Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik na weekend!

W końcu otworzyły się muzea i galerie sztuki! Zachęcamy do odwiedzania krakowskich instytucji. Nie zapominamy jednak o pozostałych dziedzinach kultury i wydarzeniach online. Sprawdźcie nasz kulturalny przewodnik na weekend!

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Na początek wystawy w MOCAK-u! Wśród ekspozycji czasowych jest m.in. „Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969”. Wystawa prezentuje twórców związanych z Krakowem urodzonych w latach 50. i 60. Jej celem jest ukazanie różnorodnych tendencji i źródeł inspiracji tego pokolenia. Polecamy! A poza tym proponujemy też inne wystawy czasowe w MOCAK-u: „Marian Eile. Artysta i redaktor”, „Marcin Berdyszak. Koła obłędu”, „Paweł Althamer”, „Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna”, „Antropocen” oraz wystawę studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Muzeum Krakowa już od 1 lutego zaprasza do Celestatu, gdzie można zobaczyć pokonkursową wystawą szopek krakowskich. Oddział otwarty jest cały tydzień w godz. 10–19. 3 lutego zostały otwarte: Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty, Dom Zwierzyniecki i Rydlówka (czynne: środa–niedziela, w godz. 10–17), a od 6 lutego będą czynne Fabryka Emalia Oskara Schindlera (czynne: pon. 10–14, wtorek–niedziela, w godz. 10–18) oraz Rynek Podziemny.

Na zwiedzających czeka również Muzeum Narodowe w Krakowie. W gmachu głównym dostępne są aż dwie wystawy. W sali wystaw na parterze zobaczymy ekspozycję zatytułowaną „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689-1775)”. Jest to opowieść o artyście, który swym talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu. Bogata prezentacja dorobku Szymona Czechowicza, ale też kilkudziesięciu innych artystów tamtej epoki – w sumie ponad 200 dzieł – to wyjątkowa okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku. Wystawa będzie otwarta do 21 lutego. Z kolei na I piętrze gmachu głównego na widzów czeka eksperymentalna wystawa „Moc Muzeum”, na której znalazły się dzieła takich artystek i artystów jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Aleksander Gierymski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski. Zapraszamy!

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje po raz pierwszy online spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Premiera spektaklu w reżyserii Anny Gryszkówny, z Agnieszką Przepiórską w roli poetki Zuzanny Ginczanki, odbyła się na kilka dni przed pierwszym ogólnopolskim zamknięciem teatrów. „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to spektakl o zbyt krótkim i brutalnie przerwanym wojną życiu utalentowanej polskiej poetki o żydowskich korzeniach. Ginczanka była legendą przedwojennej Warszawy, stałą bywalczynią kawiarni Ziemiańskiej i Adria, w których toczyło się życie literackie i towarzyskie stolicy. Przyjaźniła się z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem. Z życia chciała czerpać garściami. Spektakl będzie można oglądać na platformie VOD PLAY KRAKÓW od piątku, 5 lutego od godziny 20.00 do niedzieli, 7 lutego do godziny 20.00.

„Krakowiak fantastyczny” z widokiem na Kraków, „Sonata księżycowa” z niebem o zmierzchu w tle czy „Bal zakochanych” w wieczornej scenerii – dzięki platformie PLAY KRAKÓW atmosferę każdego z tych utworów będziemy mogli odtworzyć we własnym domu! Już od 5 lutego każdy bezpłatnie będzie mógł rozsiąść się wygodnie w „Krakowskim Salonie Romantycznym”. Wśród artystów, których zobaczymy w foyer ICE Kraków, znaleźli się m.in. Grażyna Auguścik, Maja Barełkowska, Lena Ledoff, Ewa Warta-Śmietana i Piotr Cyrwus. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Komedy, pieśni Leonarda Cohena, wiersze Czesława Miłosza, W.H. Audena i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W weekend, 5-7 lutego zapraszamy wszystkich wielbicieli teatru na platformę e-kinopodbaranami.pl, na której ponownie zagości głośny spektakl "Powierzchnie gładkie". Zrealizowane przez zespół teatru Potem-o-tem przedstawienie, grane m.in. na scenie TR Warszawa, w całości rozgrywa się w wirtualnej przestrzeni. Spektakl skupia się wokół kilku bohaterów, spędzających czas na rozmowach na wideo czacie. Każdy z nich szuka tam czegoś innego. Niektórzy pragną tylko rozrywki i urozmaicenia codziennego życia, inni - marzą o wielkiej, romantycznej miłości lub oddają się niekończącym się szaleństwom. W spektaklu wystąpili m.in. Filip Kosior, Agata Różycka, Eliza Rycembel oraz Jerzy Radziwiłowicz.

Na platformie Moje E-Kino czeka nas Weekend z Pedro Almodovarem! Będziemy mogli obejrzeć online kilka najważniejszych dzieł tego reżysera, m.in. najnowszy film "Ból i blask" z Antonio Banderasem, ale też inne dokonania takie jak "Julieta" na podstawie opowiadań Alice Munro, thriller "Skóra, w której żyję", czy film z Penelope Cruz w roli głównej - "Przerwane objęcia", a także "Przelotni kochankowie". Filmy dostępne będą od piątku do niedzieli na platformie Moje E-Kino.

W niedzielę Klub Studio zaprasza na transmisję koncertu, podczas której zaprezentuje się krakowski zespół - Euforia! To grupa muzyczna, która w nieoczywisty sposób łączy dźwięki z emocjami. To rockowa rzeka melodii i ukrytych znaczeń. To piątka przyjaciół, którzy podchodzą do świata i swojej twórczości w niekonwencjonalny sposób - robią muzykę na swoich zasadach. Pierwszy album zespołu ukaże się w tym roku. Początek o godz. 20 na Facebook'u Klubu Studio.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-03
Data aktualizacji: 2021-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź