Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni interpelują między sesjami

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Grażyna Fijałkowska, Łukasz Sęk, Łukasz Gibała oraz Łukasz Wantuch. Interpelują w sprawie złego stanu kładki, oceniania dyrektorów szkół, czy przebudowy ul. Na Błonie.

Fot. pixabay.com

Radna Grażyna Fijałkowska prosi Prezydenta o informację, na jakim etapie są działania miasta mające na celu przejęcie w utrzymanie od PKP kładki dla pieszych do kąpieliska Bagry Wielkie. Konieczne jest wykonanie szyny dla wózków i rowerów oraz bieżącego remontu: schody są nie myte od 2007 r. gdy zakończył się remont kładki, farba łuszczy się, stopnie się ruszają. Kładką codziennie przechodzą setki osób, a w sezonie letnim - tysiące – pisze w interpelacji radna.

Radna Fijałkowska zwraca się też z prośbą o podjęcie działań mających na celu wykrycia sprawcy zanieczyszczeń rzeki Drwinki w parku im. Anny i Erazma  Jerzmanowskich w Prokocimiu. Od kilku dni codziennie rano około godz. 6 od strony ul. Facimiech i Starych Piasków płynie rzeką biała gęsta piana. - Proszę również o informację,  ile razy w ciągu ostatniego roku mieszkańcy  zgłaszali  zanieczyszczenie rzeki i jakie zostały podjęte działania – pisze radna w interpelacji i prosi Prezydenta o podjęcie działań mających na celu oczyszczenie koryta rzeki w parku Jerzmanowskich. Do obu interpelacji radna Grażyna Fijałkowska załącza dokumentację fotograficzną.

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie garaży podziemnych zlokalizowanych w Nowej Hucie. - Mieszkańcy informują, że wiele z garaży, które zlokalizowane są na nowohuckich osiedlach stoi pustych. To pomieszczenia podziemne, które już w momencie budowania Nowej Huty były tworzone z przeznaczeniem na garaże, ale także takie, które w kolejnych latach przystosowano do takiej funkcji. Nowa Huta cierpi na deficyt miejsc parkingowych, można obserwować, jak w ostatnich latach rozjeżdżane są trawniki i chodniki. Gdyby była możliwość przywrócić garaże do użytku, to może jest szansa, aby choć trochę poprawić sytuację – pisze radny i prosi o informację,  ile takich garaży na terenie nowohuckich dzielnic jest w zarządzie miasta wraz z podaniem ich adresów, ile z nich jest wykorzystywanych i na jakie cele, ile stoi pustych oraz czy są plany dotyczące zagospodarowania tych niewykorzystanych. Radny Sęk interpeluje też w sprawie interwencji Straży Miejskiej. - Otrzymałem od jednego z mieszkańców informacje, że z rozmowy ze Strażą Miejską dowiedział się, że w związku z aktualną sytuacją pandemiczną została wstrzymana obsługa mieszkańców w oddziałach Straży, a co za tym idzie, nie są wystawiane wezwania np. dla kierujących. Zamiast tego są wystawiane informacje, które nie rodzą dalszych skutków w postaci m.in. mandatu. Bezpieczeństwo i zdrowie strażników powinno być chronione, wydaje się jednak, że istnieją możliwości techniczno-organizacyjne takiego przygotowania wizyt wezwanych osób, aby odbywały się one bezpiecznie. Być może da się także wykorzystać np. rozmowy wideo online do zebrania informacji, jeżeli osoba wezwana wyrazi zgodę. Dla takiej osoby to też będzie ułatwienie, że nie musi jechać osobiście, ewentualnie musi podjechać tylko, aby pokwitować odbiór mandatu itp.  Proszę o informację, czy prawdą jest powyższa informacja, że strażnicy nie mogą wystawiać wezwań, a jeżeli nie to proszę o informację, jak obecnie wygląda proces wystawiania wezwań oraz przesłuchiwania wezwanych przez Straż Miejską – pisze do Prezydenta radny.

Radny Łukasz Gibała złożył zapytanie w sprawie przebudowy ul. Na Błonie.  - Ulica Na Błonie stanowi ważną i często uczęszczaną arterię komunikacyjną dla kierowców pragnących podróżować pomiędzy Bronowicami a Wolą Justowską. Dodatkowo, z uwagi na bezpośrednią bliskość terenów zielonych, ulica wykorzystywana jest przez mieszkańców północnozachodnich dzielnic Krakowa jako połączenie umożliwiające przedostanie się do terenów rekreacyjnych. Niemniej obecnie ulica ta jest wąska, nie posiada pobocza, a liczba użytkowników korzystających z tej drogi nie pozwala na bezpieczne korzystanie z tego połączenia. Równocześnie obszar poddawany jest silnej presji deweloperskiej. Nowe inwestycje mieszkaniowe wprowadzą dodatkowych użytkowników tego połączenia drogowego bez zmiany i poprawy infrastruktury komunikacyjnej. Problem ten został dostrzeżony przez zarządcę drogi i ten zobligował inwestora realizującego zabudowę mieszkaniową od wykonania we własnym zakresie pobocza. Realizacja pobocza ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się po ul. Na Błonia. Zarząd Dzielnicy VI w Uchwale Nr 98/2020 Zarządu Dzielnicy VI Bronowice z dnia 28 grudnia 2020 roku reprezentując głos mieszkańców, którzy od szeregu lat zabiegają o wyposażenie ul. Na Błonia w niezbędną infrastrukturę taką jak chodnik, wsparł tę inicjatywę. Budowa pobocza w kształcie zaproponowanym przez inwestora, a zaakceptowanym przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie poprawy bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Przychylając się do głosu mieszkańców docelowo konieczna jest przebudowa ulicy, a obecnie posadowienie fizycznych separatorów, tak by wykluczyć możliwość korzystania przez kierowców z pobocza jako „przedłużenia” jezdni – pisze radny Gibała i pyta Prezydenta: Z jakiego powodu zaniechano wymogu realizacji chodnika przy zawieraniu umowy z inwestorem realizującym inwestycję mieszkaniową? Czy planowane jest wydzielenie mającego powstać pobocza od istniejącej drogi w ciągu ul. Na  Błonie za pomocą separatorów? Czy planowana jest kompleksowa przebudowa i poszerzenie ul. Na Błonie?

- Dowiedziałem się, że rozpoczęła się procedura pozbawienia ZSZ nr 2 zarządu trwałego nad  budynkiem  na  Os. Szkolnym 19A. Jest to niezgodne z uchwałą RMK nr LII/1455/21 z 27 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących budynku na Os. Szkolnym 19, która mówi, że ustala się dla Prezydenta Miasta Krakowa kierunki działania polegające na podjęciu wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań polegających na pozostawieniu budynku na Os. Szkolnym 19A w dotychczasowym zarządzie ZSZ nr 2 – pisze w interpelacji radny Łukasz Wantuch i pyta Prezydenta, dlaczego została podjęta decyzja niezgodnie z wolą Rady Miasta Krakowa.

W drugiej z interpelacji radny w związku z artykułem na portalu miastopociech.pl https://www.miastopociech.pl/aktualnosci/kurator-barbara-nowak-dobrze-ocenia-dyrektorow-szkol-ale-to-wcale-nie-jest-dobrze prosi o podanie, którzy dyrektorzy otrzymali ocenę pracy „dobrą”, co uniemożliwia im kandydowanie w konkursie na dyrektora szkoły.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-16
Data aktualizacji: 2021-04-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź