Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Plac bohaterów getta

Obiekt jest oddziałem Podgórze
Adres: Plac Bohaterów Getta, 30-547 Kraków

Opis

Wytyczono go około roku 1838 jako rynek pomocniczy miasta Podgórza, pełniący zapewne funkcje targowe.

Wytyczono go około roku 1838 jako rynek pomocniczy miasta Podgórza, pełniący zapewne funkcje targowe. Początkowo nie miał nazwy i dopiero od lat 80. XIX wieku zwany był Małym Rynkiem. Po przyłączeniu Podgórza do Krakowa w1915 roku nazwano go placem Zgody (ponieważ w Krakowie był już jeden Mały Rynek).

Podczas II wojny światowej plac stał się centralnym punktem getta, które Niemcy utworzyli dla ludności żydowskiej (3 marca 1941 roku). W domu nr 18 działała jedyna w getcie apteka prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza, jedynego Polaka na terenie getta. Z narażeniem życia niósł on pomoc jego mieszkańcom. Był też świadkiem dramatu, jaki rozegrał się podczas akcji likwidacji dzielnicy żydowskiej 13 i 14 marca 1943.

Po wojnie plac otrzymał obecną nazwę. Postępowała niestety degradacja jego funkcji: w roku 1967 zlikwidowano aptekę, zastępując ją barem piwnym. W latach 70. usytuowano tu uciążliwy dworzec autobusowy.

Pierwszą zmianą na lepsze była organizacja muzeum pamięci w dawnej aptece (1983 r.). Kompleksową przebudowę placu, z nawiązaniem do jego historycznej rangi, przeprowadzono jednak dopiero w roku 2005. Umieszczono tu wtedy niezwykły pomnik - kilkadziesiąt żeliwnych krzeseł, stojących pojedynczo na całej powierzchni placu. Artyści, którzy go zaprojektowali, oparli się na wspomnieniach T. Pankiewicza o rozrzuconych tu sprzętach (m.in. krzesłach), które pozostały po likwidacji getta.

 

Czytaj więcej:
http://www.krakow.travel/

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Sebastian Nowak