Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podpisy pod projektami do budżetu obywatelskiego drogą elektroniczną?

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Małgorzata Jantos, Łukasz Gibała oraz Łukasz Wantuch. Interpelują m.in. w sprawie fortu przy rondzie Mogilskim i formule zbierania podpisów pod projektami do budżetu obywatelskiego.

Fot. pixabay.com

Małgorzata Jantos interpeluje w sprawie reliktu fortu reditowego V „Lubicz”. – Kilka lat temu apelowałam do Prezydenta w sprawie uporządkowania muru fortu V „Lubicz”, znajdującego się na rondzie Mogilskim. Czas płynął, nikt się sprawą nie zainteresował, pozostałości niszczeją w zastraszającym  tempie. Dołączam do interpelacji pismo Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 2019 r. w tej sprawie i po raz kolejny proszę o podjęcie działań związanych z zabytkiem – czytamy w interpelacji radnej.

Radny Łukasz Gibała interpeluje w sprawie umożliwienia zbierania podpisów poparcia projektów w budżecie obywatelskim drogą elektroniczną. - Budżet obywatelski jest jednym z podstawowych narzędzi budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowania mieszkańców w zarządzanie miastem. Obecna jego edycja jest drugą realizowaną podczas obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zwłaszcza w tych wyjątkowych warunkach rolą władz miasta powinno być wprowadzenie jak największych udogodnień dla mieszkańców w celu zwiększenia ich partycypacji w budżecie obywatelskim. Zarówno na podstawie doświadczeń z ubiegłorocznej, „pandemicznej” edycji budżetu obywatelskiego, jak i głosów docierających od mieszkańców zainteresowanych udziałem w jego tegorocznej edycji, zasadnym wydaje się wprowadzenie w regulaminie BO zmiany polegającej na stworzeniu możliwości elektronicznego zbierania podpisów (wykorzystując do tego np. narzędzia służące głosowaniu w BO), ewentualnie rezygnacja z wymogu dołączenia do składanego projektu listy poparcia. Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana z apelem o szybkie zainicjowanie wprowadzenia zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego w celu ułatwienia składania projektów w taki sposób, by warunkiem koniecznym nie było złożenie listy poparcia z odręcznymi podpisami mieszkańców – pisze do Prezydenta radny Gibała.

Również radny Łukasz Wantuch złożył interpelację w sprawie budżetu obywatelskiego.  - Czy do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa zadania mogą zgłaszać żłobki, przedszkola i szkoły niesamorządowe, pod warunkiem spełnienia kryteriów regulaminowych, na przykład ogólnodostępności? Na przykład zadanie dotyczące remontu sali gimnastycznej w szkole niesamorządowej? – pyta radny Wantuch w interpelacji. Radny złożył też interpelację w sprawie oznakowania budynku Narodowego Centrum Nauki. - Dowiedziałem się, że Narodowe Centrum Nauki wystąpiło z prośbą o umożliwienie oznakowania budynku będącego ich siedzibą. W tym celu konieczna będzie punktowa zmiana przepisów uchwały krajobrazowej. W pełni popieram te starania, jestem gotów przygotować stosowny projekt uchwały. Zrobiliśmy wyjątek w tej sprawie dla Tauron Areny, uważam, że NCN jest tak samo ważne dla naszego miasta – pisze radny i pyta Prezydenta, czy miasto zamierza przychylić się do prośby jedynej instytucji centralnej, która ma siedzibę w Krakowie? - Ten fakt jest dla mnie bardzo ważny i powinien stanowić uzasadnienie dla zmiany. Po prostu, jeżeli ktoś obawia się, że może to otworzyć drogę do żądań ze stronnych innych podmiotów, to wyjątek jest precyzyjnie opisany - każda instytucja centralna mająca siedzibę w Krakowie może ubiegać się o taki wyjątek. Czy projekt zmiany uchwały może być zgłoszony przez grupę radnych lub komisję? – pyta radny.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-05-05
Data aktualizacji: 2021-05-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź