Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Utworzenie nowych użytków ekologicznych

Ulga dla honorowych dawców krwi na przejazdy komunikacją miejską, utworzenie nowych użytków ekologicznych, prośba o wydłużenie linii autobusowej – to tylko niektóre z tematów poruszanych przez radnych w interpelacjach do Prezydenta Miasta Krakowa. Złożyli je radni: Łukasz Gibała, Marek Sobieraj, Łukasz Maślona, Łukasz Wantuch oraz Wojciech Krzysztonek.

Fot. tookapic.com

- Pod koniec stycznia Prezydent RP podpisał ustawę z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta daje dodatkowe uprawnienia m.in. krwiodawcom w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Określone w ustawie osoby (które oddały trzykrotnie krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie Covid-19) przez okres 6 miesięcy mają prawo do 33 proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego. Z informacji, które docierają do mnie ze strony krakowskich krwiodawców wynika, że Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie stoi na stanowisku, iż przedmiotowa ulga dotyczy tylko transportu dalekobieżnego. W związku z powyższym bardzo proszę o informację w tym zakresie, ponieważ - w moim przekonaniu - wspomniana ulga powinna odnosić się także do krwiodawców korzystających z miejskiej komunikacji w Krakowie – pisze w interpelacji do Prezydenta radny Wojciech Krzysztonek. W tej samej sprawie interpeluje również radny Łukasz Gibała. - Oddawanie krwi i jej składników, nawet w mniejszych ilościach, jest działaniem bardzo potrzebnym i ważnym, zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Wydaje się, że zadaniem władz miasta powinno być zachęcanie do tego jak najliczniejszej grupy osób, również tych, które nigdy wcześniej krwi nie oddawały. W gronie wieloletnich krwiodawców z pewnością niewiele jest przecież osób, które przechorowały COVID-19 i mogą, oddając osocze, pomóc innym.  Proszę zatem o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy rozważa się wprowadzenie ulg, analogicznych jak przewidziane w ww. ustawie, na poziomie lokalnej komunikacji? – czytamy w interpelacji radnego.

- W marcu 2020 r. Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiadał stworzenie nowych użytków ekologicznych, jednakże do tej pory nie trafiły pod obrady RMK zapowiadane uchwały w sprawie powołania tych form ochrony przyrody obejmujących: murawy kserotermiczne Bielany – obszar 1,58 ha; murawy kserotermiczne Bogucianka – obszar 0,9 ha; Kamieniołom Bogucianka – obszar 2,23 ha; Wzgórze Wielkanoc – obszar 1,08 ha; Kamieniołom Libana – obszar 10 ha oraz tarorzecze w Mogile – obszar 2,74 ha. Ponadto w przypadku uchwały klubu Kraków dla Mieszkańców o rozpoczęcie prac nad użytkiem „Słona Woda” Urząd Miasta Krakowa wydał negatywną opinię, pomimo faktu, że ZZM początkowo zakładał objęcie tą formą ochrony tego obszaru o pow. 16,93 ha. Mając na uwadze negatywną rekomendację UMK ws. użytku Łąki na Klinach proszę o informację, jakie jest wobec tego stanowisko urzędu w sprawie powołania użytków i kiedy konkretnie zapowiadane uchwały trafią pod obrady RMK, gdyż jeszcze w marcu 2020 r. pojawiały się deklaracje o niezwłocznym podjęciu działań w tym kierunku – pyta w interpelacji radny Łukasz Maślona.

Radny Łukasz Wantuch pyta Prezydenta, jak wygląda obecnie kwestia konkursów na stanowisko dyrektora samorządowej szkoły podstawowej. - W szczególności interesuje mnie kwestia: składu komisji konkursowej, kto może kandydować na stanowisko dyrektora oraz jakie musi spełniać wymogi formalne, jak wygląda kwestia p.o. dyrektora szkoły? Kto może nim zostać i na jakich zasadach? -  czytamy w interpelacji radnego Łukasza Wantucha. Kolejna interpelacja radnego dotyczy tzw. wkładu do kotła w przypadku burs samorządowych. - W szczególności interesuje mnie sytuacja, czy aby możliwe było prawnie dofinansowanie wkładu do kotła - bursa musi być właścicielem kuchni, czyli miejsce gdzie przygotowywane i wydawane są posiłki, musi być własnością bursy, czy też możliwa jest też umowa dzierżawy danego miejsca. Chodzi o sytuację, w której bursa wydzierżawia lokal od innego podmiotu i tam prowadzi kuchnię. Czy możliwe w takiej sytuacji jest wtedy również finansowanie wkładu do kotła? – pyta radny Prezydenta.

- W związku z zakupem przez Kraków dwóch małych autobusów, z których jeden ma obsługiwać linię 176 do Bodzowa zwracam się z prośbą o wydłużenie wspomnianej linii o 500 metrów do ulicy Wielkanocnej na wysokości budynku nr 14. To pomoże wykluczyć komunikacyjnie braki centrum osiedla Bodzów. Miejsce to jest już uporządkowane i przygotowane pod przystanek a nawet pętlę, wystarczy wstawić tam ławeczkę i słupek z rozkładem jazdy. W razie przejazdu technicznego bardzo proszę o informację, gdyż chcę w nim wziąć udział – pisze w interpelacji radny Marek Sobieraj.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-04
Data aktualizacji: 2021-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź