Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przyszłość Fortu 31

Radni interpelują do Prezydenta Miasta Krakowa. Poruszają sprawy Fortu 31 św. Benedykta, licznych spraw infrastrukturalnych w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim oraz rozbudowy ulicy Piotra Borowego.

Fot. Zarząd Budynków Komunalnych

Radny Łukasz Maślona  interpeluje w sprawie planów Miasta wobec Fortu 31 św. Benedykta.

- W związku z uchwałą Rady Dzielnicy XIII z dnia 30 marca nr XXIX/407/2021, negatywnie opiniującą pomysł na sprzedaż Fortu 31 św. Benedykt (Fort 31 św. Benedykt wpisany do rejestru zabytków pod nr. A-808, położony na obszarze układu urbanistycznego Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-608) oraz wskazującą na potrzebę jego zagospodarowania na cele publiczne, a także w związku z prośbami o interwencję w sprawie, kierowanymi do mnie ze strony lokalnej społeczności mieszkańców Podgórza i miłośników zabytków, zwracam się z pytaniem - jakie są plany Urzędu Miasta Krakowa względem przedmiotowego zabytku?

Czy UMK odstąpił od pomysłu sprzedaży budynku? Czy pomimo kilkukrotnych, nieudanych prób dzierżawy zabytku planuje się nadal szukać dzierżawcy? Czy znane są szacunkowe koszty rewitalizacji zabytku? Czy zarządzający fortem Zarząd Budynków Komunalnych podjął lub podejmie działania zmierzające do uzyskania finansowania własnego oraz zewnętrznego na remont zabytku, np. z SKOZK, MKDNiS lub ze środków europejskich – pyta radny w interpelacji. Chciałby także wiedzieć, czy miasto planuje włączenie lokalnej społeczności do rozmów nt. przyszłości Fortu oraz czy jest możliwość zorganizowania dnia otwartego Fortu, w którym mogliby uczestniczyć przedstawiciele miasta, mieszkańcy oraz miłośnicy zabytków?

Liczne interpelacje złożyła radna Grażyna Fijałkowska. Wnioskuje w nich o: wykonanie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu al. Adolfa Dygasińskiego i ul. Prostą w celu poprawy bezpieczeństwa; nasadzenie  szpaleru róż okrywowych (białych i czerwonych) przy pomniku Lotników z Prokocimia przy ul. Na Wrzosach- Górników (teren zieleni między chodnikiem przy ul. Górników a ogrodzeniem Młodzieżowego Domu Kultury, wzdłuż ogrodzenia  MDK); skierowanie pisma do PKP w sprawie posprzątania terenów obok stacji kolejowej Kraków- Prokocim i Kraków- Bieżanów; likwidację znaku drogowego z nazwą: ,,ulica Kłodzka” który znajduje się przed wejściem do parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich od strony ul. Wielickiej oraz zamontowanie składanych słupków przed wjazdem do parku od strony ul. Górników i ul. Wielickiej.

Radna interpeluje także w sprawie: wykonania łąki kwietnej lub nasadzenie róż okrywowych na pętli tramwajowej w Starym Prokocimiu; czynnego osuwiska nad rzeką Drwinką w parku Jerzmanowskich  - radna prosi o informacje, jakie działania zostaną podjęte w tej sprawie w najbliższym czasie; uzyskania zgody u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zmianę nawierzchni drogi przed wejściem do parku Jerzmanowskich od ul. Górników; a także w związku z planowanymi w 2022 roku pracami mającymi na celu wykonanie odwodnienia terenu na ,,nowej” części Cmentarza Komunalnego w Prokocimiu radna prosi o zaprojektowanie ujęcia wody, którą można pobierać do podlewania kwiatów i pielęgnacji grobów.

Do radnego Michała Drewnickiego zwrócili się mieszkańcy ulicy Piotra Borowego na Woli Justowskiej z pytaniem jak wygląda sprawa rozbudowy lub przedłużenia tej ulicy.

- Mieszkańcy przekazali mi, że wykonawca bloków w tamtym obszarze miał obowiązek wykonania ulicy, jednakże sam inwestor przekazywał mieszkańcom informację, że drogę wykona gmina.

Chcąc przekazać mieszkańcom precyzyjną i wiarygodną informację, prosiłbym o odpowiedź na moją interpelację – pisze do Prezydenta radny Drewnicki.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-05-25
Data aktualizacji: 2021-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź