Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!
Kto ocalił sowiecką Rosję przed niechybnym upadkiem? O czym komunistyczne władze zabroniły pisać w szkolnych podręcznikach, z czystego wstydu? Douglas Smith przygotował dla czytelników opowieść o jednym z najcięższych okresów w rosyjskiej historii.
Czy można wymazać historię? Niejeden reżim starał się za pomocą propagandy i innych dostępnych środków kształtować pamięć narodową wedle własnego uznania. Wydarzenia z Rosji z 1921 roku są tego świetnym przykładem. W tym czasie bolszewickie władze stanęły przed przytłaczającym problemem. W wyniku ich zastraszającej niekompetencji państwo trawiła kolosalna klęska. Miliony ludzi mogły stracić życie z powodu wielkiego głodu. Lenin nie miał wyboru, aby nie stracić władzy, musiał znaleźć pomoc, choćby nawet wśród wrogów. Niespodziewanie, odzew nadszedł ze strony Ameryki, państwa symbolizującego znienawidzony przez komunistów kapitalizm. Amerykańscy wysłannicy zaplanowali i przeprowadzili akcję pomocową na niespotykaną skalę, ratując od śmierci głodowej miliony Rosjan, Ukraińców, Tatarów, Żydów i Baszkirów. Co więcej, być może to dzięki ich altruistycznym działaniom, bolszewicy zdołali utrzymać się u władzy w tak niestabilnym okresie.
Douglas Smith, ceniony znawca rosyjskiej historii, w swojej najnowszej książce pisze o wydarzeniach niezwykle ważnych dla losów XX-wiecznej Rosji, które na skutek działań komunistycznego reżimu zostały usunięte z kart historii tego kraju. To opowieść o zaskakującej współpracy między zwaśnionymi państwami i niezwykłej mobilizacji Amerykanów, którzy wyruszyli do wrogo nastawionego kraju, by nieść pomoc humanitarną tamtejszej ludności. Historia opowiedziana przez młodych ludzi, którzy na własne oczy widzieli absurdy i koszmary komunistycznej Rosji, niewydolność bezwzględnego reżimu i grozę klęski o niespotykanej skali.
KONKURS
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Rosyjska Misja. Zapomniana opowieść o tym, jak Amerykanie uratowali Związek Sowiecki przed upadkiem” Douglasa Smitha, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: które wydarzenia z historii świata ciekawią Was najbardziej? Opowiedzcie nam o nich. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 marca, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.