Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Czy Rzeczpospolita naprawdę uległa samozagładzie? Czy do upadku wielkiego niegdyś państwa doprowadziły zaniedbania rządzących, wewnętrzne spory i destrukcyjna polityka? Profesor Richard Butterwick w swojej najnowszej książce "Światło i płomień" postanowił przyjrzeć się mitom o zniszczeniu polskiej potęgi.

XVIII wieczna Rzeczpospolita była kulturowo zróżnicowana, otwarta na kontrastujące ze sobą idee. Myśl oświecenia zderzała się z obyczajami polskiej szlachty. Trwała tak zwana walka "peruki z wąsem". Rzeczpospolita odbudowywała się po poważnym kryzysie, ale społeczeństwo było pełne energii. Zdaniem Richarda Butterwicka, profesora Historii Polski i Litwy na Uniwersytecie Londyńskim, Rzeczpospolita miała w tym czasie wielki potencjał, który niestety nie został w pełni wykorzystany z powodu agresywnej polityki sąsiednich monarchii. Pierwszy rozbiór spowodował energiczną mobilizację narodu, który gotowy był walczyć z najeźdźcami. Odbył się Sejm Wielki, nazwany przez profesora „polską rewolucją”. 

Książka „Światło i płomień” prezentuje świeże i obiektywne spojrzenie na losy XVIII wiecznej Rzeczpospolitej. Autor sięga po źródła zarówno polskie jak i litewskie, w tym najnowsze odkrycia badaczy historii. Przygląda się Rzeczpospolitej widzianej oczami króla Stanisława Augusta, wpływowych możnych, mniej znaczących szlachciców i wierzących w postęp reformatorów. Przedstawia sytuację państwa polskiego na tle wydarzeń rozgrywających się w Europie. Wyjaśnia agresywną politykę trzech sąsiadujących z Rzeczpospolitą mocarstw: Prus, Austrii i Rosji, a także dążenia i cele ich władców. Króla Fryderyka II, cesarza Austrii Józefa II i carycy Katarzyny II.      

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Światło i płomień” Richarda Butterwicka, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: miłośnicy historii mogą czerpać wiedzę z wielu źródeł: książek, filmów, dokumentów, prasy, podróży po świecie, czy wycieczek do muzeów. Jakie formy poszerzania wiedzy preferujecie? Opowiedzcie nam o tym. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 27 stycznia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź