Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tramwaje w Podgórzu, zabytki w Nowej Hucie

Radny Rafał Komarewicz obawia się o bezpieczeństwo dzieci, radny Stanisław Moryc ma pomysł na podkreślenie obchodów 70-lecia Nowej Huty, a radny Bolesław Kosior interpeluje w spawie Muzeum Fabryka Schindlera. Jakie jeszcze sprawy radni poruszyli w interpelacjach?

Jak twierdzi w swojej interpelacji radny Jacek Bednarz, mieszkańcy Podgórza zwracają uwagę, iż od dłuższego czasu brak jest możliwości skorzystania z miejsc parkingowych przeznaczonych dla interesantów Centrum Administracyjnego UMK przy ulicy Wielickiej 28. Powodem takiej sytuacji jest całodzienne parkowanie samochodów osób nie będących petentami urzędu. Radny pyta czy istnieje możliwość wprowadzenia rozwiązania które umożliwi parkowanie interesantów Centrum Administracyjnego UMK na parkingu przy ul. Wielickiej 28.

Radna Nina Gabryś złożyła interpelację w sprawie dotyczącej przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w szpitalach miejskich w Krakowie. Radna pyta w jakiej formie przeprowadzana jest kontrola, a także jakie organizacje i podmioty są w nią zaangażowane.

W kolejnej interpelacji radna Gabryś przekonuje, że konserwator zabytków nie zwraca należytej uwagi na działania remontowe w Nowej Hucie, które mogą powodować niszczenie zabytków. Według radnej budzi to ogrom zastrzeżeń ze strony mieszkańców dzielnicy. Nina Gabryś pyta jak wygląda system kontroli wszelkich prac konserwatorskich w Nowej Hucie?

Radny Stanisław Moryc prosi o przeanalizowanie możliwości zainstalowania kamery internetowej przekazującej obraz z widokiem on-line Placu Centralnego oraz al. Róż, al. Solidarności i al. Jana Pawła II. Kamera 360 stopni mogłaby zostać zainstalowana na górnej krawędzi „zegara nowohuckiego”. Według radnego kamera, z widokiem Placu Centralnego i odchodzących od niego ulic, będzie dodatkowym elementem promocji tej części Krakowa, która jest atrakcyjnym miejscem wielu wycieczek turystów krajowych i zagranicznych. Kamera znakomicie podkreśli obchody jubileuszu 70-lecia Nowej Huty – dodaje radny.

Interpelacja radnego Artura Buszka dotyczy rozbudowy sieci tramwajowej na terenie dzielnicy Podgórze. Radny wnioskuje o podanie informacji dotyczącej prac związanych z rozwojem sieci tramwajowej w dzielnicy Podgórze, ze szczególnym uwzględnieniem linii w ciągu ul. Saskiej i Nowohuckiej oraz przedłużenia linii tramwajowej od pętli Mały Płaszów w kierunku os. Złocień. Radny chce wiedzieć czy są obecnie prowadzone prace nad koncepcją wyżej wymienionych połączeń tramwajowych.

Radny Buszek interpelował także w sprawie zmian w segregacji odpadów. Radny pyta czy jest  możliwość umieszczenia przy wiatach śmietnikowych trwałych tablic informacyjnych dotyczących wprowadzonych zasad segregowania śmieci.

Mieszkańcy sygnalizują radnemu Andrzejowi Hawrankowi problem związany z nieczytelnymi znakami poziomymi tj. znakami drogowymi umieszczonymi na nawierzchni jezdni w postaci linii, strzałek, napisów i innych symboli. Radny pyta kiedy jednostki odpowiedzialne za utrzymanie w należytym stanie oznakowania krakowskich ulic, uporają się z powyższym problemem.

Radny Jakub Kosek prosi o informację jaki byłby koszt rewitalizacji działek nr 4/1 i 4/2 obr. 44 Krowodrza znajdujących się za blokami przy ul. Opolskiej na osiedlu Krowodrza Górka, polegający na ściągnięciu asfaltu i organizacji ogródka jordanowskiego, wraz z projektem.

Radny Kosek prosi też o podjęcie działań zmierzających do likwidacji pojemników na odzież znajdujących się przy ul. Chełmońskiego 158. Pojemniki te są nienależycie utrzymywane, a stan czystości wokół nich stanowi przedmiot zgłoszeń mieszkańców.

W kolejnej interpelacji radny Kosek zwraca się z prośbą o analizę możliwości wprowadzenia zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Kluzeka, Pleszowska, Nad Sudołem, Opolska. Zdecydowana większość kierujących wybiera relację skrętu w lewo, pas do skrętu w prawo pozostaje pusty. W związku z tym radny proponuje umożliwienie skrętu w lewo z obu pasów skrzyżowania. Z lewego pasa tylko w lewo, natomiast z prawego w lewo i w prawo.

Ponadto radny Kosek prosi o informację w sprawie rozpoczętej budowy drogi biegnącej od skrzyżowania ul. Ojcowskiej z Jasnogórską przez las wzdłuż ulicy Okrężnej w kierunku ulicy Starego. Radny pyta jaki jest zakres i harmonogram prowadzonych prac, jak ma wyglądać docelowe rozwiązanie i kiedy prace się zakończą?

Radny Kosek prosi także o sprzątanie chodników przy ul. Mehoffera i dołącza zdjęcia, na których widać zaśmiecony odpadami chodnik.

Radny Tomasz Daros zwrócił się do prezydenta, na wniosek członkini Rady Dzielnicy I Stare Miasto Małgorzaty Bochenek, w sprawie zapewnienia na płycie Placu Wolnica bezpiecznej przestrzeni dla pieszych. Obecnie, w związku z przebudową ulicy Krakowskiej, płyta Placu Wolnica z miejsca swobodnej komunikacji pieszej, została zmieniona w parking. Radny przekonuje, że sprawa jest istotna, ponieważ komunikacja piesza wzdłuż wspomnianej, modernizowanej ulicy, jest utrudniona, przez co część ruchu przeniosła się na plac.

Radny Daros interpelował też w sprawie złego stanu technicznego ścian przejścia podziemnego u zbiegu ulic: Aleksandra Lubomirskiego, Wita Stwosza i Rakowickiej. Ściany wzdłuż pochylni dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu prowadzącej do przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem ulic Wita Stwosza i Rakowickiej są w złym stanie technicznym. Radny Daros pyta też czy w ramach remontu przejścia podziemnego pod aleją im. Ignacego Krasińskiego na wysokości przystanku Jubilat i jego okolic, jest planowana budowa ogólnodostępnych toalet? Jeśli tak jest, to kiedy planowane jest ich oddanie do użytku?

Radny Bolesław Kosior spotkał się z grupą przedstawicieli krakowskich przewodników miejskich obsługujących ruch turystyczny w naszym mieście. Przewodnicy zwrócili radnemu uwagę, że Muzeum Fabryka Schindlera prowadzi niezgodną z polską racją stanu linię programową. Radny pyta też na jakiej podstawie przeprowadzane są kontrole przewodników oprowadzających wycieczki z Izraela po wystawie.

Mieszkańcy zaalarmowali radnego Rafała Komarewicza o niepokojącej sytuacji, jaka miała mieć miejsce w rejonie ulicy Lubostroń. Rodzice obawiają się o bezpieczeństwo dzieci, które uczęszczają do pobliskich placówek oświatowych. Radny prosi Prezydenta o zwrócenie się z prośbą do Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie z wnioskiem o skierowanie funkcjonariuszy w rejon szkoły przy ulicy Lubostroń oraz zintensyfikowanie działań straży miejskiej na tym obszarze.

Radny Łukasz Maślona zwrócił się z pytaniem odnośnie do podjętej uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie pomnika Orła Białego. W § 1. tej uchwały rada miasta wnioskowała o zmianę „formy pomnika Orła Białego poprzez posadzenie drzewa („żywy pomnik”) oraz przeznaczenie zaoszczędzonych środków w wysokości 1 mln złotych na dodatkowe remonty ulic i chodników dla Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice i Rady Dzielnicy V Krowodrza (po 0,5 mln zł każda) według wskazań rady, ze szczególnym uwzględnieniem remontów w Dzielnicy XV ulicy Orła Białego oraz okolicznych.” W związku z powyższym radny prosi o informację, na jakim etapie jest wykonanie tej uchwały? Radny pyta też czy środki na remonty chodników zostały uwzględnione zgodnie z powołaną uchwałą i czy rady dzielnic V Krowodrza i XV Mistrzejowice wskazały konkretne lokalizacje tych remontów? Na koniec radny pyta w imieniu mieszkańców dzielnicy Krowodrza, czy projekt zmian na placu Inwalidów będzie poddany konsultacjom społecznym? (BS)

pokaż metkę
Autor: Radni Miasta Krakowa
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-04-11
Data aktualizacji: 2019-04-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź