Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy

Kulturalne życie w Krakowie nie zamiera! Wciąż możecie wziąć udział w premierze teatralnej czy koncercie na żywo. Poza tym to tydzień Festiwalu Conrada online! Zapraszamy do kulturalnego przewodnika.

Fot. Fot. KSAF AGH

Festival Conrada przeniósł się do sieci! Jedno z największych literackich wydarzeń w naszym kraju nie straciło jednak impetu - codziennie możecie wziąć wirtualny udział w spotkaniach z twórcami z Polski i całego świata. W niedzielę o godz. 20 odbędzie się gala wręczenia Nagrody Conrada. Tak jak reszta wydarzeń będzie do obejrzenia za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW oraz mediów społecznościowych (Facebook, Youtube). Poza tym polecamy spotkanie ze Szczepanem Twardochem, spacery literackie online czy warsztaty. Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Kino pod Baranami, jak co roku, zaprasza na pasmo filmowe towarzyszące Festiwalowi Conrada. W wyprawę do powojennej Rosji zabierze widzów hipnotyzująca “Wysoka dziewczyna”, do której wprowadzenie wygłosi zdalnie dziennikarka Tygodnika Powszechnego i wieloletnia korespondentka z Ukrainy i Białorusi, Małgorzata Nocuń (piątek, godz. 21:15). Filmowo-literacką serię zwieńczy obsypany nagrodami “Mustang”, opowiadający o sytuacji kobiet w Turcji. Pokaz swoją wiedzą uzupełni wirtualnie doktor turkologii, orientalistka i tłumaczka języka tureckiego, Agnieszka Ayşen Kaim (sobota, godz. 21:15). Pokazy w sali Kina, a w przyszłym tygodniu na platformie e-kinopodbaranami.pl.

Daria Zawiałow zagra w Klubie Studio! Ze względu na bezpieczeństwo i przepisy sanitarne będą to aż trzy, ale mniejsze koncerty - dwa w czwartek i jeden w piątek. Tą trasą Daria żegna się z albumem „Helsinki” w wydaniu koncertowym. Na osłodę przygotowała z zespołem dla swoich fanów kilka nowości. Po pierwsze 2 października ukazała się w sklepach Reedycja Helsinek (do kupienia również na koncertach) z utworami wcześniej, niepublikowanymi! Płyta została wzbogacona m.in o dwie zupełnie nowe piosenki: “Nie mamy czasu” i “Mania”. Na reedycji znajduje się też pełnowymiarowa wersję hot16challenge i współpraca z Ralphem Kamińskim i schafterem czyli “Czy Ty słyszysz mnie?”. A największe hity Darii w Studiu na żywo w czwartek o godz. 18 i 21 i w piątek o godz. 20.

W najbliższą niedzielę  o godz. 19.00 Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na krakowską premierę płyty „Brooklyn Eye”, uznanego pianisty i kompozytora jakim jest Joachim Mencel. Koncert będzie okazją do wysłuchania tego niezwykłego projektu w kameralnej, intymnej atmosferze. Płyta „Brooklyn Eye” jest realizacją marzenia artysty o nagraniu płyty inspirowanej Ameryką – i to nie gdzie indziej jak w samym Nowym Jorku oraz wspólnie z amerykańskimi muzykami. Podczas koncertu w Dworku Joachim Mencel wraz z zespołem wykona utwory zrealizowane w kwietniu 2019 roku i wydane przez amerykańskie wydawnictwo Origin Records.

To jeden z tych przypadków, kiedy życie napisało scenariusz ciekawszy niż jakakolwiek fikcja literacka. Mowa o historii znajomości dwóch gigantów literatury science fiction – Stanisława Lema i Philipa K. Dicka, których korespondencyjna przyjaźń przekształciła się w donos złożony do FBI. Premiera spektaklu „Lem vs. P.K. Dick” w Teatrze Łaźnia Nowa już w najbliższy piątek. W rolach Dicka i Lema wystąpią Tomasz Schuchardt, doceniony za wybitne role w takich filmowych hitach jak „Bodo”, „Chrzest” czy „Jesteś Bogiem”, oraz Jan Jurkowski, który poza pracą na deskach teatru współtworzy Grupę Filmową Darwin. Kanał z autorskimi filmami GFD na platformie YouTube ma ponad 150 mln odsłon. W kolejne weekendowe dni również będziecie mogli obejrzeć spektakl - codziennie o godz. 19.

“Ojciec matka tunel strachu” to tytuł spektaklu, na jaki zaprasza w najbliższy weekend Narodowy Stary Teatr. Tytułowy “Tunel Strachu” przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Co ciekawe, reżyser obsadził rodzinę Peszków w tym spektaklu w dość nieoczywistej konfiguracji. Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej, a ich ojciec i teść, Jan Peszek wciela się w postać dziecka. Sprawdźcie - sztuka na deskach teatru od piątku do niedzieli o godz. 19:30. 

W sobotę o godz. 11 Muzeum Narodowe zaprasza na spacer szlakiem artysty Szymona Czechowicza.  W trakcie wycieczki odwiedzimy krakowskie kościoły w których znajdują się dzieła Czechowicza w ich oryginalnym otoczeniu wnętrza sakralnego: Uniwersytecką Kolegiatę św. Anny, Kościół Pijarów, Bazylikę Mariacką, Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Katedrę Wawelską. Wystawę jego prac możecie obecnie oglądać w gmachu głównym MNK. 

W ten weekend w Alchemii odbędzie się Krakowska Jesień Jazzowa. W piątek o godz. 19:00 festiwal otworzy Rafał Mazur, prezentując solowy projekt The Great Tone has no Sound przygotowany z okazji 20-lecia twórczych poszukiwań na gruncie muzyki improwizowanej. W sobotę – kolejny projekt solowy i kolejne trio. Najpierw o 19:00 wystąpi wrocławski trębacz Artur Majewski, który, wykorzystując trąbkę i elektronikę, stworzy kompletny brzmieniowy mikrokosmos. O 20:30 na scenie pojawi się Michał Dymny Trio – lider i twórca zespołu zagra na gitarze i instrumentach klawiszowych, a towarzyszyć mu będą Alex Clov na saksofonie i Jakub Rutkowski na perkusji. Finałem będzie niedzielny występ Rafała Mazura, który połączy improwizację z dźwiękami miasta. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-21
Data aktualizacji: 2020-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź