Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]
W najbliższy weekend będziecie mogli poczuć wiatr we włosach słuchając muzyki żeglarskiej, podróżować dzięki filmom festiwalu Afrykamera, a także potańczyć w rytm big beatu dzięki Ani Rusowicz. To tylko niektóre z naszych propozycji na kolejne dni. Więcej znajdziecie w naszym kulturalnym przewodniku!
Bagatela zaprasza na Scenę na Sarego 7, gdzie w ten weekend zobaczymy “Ostatnie 300 metrów”, spektakl inspirowany życiem Wandy Rutkiewicz, pierwszej Polki, która stanęła na Mount Evereście i K2. Jedna z najwybitniejszych himalaistek była postacią lubianą i podziwianą. Spektakl jest próbą odtworzenia owianych tajemnicą od ćwierćwiecza chwil kończących jej życie. Zobaczymy go w piątek i sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17. Z kolei na Dużej Scenie zobaczymy “Seks nocy letniej”. Dotknięty impotencją wynalazca-amator z bogobojną żoną, lekarz-erotoman z przyjaciółką, filozof natury z narzeczoną bez zahamowań – i rakiety do badmintona oraz siatki na motyle w arkadyjskiej scenerii domku na wsi. Po tej jednej nocy zaskakujących odkryć i odważnych decyzji nikt już nie będzie taki sam, jak przedtem. Przezabawny spektakl zobaczymy w sobotę i w niedzielę, w godz. 16 i 19:15.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakle w Bagateli - sobotnie “Ostatnie 300 metrów” i niedzielny “Seks nocy letniej” (godz. 16). Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kto napisał niedawno biografię Wandy Rutkiewicz? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na jaki chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
W najbliższą niedzielę w Nowohuckim Centrum Kultury uwielbiany przez publiczność Kabaret pod Wyrwigroszem świętuje – oczywiście żartem i piosenką – ćwierć wieku aktywności na scenie! Grupa została założona w październiku 1990 r. z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Zespół uzupełniają Beata Rybarska, Andrzej Kozłowski oraz współpracujący z kabaretem Tomasz Olbratowski – dziennikarz i satyryk. Kabaret Pod Wyrwigroszem to wybuchowa mieszanka wielu gatunków teatralno-muzycznych. Życzymy im wszystkiego dobrego, a Was zapraszamy w niedzielę o godz. 16 i 19 do NCK.
KONKURS
Możecie u nas dzisiaj wygrać podwójne zaproszenia na jubileuszowy występ Kabaretu pod Wyrwigroszem w Nowohuckim Centrum Kultury (23.02., godz. 19). Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Wersję jakiej znanej piosenki Kabaret wykonał w 2008 roku i zyskał dzięki niej duży rozgłos? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując KABARET POD WYRWIGROSZEM. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
„Wróćmy na jeziora” to tytuł kolejnej 39. edycji festiwalu Shanties, który potrwa od czwartku do niedzieli w Krakowie. Na trzech scenach w trakcie 15 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W piątek o godz. 22 w Kinie Kijów będzie okazja do złożenia życzeń obchodzącemu jubileusz 35-lecia pracy artystycznej zespołowi „Zejman i Garkumpel”. Ale już ta sama ekipa w sobotę o godz. 11 rozpocznie dzień koncertem dla dzieci pt. "Gdy wakacji pora płyńmy na jeziora". Niedzielne południe tradycyjnie zostało zarezerwowane na celebrację święta szanty klasycznej w doskonałym wykonaniu męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny”, któremu towarzyszyć będą wyjątkowi soliści. Koncert rozpocznie się o godz. 11. Cały program możecie sprawdzić na stronie festiwalu.
KONKURS
Możecie u nas dzisiaj wygrać podwójne zaproszenia koncerty w ramach Festiwalu Shanties 2020! Mamy dla Was wejściówki na piątkowy koncert Zejmana i Garkumpela (godz. 22), sobotni koncert dla dzieci (godz. 11) i niedzielny koncert szanty klasycznej (godz. 11). Wszystkie wydarzenia w Kinie Kijów! Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jaka jest najbardziej popularna piosenka szantowa? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując SHANTIES oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na koncert. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
W piątek w Kinie pod Baranami rozpoczyna się Festiwal Afrykamera, czyli przegląd filmowy, który pozwala polskim widzom spojrzeć na Afrykę z perspektywy jej mieszkańców. Na ekranie pojawią się filmy z rozmaitych zakątków kontynentu, m.in. Sudanu, Maroka, Kenii, Tunezji, Tunezji, RPA i Ghany. Festiwal otworzą nominowani do Oscara “Nędznicy” Ladja Ly, których akcja rozgrywa się na jednym z paryskich osiedli, lecz dotyczy afrykańskich emigrantów, starających odnaleźć się we francuskim społeczeństwie (piątek, godz. 19). Brutalną, wojenną rzeczywistość, portretuje Rwandyjczyk Joël Karekezi w "Miłosierdziu dżungli" (piątek, godz. 21), rozgrywającym się w trakcie II wojny domowej w Kongo. Warto zaznaczyć, że w programie Afrykamery znalazł się także polski wątek: wyreżyserowany przez wieloletnią współpracowniczkę Festiwalu Paulinę Zając film “Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii.” W sobotę, 22 lutego, reżyserka odwiedzi Kino Pod Baranami i weźmie udział w spotkaniu po projekcji swojego filmu. Cały program na stronie Kina.
W piątek w Zet Pe Te na przebudzenie zaprasza Was Ania Rusowicz! Artystka weźmie Was w bigbitowo-rockowo-funkową podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi! “Przebudzenie” to najnowsza, długo wyczekiwana płyta Ani. Rusowicz jak zwykle charakteryzuje się brzmieniem z lat 60. i 70. Tym razem jednak zaprosiła do współpracy też instrumenty dęte, które nadały klimat brzmienia zbliżony do przebojów Jamesa Browna czy Ottisa Reddinga. Początek o godz. 19.
W Barakah w ten piątek o godz. 20 wystąpi Ragnar Olaffson. To wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Grał w tych kapelach bardzo różnorodne gatunki – od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir, z którymi wydał cztery albumy studyjne. Obecnie jego solowe brzmienie to spokojne, nastrojowe granie w klimatach singer-songwriter, folk, country. Kawałek Islandii w Krakowie!
Luneta Nocą na ul. Kamiennej zaprasza na koncert Poli Chobot i Adama Barana. Duet mimo skrajności charakterów tworzy jeden, dziki organizm muzyczny inspirowany bluesem. Piosenki, które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i kompozytor. Podczas koncertów, często uzupełnianych przez perkusję, własne utwory przeplatają psychodelicznymi i awangardowymi improwizacjami. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne work songs, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead. Koncert w piątek o godz. 20.
W piątek rozpoczynają się XI Dni Komedii dell'Arte! Co w programie w tym roku? Na otwarcie wydarzenia o godz. 19 odbędzie się “Wernisaż wystawy: Arlekin. Wokół komedii dell’arte”. W sobotę o godz. 19 Trupa Komedianty pokaże “Perypetie Arlekina”. To historia przygód niesfornego służącego, który poszukuje swojego miejsca na świecie. Zupełnie niechcący wywołuje lawinę zdarzeń i komplikuje życie całego miasteczka. Czy wszystko skończy się szczęśliwie, a Arlekin wyjdzie ze swoich kłopotów cało? Przekonajcie się sami! Spektakl zobaczycie w Teatrze Praska 52.
W niedzielę Capella Cracoviensis zagra w Teatrze im. Juliusza Słowackiego! Ta wspaniała, grająca na najlepszych scenach w Europie orkiestra w macierzystym Krakowie nie miała dotąd swojego miejsca. Grała w wielu przestrzeniach, ale żadnej nie można było nazwać jej domem. Teraz Capella będzie mogła grać w przestrzeniach Teatru. Niedzielny występ rozpoczyna comiesięczny cykl koncertów Capelli Cracoviensis na Dużej Scenie. Na początek – wspaniałe Symfonie Josepha Haydna. Początek o godz. 18.
W Teatrze Mumerus w najbliższy poniedziałek o godz. 19 zobaczycie spektakl "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem". Na scenie stoi stół, który stopniem niemożliwości odpowiada toczącym się przy nim, nad nim i pod nim tańcom, zabawom i rozmowom świeżo wykopanych zombie. Brzmi intrygująco!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem" Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Przytoczcie swoją ulubioną wyliczankę lub tzw. łamaniec językowy. Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
Najbliższe dnie sprzyjać będą tym, którzy lubią emocjonujące rozgrywki jeździeckie. Do niedzieli bowiem potrwa w Krakowie Cavaliada Tour, czyli międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu, powożeniu i innych. Niedzielny konkurs Grand Prix zaliczany będzie do światowego rankingu Cavaliada Tour oraz do kwalifikacji Pucharu Świata. Najważniejszymi rywalizacjami w części skokowej będą: czwartkowe „Venus vs. Mars”, piątkowa „Duża Runda” i „Potęga Skoku”, sobotnie „Speed & Music” i finał „Średniej Rundy”, a przede wszystkim niedzielne Grand Prix o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Szczegółowy program rozgrywek znajdziemy na stronie www.cavaliada.pl.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotnią odsłonę Cavaliady w TAURON Arenie Kraków. Co trzeba zrobić, by wygrać? Opiszcie, co podoba wam się najbardziej w sportach z udziałem koni. Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując CAVALIADA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.