Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapobiec podtopieniom

Radni Michał Drewnicki, Iwona Chamielec oraz Łukasz Wantuch złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Wiele z nich dotyczy zalań i podtopień, do których doszło po ostatnich ulewach w Krakowie.

Fot. Jan Graczyński

- Podtopienia po ulewnych deszczach w ubiegłym tygodniu w Krakowie są kolejnym przypadkiem zalania miasta. W wielu miejscach woda zalała domy i ulice, powodując straty materialne zarówno w infrastrukturze gminy jak i mieszkańców. Mimo zapewnień, że tak duże podtopienia zdarzają się raz na 265 lat widzimy, że w tym roku taka sytuacja wystąpiła po raz kolejny. Władze miasta nie mogą zakończyć sprawy na suchych komunikatach medialnych, czy przerzucaniu się odpowiedzialnością z innymi instytucjami. Potrzeba solidnego planu rozwiązania problemu, zarówno jeśli chodzi o bieżącą sytuację, czyli pomoc ludziom jak i długoterminowe działanie. Dlatego proszę o odpowiedź na pytania i wnioski. Czy Prezydent zamierza udzielić pomocy krakowianom, którzy ucierpieli podczas podtopień? W Nowej Hucie mieszkańcy sami pilnowali, by studzienki nie zostały zatkane - dlatego wnioskuję o zakup kolejnych urządzeń do czyszczenia studzienek. Kanalizacja burzowa w wielu miejscach nie jest wydajna. Czy przy wydawaniu pozwoleń na budowę ewentualne inwestycje są uzgadniane z Wodociągami Miasta Krakowa? Czy istnieje jakiś długoterminowy plan, by zapobiec podtopieniom? – pyta w interpelacji radny Michał Drewnicki.

Radny Łukasz Wantuch chciałby wiedzieć, co było przyczyną zalania ulicy Dobrego Pasterza i jej okolic podczas ostatnich burz. - Po przebudowie znajdujący się tam przepust ma już dwa razy większą przepustowość, więc czy powodem były ogromne opady czy też zatykanie się przepustu przez gałęzie i drzewa? – pyta radny i dołącza do interpelacji dokumentację fotograficzną.

Radny Wantuch pyta też, kiedy z błota powodziowego zostanie oczyszczona ulica Olszecka.  
- Mieszkańcy zgłaszali mi, że został zniszczony jakiś czas temu ostatni kawałek wału przeciwpowodziowego przy ulicy Lublańskiej przez firmę budowlaną, przy pobieraniu wody. Czy Urząd Miasta Krakowa ma jakąś wiedzę na ten temat i czy planowane jest naprawienie tego odcinka? – pyta w kolejnej interpelacji radny Wantuch.

- Zwrócił się do mnie właściciel kamienicy przy ulicy Sołtyka 10, który od paru miesięcy próbuje bezskutecznie uzyskać pozwolenie na przebudowę strychu na pomieszczenia mieszkalne. Chciałbym zapytać, co jest powodem odmowy wydania pozwolenia na budowę – czytamy w kolejnej interpelacji radnego.

Mieszkanka Krakowa zwróciła się do radnego Łukasza Wantucha z pytaniem, dlaczego na ulicy Na Kozłówce zostały zamontowane słupki ograniczające parkowanie. Prosiłbym o podanie uzasadnienia. Do interpelacji radny dołącza zdjęcie słupków.

- Chciałbym do budżetu miasta Krakowa na rok 2022 złożyć poprawkę dotyczącą pomocy dzieciom chorym na celiakię oraz fenyloketonurię. Proponuję, aby stworzyć specjalny system dopłat w zależności od sposobu przygotowania posiłku. System dopłat dotyczyłyby żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno samorządowych jak i niesamorządowych, zatem konieczne będzie utworzenie programu na drodze uchwały RMK. Chciałbym ten temat poruszyć na następnej Komisji Edukacji, dlatego proszę o opinię urzędu w tej sprawie. Całkowity koszt programu szacuję na kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, ale głównie chodzi mi o pokazanie, że nasze miasto nie zostawia samych dzieci w potrzebie i ich rodziców – czytamy w kolejnej interpelacji radnego.

W kolejnej interpelacji radny Wantuch pisze, że chciałby wrócić do pomysłu proponowanego już wcześniej wielokrotnie. Chodzi o wsiadanie przednimi drzwiami do autobusu i wysiadanie tylnymi. - Proponuję zrobić program pilotażowy, aby mieszkańcy sami zadecydowali. Wiele się pisze i mówi o tym, że ludzie instynktownie gromadzą się wokół drzwi, gdzie jest tłok, ciężko się wchodzi i wychodzi a środek autobusu jest pusty. Celem programu pilotażowego miałoby być sprawdzenie, czy taki system wchodzenia i wychodzenia usprawnia wymianę pasażerów i może zyskać akceptację społeczną. Od razu zaznaczam, że nawet w razie sukcesu programu pilotażowego nie uważam, że ten system musi być powszechny. Uważam, że tak jak w Budapeszcie być może w niektóre dni, w niektórych godzinach i na niektórych liniach taki system się sprawdzi – dodaje radny w interpelacji.

Radny Łukasz Wantuch na prośbę właściciela przedszkola Malutkowo z ulicy Łepkowskiego prosi o podanie powodów zmniejszenia dotacji dla tej placówki.

Wspólną interpelację złożyli radni Iwona Chamielec i Łukasz Wantuch. - W związku z zarzutami Piotra Góreckiego z JTL Property Holdings, dotyczącymi budowy przepompowni powodziowej „Wilga”, prosimy o podanie opisu sprawy oraz informacji,  czy te zarzuty są prawdziwe – piszą radni i dołączają do interpelacji link do artykułu w tej sprawie.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-08-09
Data aktualizacji: 2021-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź