiej przestrzeni - warto tam tego posłuchać!

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-26
Data aktualizacji: 2019-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź