Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wygraj bilety do Ogrodu Doświadczeń!

W taki upał każdy tylko marzy o szklance schłodzonego napoju. Ale czy wiecie jak wyglądał świat przed wynalezieniem lodówek? Wkręć się w zbiory MIT a przy okazji wygraj bilet do Ogrodu Doświadczeń!

Lodownia pokojowa zwana też szafą chłodniczą to poprzedniczka obecnych lodówek. Jako czynnik chłodniczy stosowano lód. Bezprzewodowe urządzenie służyło do przechowywania żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia. W Polsce lodownie pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku.

Tego typu lodówki początkowo były bardzo drogie – w okresie międzywojennym ich wartość porównywalna była z wartością samochodu. Korzystanie z takich urządzeń było kosztowne i dość uciążliwe, ponieważ wymagało stałego dostępu do lodu. W ciągu doby potrzeba było od ośmiu do piętnastu kilogramów, aby w lodówce zachować świeżą żywność. Zimą lód wycinano z rzek lub jezior, gromadząc go na miesiące letnie w specjalnie do tego przygotowanych budynkach zwanych lodowniami.

Najlepszym miejscem do ich powstania był niewielki pagórek, ocieniony rozłożystymi koronami starych drzew. W ziemi należało wydrążyć duży dół, którego ściany obmurowywano lub wznoszono z drewna.

Nie każdy mógł sobie pozwolić na budowę lodowni. Dlatego istniały miejskie i prywatne lodownie, w których można było wykupić comiesięczny abonament na lód. Był on sprzedawany zarówno właścicielom restauracji i przedsiębiorstw, jak i zwyczajnym Kowalskim.

Lodówka na lód należy do zbiorów Muzeum Inżynierii i Techniki. Jak wynika z tabliczki zamieszczonej na urządzeniu, prezentowany obiekt nabyto w sklepie lub zakładzie rzemieślniczym Romana Sienkiewicza w Krakowie, który mieścił się przy ulicy Brackiej 2. Więcej o lodowni można znaleźć na mit.kraków.pl w zakładce zbiory on-line.

KONKURS

Nagrodą jest podwójne zaproszenie do Ogrodu Doświadczeń za symboliczną złotówkę. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: w którym roku wynaleziono chłodziarkę z zamrażarką? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do niedzieli, 14 sierpnia, do godz. 20.00. W tytule dopiszcie OGRÓD. Laureatów poinformujemy indywidualnie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-10
Data aktualizacji: 2022-08-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź