Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czy Sukiennice Prądnickie zostaną odbudowane?

Do Prezydenta Miasta Krakowa interpelują radni: Łukasz Maślona, Dominik Jaśkowiec, Łukasz Sęk, Rafał Komarewicz oraz Grzegorz Stawowy.

Fot. materiały ZIM

Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, interpeluje w sprawie siłowni zewnętrznej wraz z polem do mini golfa, która powstała z budżetu obywatelskiego przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Półkole 11. – Środki finansowe nie pozwoliły na realizację opaski brukowej. Jej brak wokół inwestycji nie pozwala na wygodne korzystanie z urządzeń. Proszę o pilne ujęcie tej inwestycji w bieżących planach – pisze w interpelacji Dominik Jaśkowiec.

- 1 lutego firma pracująca przy przebudowie al. 29 Listopada wyburzyła budynek przy ul. Dobrego Pasterza 1, zwany Sukiennicami Prądnickimi. Zarząd Inwestycji Miejskich o tym zamierzeniu poinformował krakowian na stronie internetowej 29 stycznia w godzinach popołudniowych. Taki tryb spowodował liczne komentarze na portalach społecznościowych. Komentujący przywoływali artykuł, który ukazał się w „Gazecie Krakowskiej” 2 sierpnia 2014 r.  W artykule tym Jerzy Zbiegień, Miejski Konserwator Zabytków powiedział „To budynek ważny dla historii dzielnicy, musimy go ocalić”, z czym zgodził się rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. O ocalenie budynku – jako ważnego dla historii i dziedzictwa Prądnika Czerwonego – wnioskowała także Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz mieszkańcy. Proszę o informację, na kiedy planowane jest odtworzenie budynku, czyli potwierdzenie w praktyce ustaleń przez ograny i jednostki Gminy Miejskiej Kraków z mieszkańcami i reprezentującą ich Dzielnicę IIII Prądnik Czerwony – pisze radny Jaśkowiec w kolejnej interpelacji. W tej samej sprawie interpelację złożył radny Łukasz Maślona. Pyta on Prezydenta: czy Zarząd Inwestycji Miejskich posiada zgodę na rozbiórkę obiektu? Czy budynek będzie w całości odbudowany w innym miejscu? Czy wykonano ekspertyzę dotyczącą kosztów przeniesienia budynku oraz czy Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony była poinformowana o planach wyburzenia budynku?

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie stanu nawierzchni al. Przyjaźni. Radny otrzymuje liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące fatalnej jakości tej drogi na odcinku od skrzyżowania przy Parku Ratuszowym do skrzyżowania z al. Solidarności. Pozostały odcinek został w ostatnich latach wyremontowany, jednak w bardzo złym stanie pozostał fragment wskazany powyżej. Są tam liczne koleiny, uskoki i dziury. Stwarza to dyskomfort i ryzyko uszkodzenia nie tylko samochodów osobowych, ale także autobusów komunikacji miejskiej. - Czy zaplanowany jest w najbliższym czasie remont nakładkowy tego odcinka, a jeśli nie to zwracam się z prośbą o rozważenie umieszczenia go w miarę możliwości finansowych w planach remontowych – pisze radny w interpelacji. Druga z interpelacji radnego Sęka dotyczy udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Popularność w tym zakresie zyskują rozwiązania w technologii NFC. W styczniu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie zamontowano 87 tabliczek NFC, które po zbliżeniu telefonu do tabliczki odczytują zakodowaną informację np. jaki to wydział, numer pokoju itp. Tabliczki z wierzchu posiadają także napis pismem Braille’a. Takie rozwiązania są stosunkowo niedrogie, a mogę ułatwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po budynkach urzędu. - Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o przeanalizowanie możliwości zastosowania podobnych tabliczek w Urzędzie Miasta Krakowa – czytamy w interpelacji.

- Otrzymałem zgłoszenia od mieszkańców dotyczące kolejnych miejsc gdzie regularnie obserwują dym z kominów mimo obowiązującego zakazu – pisze w kolejnej z interpelacji radny i wskazuje lokalizacje zgłoszone przez mieszkańców: ul. Powstańców, ul. Sawy Calińskiego, ul. Hektary, ul. Pysocice, ul. Zakarnie oraz ul. Bolesława Śmiałego. Radny prosi  o podjęcie kontroli w wyżej wymienionych miejscach oraz w przypadku wykrycia o podjęcie działań w celu wyegzekwowania zakazu palenia.

Radny Rafał Komarewicz interpeluje w sprawie likwidacji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie tzw. naboju lodowego na drogach gminnych: Laurowej, Szerokie Łąki, Aleksandra Brücknera, Stefana Starzyńskiego, Józefa Unruga w Skotnikach. - Mieszkańcy wyżej wymienionych ulic codziennie niszczą swoje samochody, przejeżdżając przez zlodowacenie. Warto również nadmienić, iż w tych rejonach nie ma chodników i bezpiecznych poboczy - pisze radny do Prezydenta.

- W nawiązaniu do odpowiedzi na moją interpelacji udzieloną 2 października 2020 r. w sprawie postępów w zakupie na rzecz Gminy Miejskiej Kraków części działek 1240/1 i 1241 obr. 33 Krowodrza (obszar ZP.2) oraz działek 1616, 1155/2, 1156/2 obr. 33 Krowodrza (obszar ZP.4), znajdujących się w obszarze plamiejswego „Bronowice – Stelmachów” proszę o informację, jaki jest postęp w ustaleniach? Czy udało się dokonać podziałów geodezyjnych? Czy właściciele działki 1240/4 potwierdzili chęć jej sprzedaży? – pyta w interpelacji radny Grzegorz Stawowy.

-  Na podstawie rezolucji Rady Miasta Krakowa nr 67/XLV/20 z dnia 16 września 2020 r., skierowanej do Prezesa NIK i Wojewody Małopolskiego Przewodniczący RMK skierował pismo do adresatów rezolucji. W odpowiedzi Najwyższej Izby Kontroli znajduje się stwierdzenie: „NIK wyraża gotowość podjęcia rozmów, które doprowadzą do opracowania zgodnego sposobu korzystania z nieruchomości.” Proszę o informację, jakie rozmowy przeprowadzono z Delegaturą NIK w Krakowie oraz jakie rozmowy przeprowadzono z Wojewodą Małopolskim celem pozyskania możliwości użytkowania działek? – pyta w kolejnej interpelacji radny. Rezolucja nr 67/XLV/20 dotyczy budowy  ogólnodostępnego  skweru  pomiędzy  ul.  Łobzowską a ul. Kościelną na terenie Dzielnicy V Krowodrza.  Pośród  działek  geodezyjnych, na  których  ma  powstać  ogólnodostępny  skwer działki 108/6 i 108/7 obręb Krowodrza stanowią współwłasność Skarbu Państwa obciążone trwałym zarządem odpowiednio: w udziale 468/1000 części na rzecz Najwyższej Izby Kontroli delegatura w Krakowie oraz w dziale w wysokości 386/1000 na rzecz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Radny prosi też o informację na temat stanu prawnego gruntu, budynków i budowli zlokalizowanych na działce 93 obręb 46 Krowodrza, na której zlokalizowana jest samorządowa szkoła podstawowa. - Proszę również o informację, jakie działania w 2020 roku podjęli urzędnicy w tej sprawie? – pyta radny Stawowy Prezydenta.

- W związku z uzyskanymi informacja od zaniepokojonych mieszkańców osiedla „Mieszkaj w Mieście” w zakresie projektowanego terenu zielonego na terenach po dawnym motelu Krak, radny Tomasz Daros prosi o udzielnie odpowiedzi na pytania: czy jest ważne pozwolenie na budowę parku w tym miejscu i do kiedy obowiązuje? Czy środki na budowę tego parku są zabezpieczone w budżecie? Czy są podmioty prywatne, które zobligowały się do partycypacji w kosztach budowy tego parku lub jakiejkolwiek innej pomocy? Kiedy planuje się rozpoczęcie zagospodarowania tego terenu?

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-02
Data aktualizacji: 2021-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź