Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zmiany klimatu, inwestycje drogowe

O działania miasta w obliczu szybko zmieniającego się klimatu dopytuje radny Łukasz Gibała. Poświęca temu tematowi dwie interpelacje. Radni Rafał Komarewicz i Jacek Bednarz wspólnie wystosowali wniosek do Prezydenta w sprawie przedłużenia ul. Mariana Domagały, natomiast radny Michał Drewnicki interpeluje m.in. w sprawie pozwoleń na budowę w rejonie ul. Sołtysowskiej.

Fot. tookapic.com

W związku z intensywną rozbudową oraz planami rozwoju rejonu Krakowa znanego jako „Nowe Miasto” radni Rafał Komarewicz oraz Jacek Bednarz wnioskują, aby jak najszybciej przystąpić do realizacji zadania przedłużenia ulicy Mariana Domagały od ulicy Nad Drwiną do ulicy Tadeusza Śliwiaka. W ostatnim czasie wykonana została rozbudowa skrzyżowania ulicy Śliwiaka i budowa fragmentu drogi w kierunku Drwiny, do realizacji pozostał odcinek około 500 m drogi wraz z przeprawą nad Drwiną Długą. Realizacja inwestycji byłaby również alternatywą dla ulicy Półłanki, która od wielu lat jest planowana do generalnego remontu.

Jak przekonuje radny Łukasz Gibała, nasze miasto stoi przed wyzwaniami związanymi z niebezpiecznymi zmianami klimatycznymi, które wymagają szybkich i skutecznych działań. Potrzebę tę krakowski samorząd dostrzega, czego dowodem jest podjęta przez Radę Miasta Krakowa uchwała kierunkowa dotycząca stworzenia klastra energii, powołanie wyspecjalizowanej jednostki miejskiej „Klimat – Energia – Gospodarka Wodna”, czy zaawansowane prace nad planem adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030. Jednak według radnego Gibały Kraków powinien przede wszystkim dążyć do jak największych wskaźników wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii. Najbardziej oczywistym krokiem jest finansowe wspieranie mieszkańców w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). W związku z powyższym radny pyta: jaką przyszłość czeka Program ograniczania niskiej emisji dla miasta Krakowa (PONE) i czy rozważana jest likwidacja tego programu. Czy planowane jest wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla mieszkańców chcących zainstalować odnawialne źródła energii, a także, czy można liczyć na to, że w najbliższym czasie umożliwione zostanie mieszkańcom Krakowa uzyskanie dopłat do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Jak twierdzi radny Gibała przykład majowych deszczów pokazał, że miasto nie jest na takie sytuacje dostatecznie przygotowane, a największe zaniedbania w dziedzinie ochrony przed podtopieniami występują na obrzeżach Krakowa. Szczególnym przypadkiem są Kantorowice i Łuczanowice, gdzie całe ulice zamieniały się w rwącą rzekę, a woda wdzierała się mieszkańcom na ich posesje. W związku z powyższym radny dopytuje m.in., jakie inwestycje są potrzebne, aby kompleksowo rozwiązać problemy odwodnienia i zabezpieczenia przed podtopieniami na terenie Kantorowic i Łuczanowic. Radny pyta także o działania zmierzające do podłączenia wszystkich mieszkańców Kantorowic i Łuczanowic do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz o budowę zbiorników retencyjnych na tych terenach.

W ostatniej swojej interpelacji radny Łukasz Gibała porusza sprawę skutków środowiskowych oraz ekonomicznych ponoszonych przez miasto w związku z pracami odwodnieniowymi prowadzonymi na jego terenie. Jako negatywne skutki środowiskowe radny wskazuje obniżenie poziomu wód zbiorników wodnych. Negatywne skutki ekonomiczne wynikają, według radnego, zarówno ze znacznego zaniżania kosztów odprowadzania przez inwestorów wypompowywanych wód do kanalizacji, jak i opłat ponoszonych przez Gminę Miejską Kraków za odprowadzanie do kanalizacji możliwych do wykorzystania odpompowywanych wód z inwestycji miejskich.
Radny prosi o informacje, czy miasto planuje wprowadzenie mechanizmów rzeczywistego pomiaru odpompowywanych podczas inwestycji wód i pobierania właściwych opłat za ich odprowadzanie do kanalizacji oraz czy planowane jest wykorzystywanie odpompowywanych wód dobrej jakości?

Radny Michał Drewnicki poprosił o informację na temat procedowanych pozwoleń na budowę w rejonie ulicy Sołtysowskiej. Podobno mieszkańcy obawiają się, że nowe inwestycje w tym rejonie będą dla nich utrudnieniem. Radny prosi również o informację czy miasto analizowało ten obszar pod kątem dostępności komunikacji miejskiej, czy planowane jest wzmocnienie kursowania autobusów w tej części dzielnicy Czyżyny?

W kolejnej interpelacji radny Drewnicki poprosił o informację na temat planów budowy nowych dróg (w tym przebudowy, rozbudowy, modernizacji) w rejonie osiedla Podwawelskiego między osiedlem, a kanałem ulgi.

Radny Michał Drewnicki zawnioskował także o przekazanie mu wszystkich wyników i raportów z badań gruntów i wód powierzchniowych oraz podziemnych w Nowej Hucie, które były wykonywane przez spółkę lub dla spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. (także badania dla okolic Madrohutu). - Na tych obszarach powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej, zasadnym więc jest, by radni poznali pełne raporty i badania zanieczyszczeń gruntów – pisze w interpelacji radny.

W interpelacji radny Drewnicki prosi o informację o wydatkach spółki ARM Inwestycje poniesionych w związku z rozpoczęciem działalności (zakupy, wynajem powierzchni biurowej, samochody) oraz o zatrudnieniu osób w spółce.

Radny Drewnicki otrzymał  informację od mieszkańca o uszkodzonych drzwiach w przejściu przez ekran akustyczny oddzielający ul. Koźlarską od ul. Ryszarda Kuklińskiego. Przejście stanowi bezpośrednie dojście dla mieszkańców kilku płaszowskich ulic do przystanku tramwajowego przy ul. Gromadzkiej. Radny prosi o interwencję w tej sprawie.

W przygotowaniu znajduje się aktualnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Nowohucka – rejon koncentracji usług”. Radny Michał Drewnicki poprosił o informację na temat parametrów zapisanych w studium dla zachodniej części tego obszaru pod kątem możliwości wyznaczenia terenów zielonych na terenach, które w projekcie planu przeznaczone są pod zabudowę.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-07-25
Data aktualizacji: 2019-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź