Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jakie środki dla Krakowa, czyli radni interpelują

Kampania informacyjna na temat biletu 5+1, dostosowanie projektu „Jordanówki” do oczekiwań mieszkańców, poszanowanie miejsca pamięci jakim jest teren byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow, czy składanie projektów uchwał przez radnych dzielnicowych drogą elektroniczną – m.in. w tych sprawach radni złożyli interpelacje podczas 52. sesji Rady Miasta Krakowa.

Fot. Jan Graczyński

W sprawie „Jordanówki” w parku im. dra Henryka Jordana interpeluje radny Rafał Komarewicz. Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował ostatnio, że budynek jest w takim stanie, że nadaje się tylko do rozbiórki. Jedyną częścią, która zachowała się w dobrym stanie jest betonowe podpiwniczenie. W tegorocznym budżecie miasta została zarezerwowana kwota 300 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej. - Chciałbym przy tej okazji prosić, by budynek był dostosowany do oczekiwań mieszkańców, którzy wielokrotnie prosili, by „Jordanówka” służyła dzieciom i młodzieży – tak jak tego chciał sam dr Henryk Jordan. Dlatego proszę, by przychylić się do postulatów mieszkańców i część budynku przeznaczyć na zajęcia sportowe i edukacyjne dla dzieci – pisze radny w interpelacji.

Radny Michał Starobrat interpeluje w sprawie kampanii informacyjnej biletu 5+1 skierowanej do mieszkańców. Dystrybucja tego biletu ma się odbywać tylko w Internecie, a jego konstrukcja pozwala na comiesięczny zakup bez konieczności pamiętania o terminie ważności oraz daje realne oszczędności – 6. miesiąc jest o 60 zł tańszy. – Niestety, mimo zapewnień, do tej pory nie odbyła się kampania informacyjna związana z promocją tej możliwości. Proszę o jak najszybsze jej przeprowadzenie tak, by umożliwić jak największej grupie mieszkańców realne oszczędności – czytamy w interpelacji.

Radny interpeluje też w sprawie lewoskrętu z ul. Wincentego Witosa w ul. Beskidzką. Od 1 lutego zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w rejonie ulic Wincentego Witosa, Zbigniewa Herberta i Jerzego Turowicza. – Docelowy projekt organizacji ruchu w ul. Witosa nie zakłada skrętu w lewo w ul. Beskidzką. Jeśli w docelowej organizacji ruchu nie można tego zmienić z powodu przepustowości, aby uniknąć „dzikiego” zawracania np. przy Biedronce powinniśmy rozważyć i zrealizować budowę tzw. zawrotki w ul. Witosa, w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania Witosa/Beskidzka – pisze radny i dołącza do interpelacji dokumentację fotograficzną z zaznaczonym proponowanym miejscem zawrotki.

Radny Kazimierz Chrzanowski interpeluje w sprawie pozyskiwania środków z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Zakończyła się trzecia już rekrutacja i ocena wniosków o przyznanie dofinansowania dla samorządu terytorialnego z FIL. Trwa nabór wniosków z IV i V tury. – W jakich sprawach złożone zostały lub będą złożone wnioski w kolejnych edycjach? Jakie wnioski zostały zakwalifikowane pozytywnie, a jakie odrzucone? W jakiej wysokości Gminie Miejskiej Kraków zostały przyznane środki; czy zostały podane powody negatywnie rozpatrzonych wniosków? – pyta radny. Kazimierz Chrzanowski interpeluje też w sprawie realizacji peronów przystankowych autobusu linii 422 na ul. Kantorowickiej. Radny prosi Prezydenta o utwardzenie peronów – położenie kostki brukowej – w rejonie budynków 50D i 50 E na ul. Katorowickiej po obu stronach jezdni. – Zły stan nawierzchni w znaczący sposób utrudnia korzystanie z przystanków, zwłaszcza w okresie opadów – pisze radny w interpelacji.

- W ostatnich dniach otrzymałam wiele skarg związanych z wykorzystaniem do rekreacji miejsca pamięci, jakim jest teren byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Wzniesienie, na którym znajduje się Pomnik Ofiar Faszyzmu w miniony weekend zamieniło się w tor saneczkowy dla okolicznych mieszkańców. Według relacji świadków spod samego pomnika mogło zjeżdżać we wszystkich kierunkach ok. 200-300 dzieci i dorosłych. – Proszę o spowodowanie, by miejsce to z szacunku dla ofiar faszyzmu nie było wykorzystywane w celach rekreacyjnych i rozrywkowych. Nie bez znaczenia są również emocje mieszkańców, tych którzy o pomordowanych w tym miejscu tysiącach kobiet, mężczyzn i dzieci nie mogą i nie chcą zapomnieć – pisze w interpelacji Małgorzata Kot. Radna prosi też o przekazanie danych dotyczących sprzedaży nieruchomości Gminy Miejskiej Kraków za lata 2019-2020 – ilość sprzedanych nieruchomości oraz cenę uzyskaną w przetargach.

Radny Jan Stanisław Pietras interpeluje w sprawie możliwości składania elektronicznie lub za pomocą dziennika podawczego projektów uchwał przez radnych dzielnic. – W związku z ograniczeniami epidemicznymi i stosowaniem pracy zdalnej w biurach rad dzielnic powstają sytuacje, w których członkowie rad dzielnic nie zawsze mają możliwość osobistego złożenia przygotowanych projektów uchwał – pisze radny w interpelacji.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-01-29
Data aktualizacji: 2021-01-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź