Kulturalny przewodnik weekendowy
Ostatni weekend maja to w Krakowie czas festiwali! Festiwal Muzyki Filmowej zaprasza na swoją odsłonę online, tak jak Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczynający się już w najbliższą niedzielę. Poza tym polecamy Wam kino samochodowe, teatr online i otwarte muzea!
Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej odbywa się online! Poza retransmisjami koncertów z poprzednich edycji, premierowe recitale przygotowali kompozytorzy od lat współpracujący z FMF. W piątek o godz. 17 Natasza Urbańska wystąpi prosto z wnętrza Teatru Buffo z przygotowanym przez siebie autorskim programem. W sobotę na żywo zagrają Sonya Belousova oraz Giona Ostinelli, autorki soundtracku do netflixowego “Wiedźmina”. Poza tym zobaczymy nagrania takich kultowych koncertów FMF jak Gala Jubileuszowa z 2017 r. Gala Serialowa czy z muzyką z animacji. Śledźcie profil FMF na FB! Festiwal potrwa do 1 czerwca.
Z kolei w niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy w wersji online. W sieci zobaczymy prawie 200 filmów z całego świata i Polski. Najnowsze dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane, które wezmą udział w konkursach: trzech międzynarodowych i polskim, a także sekcjach pozakonkursowych. 4 międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, wśród nich znaleźli się m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal czy Leszek Możdżer. Nie zabraknie też spotkań z twórcami i bohaterami filmów! Festiwal potrwa do 7 czerwca. Sprawdźcie program tutaj.
Kino Samochodowe Rozrywka zaprasza na seanse! W najbliższy weekend znów zaproponują Wam ciekawe seanse z najwyższej półki. W piątek będzie można obejrzeć “Podły, zły i brzydki” o seryjnym sobotę i niedzielę pozostałe dni weekendu zobaczycie m.in. “Parasite”, “Oficera i szpiega” Romana Polańskiego, “Wilkołaka” Adriana Panka czy “Johna Wicka 3”. Polecamy!
Zapraszamy na kolejną edycję Krakowskiego Salonu Poezji Online! W ostatnią niedzielę maja będziemy świętować Dzień Dziecka. Z tej okazji wysłuchamy różnorodnych utworów literatury dziecięcej nie tylko w wykonaniu zawodowych aktorów i aktorek, ale także ich pociech. Tego dnia usłyszymy, między innymi, doskonale znane teksty Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Stanisława Jachowicza, Janusza Korczaka czy Justyny Bednarek, które zinterpretują: Jan Peszek, Błażej Peszek i Zofia Peszek czy Lidia Bogacz Popiel z Andrzejem Popielem i Maurycym Popielem. Na harfie zagra Helenka Ryszkówna wnuczka Haliny Jarczyk, autorki scenariusza całego wydarzenia. Zapraszamy na Facebook’a Teatru Starego.
Klub Forty Kleparz zaprasza na wyjątkowy koncert Ania Śpiewa SOUL Trio. Muzyczny projekt firmuje Ania Dudek - jedna z najpopularniejszych krakowskich wokalistek i finalistka IV edycji Mam Talent, której będzie towarzyszyć Andrzej Pudlik na gitarze i Sebastian Steć na saksofonie. Zespół zabierze słuchaczy w akustyczną podróż po największych soulowych przebojach, zagranych w nowych - nierzadko zaskakujących - aranżacjach. Start w piątek o godz. 16 w Klubie Forty Kleparz.
W niedzielę Narodowy Teatr Stary zaprasza na ostatni już archiwalny spektakl online. Tym razem będzie to “Bitwa Warszawska 1920” Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki z 2013 roku. Dlaczego właśnie ten spektakl? M.in. przypadająca w tym roku setna rocznica tytułowej bitwy zdecydowała o wyborze przedstawienia z udziałem największych gwiazd teatru (m.in. świetnego Krzysztofa Globisza, którego potem zastąpił równie efektownie Krzysztof Dracz) wcielających się niejednokrotnie w kilka postaci. A do tego wydźwięk sztuki jest szczególnie dziś aktualny. Spektakl będzie dostępny na Youtube teatru od godz. 19 do północy!
Kino Samochodowe KBF zaprasza na Stadion Miejski przy ul. Reymonta! W tym tygodniu w piątek i sobotę o godz. 21 obejrzymy dwa świetne filmy, które jeszcze niedawno można było obejrzeć na ekranach polskich kin. Pierwszego dnia będzie to kryminalna komedia “Na noże” z Danielem Craigiem w roli detektywa próbującego rozwikłać zagadkę morderstwa nestora bogatej rodziny. Z kolei w sobotę zobaczymy “Dżentelmanów” Guya Ritchiego, czyli film gangsterski w brytyjskim stylu. Na ekranie błyszczy Hugh Grant!
Kolejne oddziały Muzeum Narodowego czekają na zwiedzających! W tym tygodniu możecie już zobaczyć wystawy w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilonie Józefa Czapskiego, Europeum, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicy Szołayskich oraz już wcześniej uruchomionej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Dostępna jest też wystawa “Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” w Gmachu Głównym MNK. Oczywiście obowiązują nowe zasady zwiedzania i godziny otwarcia uwzględniające przerwę techniczną w ciągu dnia. Ale i tak warto odwiedzić dawno nie widziane miejsca!
A może by tak podcast? Muzeum Armii Krajowej zaprasza do przeniesienia się w czasie do rzeczywistości, w której powstawały formacje, takie jak Ochotnicza Legia Kobieta czy Milicja Obywatelska Kobiet i proponuje kolejną część historycznego cyklu o kobietach zaangażowanych w odbudowę polskiej państwowości. Mateusz Gawlik zabiera słuchaczy w pasjonującą podróż w realia odradzającej się II Rzeczpospolitej narażonej na atak i zmuszonej do obrony granic wyznaczonych ładem paryskim. Na stronie Muzeum AK jest już dostępny kolejny, siódmy już podcast z serii #zostańwdomu.