Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik na weekend!

W ten przedświąteczny weekend warto zrelaksować się w towarzystwie dobrego filmu, koncertu czy podczas spaceru po Krakowie. Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji kulturalnych na najbliższe kilka dni.

Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

Na początek zapraszamy na koncerty w Klubie Studio! Możecie je obejrzeć online na profilu Facebook’owym klubu. W sobotę w ramach serii “Antrakty” wystąpi Paweł Orkisz. Artysta wykona "Orkiszowe pieśni pogodne" - pogodne, ciepłe i optymistyczne, a przede wszystkim całkowicie autorskie ballady. Będą to wspomnienia z letnich wypraw i spotkań, nowe i starsze, które zostaną zarejestrowane na nowej płycie Autora. Początek o godz. 19:30. Z kolei w niedzielę na scenie Studia wystąpi Maciej Maleńczuk razem z sekcją rytmiczną! Recital składa się z zestawu pieśni zarówno ulicznych jak i późniejszych dokonań Maćka. Nie zabraknie więc takich utworów jak: “Ostatnia Nocka”, “Tango Libido”, “Sługi za szlugi” czy “Dawna Dziewczyno”. Koncert rozpocznie się o godz. 20.

W sobotę o godz. 18 Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert kameralny online!  W repertuarze znajdą się dwa utwory Franza Schuberta. Romantyzm nazwany został epoką pieśni. Nie dziwi więc, że Schubert – twórca ponad  600. kompozycji tego gatunku – skomponował Kwintet fortepianowy A-dur op. posth. 114 (D. 667). Nad muzyką “Kwintetu” unosi się młodzieńczy polot, entuzjazm i pogoda ducha. Usłyszymy go na dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i fortepian. Aby dostać link do transmisji na Youtube, najpierw musicie zakupić bilet na koncert.

Na platformie Moje E-kino jeszcze do niedzieli potrwa Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. W bogatym programie Festiwalu warto zwrócić uwagę na ciekawe dokumenty, rywalizujące o nagrodę w sekcji “Konkurs Filmów Dokumentalnych: Rosja w dokumencie”. Znalazł się wśród nich poświęcony najsłynniejszemu rosyjskiemu reżyserowi film “Andriej Tarkowski. Świątynia kina”, zrealizowany przez syna artysty. Na uwagę zasługuje również “Niebiański Krym” - poetycka impresja na temat spornego terytorium na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz “Człowiek niezłomny” - najnowszy film Andrieja Konczałowskiego, starający się odpowiedzieć na pytanie, jacy są współcześni Rosjanie.

Już w niedzielę na platformie PLAY KRAKÓW możecie obejrzeć “Dziadka do orzechów” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie... Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Twórcą krakowskiego przedstawienia jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień. Transmisja rozpocznie się o godz. 12. 

Tradycyjnie zapraszamy Was na spacer szlakiem szopek krakowskich! W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli tej krakowskiej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty online dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”. Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, w którym znajdziemy krótkie opisy szopek, informacje o ich twórcach, postaciach w nich występujących, a przede wszystkim towarzyszących w tym roku spacerowi literackich inspiracjach – bo musimy wiedzieć, że żadna z szopek nie została umieszczona na trasie spaceru przypadkowo. Więcej informacji na wydarzeniu na FB.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-16
Data aktualizacji: 2020-12-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź