Wakacyjny przewodnik weekendowy
Ostatni wakacyjny weekend w Krakowie będzie obfitował w wydarzenia kulturalne! Plenerowe koncerty przed Centrum Kongresowym, Klubem Studio czy Fortami Kleparz, dla miłośników reportażu - Festiwal Non-Fiction, a kinomanów - przegląd islandzkich i włoskich filmów czy plenerowe pokazy trylogii miłosnej Linklatera. Więcej szczegółów w naszym kulturalnym przewodniku!
Od piątku przez kolejny tydzień Kino pod Baranami zaprasza na Cinema Italia Oggi - przegląd nowego kina z Włoch Na ekranie dziesięć filmów, które w ostatnim czasie biły rekordy popularności wśród włoskiej publiczności, urzekły krytyków oraz zdobyły nagrody na festiwalach w kraju i za granicą. Słynnej na cały świat rodziny - mafijnej Cosa Nostry - dotyczy “Zdrajca” Marco Bellocchio. Filmowa historia zostaje opowiedziana z perspektywy bossa, który zbuntował się przeciwko swojej organizacji i nieoczekiwanie stanął po stronie sprawiedliwości. Dwudziestodwuletni Phaim – pochodzący z Bangladeszu bohater filmu “Bangla” podczas jednego ze swoich koncertów poznaje fascynującą dziewczynę. Ich związek będzie musiał stawić czoła wielu obostrzeniom wynikającym z wyznawanego przez Phaima islamu. Szczyptą magii i niesamowitości zostaniemy oprószeni za sprawą “Luciany” Gigi Roccati – osadzonej w niedostępnym świecie i zawierającej echa westernu opowieści, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Szczegółowy repertuar znajdziecie na stronie Kina pod Baranami.
Kino KIKA pokaże od piątku do niedzieli najciekawsze filmy islandzkie! Na widzów czekać będą przedpremierowe pokazy filmu “Daleko od Reykjaviku” oraz premiera islandzko - polskiej produkcji “Złotokap” z Karoliną Gruszką w jednej z ról. W repertuarze znajdzie się również film “Kobieta idzie na wojnę”, czyli przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami! Z kolei “Barany. Islandzka opowieść”, komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Szczegółowy repertuar na stronie Kina KIKA.
Kino Paradox zaprasza na ostatni tydzień lata i kino plenerowe! Edycja Filmowych Bulwarów w ramach Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w ogrodzie Centrum Młodzieży. Motywem przewodnim pokazywanych filmów jest lato - ich akcja toczy się w jego czasie lub mają w tle letnią atmosferę. Od piątku do niedzieli o godz. 20:30 będziemy mogli zobaczyć filmy z tzw. trylogii Richarda Linklatera - “Przed wschodem słońca”, “Przed zachodem słońca” i “Przed północą”. Julie Delpy i Ethan Hawke występują w rolach Celine i Jesse’go, a tematem filmu jest ich rozwijająca się na przestrzeni wielu lat historia miłosna. Klasyk, polecamy!
Muzyczne plenery to zorganizowany przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe letni cykl weekendowych koncertów młodych, utalentowanych muzyków z całej Polski. W piątek w ramach pasma "Letnie Pląsy" zapraszamy na występ "najbardziej romantycznego zespołu w powiecie mińskim" - Muzykę Końca Lata. Z kolei w sobotę w ramach pasma „Letni relaks” wystąpi dla Was stołeczny zespół Niechęć, który puszcza oko zarówno w kierunku fanów jazzu, jak i alternatywnego rocka. Obydwa koncerty odbędą się przed Centrum Kongresowym ICE o godz. 20.
Klub Forty Kleparz zaprasza w piątek na koncert jednego z najlepszych polskich wokalistów ostatnich lat - zaśpiewa dla nas Mrozu! To jeden z ciekawszych głosów polskiej sceny muzycznej, czego dowód daje na energetycznych koncertach ze swoim rasowo brzmiącym zespołem. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Z kolei sobota i niedziela na Fortach będzie należeć do Jana-Rapowanie, który będzie promował swój album “Uśmiech”. Młody krakowski raper stał się znany dzięki debiutanckiemu utworowi “Tańczę” w 2017 roku. Obydwa jego koncerty rozpoczną się o godz. 18.
W ramach "Antraktów na lato" w piątek na scenie przed Klubem Studio usłyszymy koncert Pawła Orkisza pt. "Niezwykłe Ballady i przepiękne Piosenki" - pogodne, ciepłe, optymistyczne. Orkisz dużo tłumaczy i chętnie śpiewa utwory znanych i nieznanych bardów zagranicznych, głównie z rosyjskiego i angielskiego kręgu językowego. Na pewno nie zabraknie więc takich utworów jak "Miła moja Ty" Jurija Wizbora i "Kocham się w Emily Dickinson" Pete'a Mortona. Początek o godz. 19:30.
Od placu Centralnego aż do parku Ratuszowego w Nowej Hucie – w ostatni weekend sierpnia zapraszamy Was w muzyczną podróż po Alei Operetkowej, która wypełni się dźwiękami uwielbianych przez nowohucką publiczność oper i operetek. W weekendową muzyczną podróż zabiorą nas znakomici soliści i solistki. W alei Róż wystąpi przy akompaniamencie Agnieszki Ignaszewskiej-Magiery Michał Dembiński, w parku Ratuszowym będziemy mogli się zrelaksować przy śpiewie Katarzyny Guran, natomiast na placu Centralnym usłyszymy Piotra Kwintę, który stworzy duet z Michałem Roemerem, a naszą podróż zakończy Katarzyna Oleś-Blacha, której akompaniować będzie Marta Mołodyńska-Wheeler. Koncerty odbędą się w sobotę i niedzielę w godz. od 15.30 do 20.00.
Od piątku do niedzieli w Tytano odbędzie się literacki Festiwal Non/Fiction, który w tym roku skupi się wokół słowa WŁADZA. Na początek w piątek o godz. 18 odbędzie się dyskusja o Białorusi z udziałem Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz i Wojciecha Wojtasiewicza. W sobotę w ramach cyklu Mistrzowie Reportażu o godz. 19 spotkamy się z Wojciechem Jagielskim, a o godz. 21 o książce “Oświęcim. Czarna zima” będzie można porozmawiać z jej autorem, Marcinem Kąckim. W niedzielę czekają nas spotkania m.in. z Katarzyną Kobylarczyk czy Wojciechem Szotem, a także dyskusja o roli fake newsów we współczesnym świecie. Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu.
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza w sobotę i niedzielę na"ARTmosphere" – festiwal o sztuce i przestrzeni. Organizatorzy zapraszają do doświadczania sztuki poprzez instalacje, performanse, eksperymenty i warsztaty. Razem odkryjemy, jak korzystanie z przestrzeni może ożywić sztukę. W czasie festiwalu ARTmosphere ludzie z różnych stron świata mogą wziąć udział we wspólnym procesie tworzenia i doświadczania przestrzeni. Nie zabraknie też koncertów na zakończenie dnia! Po szczegóły odsyłamy do wydarzenia na Facebook’u.
Rozpoczął się 14. Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN'20. W ramach wydarzenia w piątek zobaczymy premierowy spektakl pt. „Paszteciki z mózgu w konchach”. Tytułowa fraza to jeden z przepisów ze słynnej książki kucharskiej pani Ćwierciakiewiczowej, na danie sporządzane z mózgu. Widok wyalienowanych z otoczenia osób z wetkniętymi w uszy słuchawkami i telefonami w rękach, skojarzył się twórcom przedstawienia z zabiegiem konchowania, czyli oczyszczania uszu specjalnymi świecami. Najnowsza premiera STEN ma stanowić próbę detoksykacji mózgów przy pomocy środków teatralnych.Widzowie zostaną poproszeni o włączenie telefonów komórkowych oraz korzystanie z nich w odpowiednich momentach. To będzie ciekawe teatralne doświadczenie! Spektakl rozpocznie się o godz. 20 w siedzibie Muzeum Archeologicznego przy ul. Senackiej.