Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!
Trudna prawda historyczna, skomplikowane relacje, wstrząsające opisy z przeszłości. Damian Markowski podjął się zebrania wyczerpujących faktów na temat ludobójstwa w Galicji, by wiernie przedstawić przebieg wyniszczającego konfliktu.
Damian Markowski, wybitny historyk z wykształcenia i powołania, korzystając z bogatych źródeł polskich, ukraińskich, niemieckich i sowieckich odtworzył szczegółową historię krwawych wydarzeń z lat 1943-45, w których śmierć poniosło przypuszczalnie około 30 tysięcy ludzi. Pracując nad swoją najnowszą książką, autor dotarł do dotąd nieznanych relacji z tamtego okresu. W książce „W cieniu Wołynia” skupił się na ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach polskich na terenach Galicji Wschodniej w czasach II wojny światowej. Te masowe czystki zainicjowane przez antypolską UPA były kolejnymi mordami na ludności cywilnej, które brutalnością dorównywały rzezi wołyńskiej z 1943.
Z kart książki Damiana Markowskiego dowiemy się do jakich metod uciekało się UPA, dążąc do eksterminacji ludności polskiej, jakie próby oddolnej samoobrony czyniła ludność cywilna i jakie akcje podejmowało państwo podziemne, by chronić obywateli. Poznamy reakcje sowieckich i niemieckich okupantów na masowe ludobójstwo w Galicji i znajdziemy odpowiedź na pytanie, na czym polega i z czego wynika polsko-ukraiński konflikt o pamięć historyczną.
„W cieniu Wołynia” to świadectwo cierpienia i ludzkiej tragedii, przestroga przed skutkami podsycania ksenofobii w społeczeństwie i próba zbliżenia dwóch sąsiadujących ze sobą narodów, dzielących niełatwą, nieraz bolesną historię. Zdaniem Damiana Markowskiego rzetelne podejście do historycznych faktów, pamięć o ofiarach obustronnych konfliktów i wzajemny szacunek staną się podwaliną, wzmacniającą relacje polsko-ukraińskie oparte na zrozumieniu i przebaczeniu.
KONKURS
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945” Damiana Markowskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: czy Waszym zdaniem dążenie do prawdy historycznej pogłębia międzynarodowe konflikty, czy wręcz przeciwnie, może doprowadzić do wzajemnego zrozumienia i pojednania? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 września, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.