Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Drzewa są miastu potrzebne

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni Małgorzata Jantos i Łukasz Maślona. Interpelują m.in. w sprawie Jordanówki oraz rewitalizacji oświetlenia ulicznego.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Cztery interpelacje złożyła radna Małgorzata Jantos. W pierwszej z nich prosi o dokładne sprawozdanie z ostatnich dwóch lat w sprawie powstawania w Krakowie grzebowiska dla zwierząt. – Sugerowałam w interpelacji powstanie grzebowiska na terenach po zakładach w Nowej Hucie. Minęło 11 lat, odkąd starałam się zainteresować urząd sprawą grzebowiska dla małych zwierząt – pisze radna w interpelacji. W kolejnej z interpelacji radna Jantos pyta Prezydenta, czy prawdziwa jest informacja, że „Władze Miasta Krakowa zablokowały posadzenie dębu upamiętniającego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w przeddzień katastrofy smoleńskiej”. - Drzewa są miastu bardzo potrzebne. Jeśli powyższa decyzja miasta jest prawdziwa, proszę o jej uzasadnienie – pisze Małgorzata Jantos. Radna interpeluje też w sprawie emisji światła przez latarnie uliczne. – Do tej pory panowało przekonanie, że to latarnie uliczne są emitentem niepotrzebnego światła. Niemieccy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, które przeczą temu stwierdzeniu. Zaskakująco mały udział oświetlenia ulicznego w całkowitej emisji światła pokazuje, że polityka zrównoważonego rozwoju związana z oświetleniem zewnętrznym powinna uwzględniać wszystkie źródła światła, a nie skupiać się wyłącznie na oświetleniu ulicznym. Może Kraków powinien zbudować strategię na perspektywicznej rewitalizacji oświetlenia? – pisze radna w interpelacji. Radna prosi też Prezydenta o pozytywne rozpatrzenie prośby osoby zarządzającej klubem „U Muniaka”. – Klub ten to znaczący kawałek historii Krakowa, obecnie na granicy plajty – pisze radna Jantos. Zarządca klubu prosi Prezydenta o umorzenie części zaległości wobec Zarządu Budynków Komunalnych.

- W związku z informacją, którą otrzymałem w odpowiedzi na moją interpelację w sprawie Jordanówki w parku im. dra. Henryka Jordana proszę o uwzględnienie elementów zwiększających zarówno retencję wody, jak i ograniczających zużycie energii przy remoncie obecnego budynku. Mam tu na uwadze tzw. zielony dach, zapewne ze względu na konstrukcję budynku – ekstensywny, wraz z instalacją OZE w postaci ogniw fotowoltaicznych. Tego typu rozwiązanie, wraz z poprawą efektywności energetycznej całego budynku sprawi, że budynek będzie mógł przez cały rok służyć mieszkańcom Krakowa.  W odpowiedzi na interpelację otrzymałem również informację, że budynek ten został Gminie Miejskiej Kraków zwrócony w stanie niepogorszonym w stosunku do tego, w jakim został przekazany na wieloletnią dzierżawę. Proszę o informację, na jakiej podstawie UMK wydał taką opinię? Czy są dokumenty potwierdzające fatalny stan budynku w momencie przekazania go we władanie Towarzystwu Parku im. dra Henryka Jordana? Jeśli tak, proszę o ich udostępnienie – pisze w interpelacji radny Łukasz Maślona.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-15
Data aktualizacji: 2021-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź