Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bluszcz, jeże, konsultacje społeczne, czyli interpelacje radnych

Obsadzenie bluszczem słupów, inicjatywa ochrony jeży, zagospodarowanie terenu Wesołej, m.in. wnioskują w interpelacjach do Prezydenta Miasta Krakowa radni: Łukasz Wantuch, Łukasz Gibała i Michał Starobrat.

Fot. pixabay.com

Radny Łukasz Wantuch interpeluje w sprawie obsadzenia bluszczem starych słupów betonowych przy ulicy Pilotów. - Autorem pomysłu jest Przewodniczący Dzielnicy III Piotr Moskała. Uważam, że jest to bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza że w razie wymiany słupów można po prostu bluszcz zerwać, łatwo też można go przyciąć. Widziałem takie latarnie w wielu miastach w Polsce i jest to na pewno inicjatywa warta poparcia – motywuje swój pomysł radny.

Z kolei radny Łukasz Gibała zgłosił trzy interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy budowy chodnika przy ul. Zygmunta Glogera. Mieszkańcy od dłuższego czasu zgłaszają problem braku chodnika przy tej ulicy, na odcinku od klasztoru Karmelitów Bosych (ul. Zygmunta Glogera 5) do granicy miasta. Panuje tam duży ruch, a kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Piesi muszą poruszać się poboczem, co zagraża ich bezpieczeństwu. - W lutym 2020 r. otrzymałem od Zarządu Dróg Miasta Krakowa informację, że w 2019 r. opracowana została dokumentacja projektowa oraz uzyskane zgłoszenie robót na budowę jednostronnego chodnika na ww. odcinku. Brak środków w budżecie miasta uniemożliwił jednak realizację tej inwestycji. W związku z tym planowano na podstawie art. 16 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, podpisać umowy z deweloperami – na realizację połowy zakresu planowanej budowy w oparciu o posiadaną dokumentację projektową oraz uzyskane zgłoszenie robót oraz na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID na przebudowę ulicy w pozostałym zakresie. W sierpniu br., na pytanie o aktualny stan sprawy, uzyskałem informację, że do chwili obecnej nie została zawarta umowa na realizację inwestycji drogowej w zakresie budowy chodnika – pisze w interpelacji Łukasz Gibała. Radny dopytuje z jakiego powodu umowy nie zostały podpisane? I kiedy można się spodziewać działań w tej sprawie?

Kolejna interpelacja radnego Łukasza Gibały dotyczy zagospodarowania terenów Wesołej. - Jakie konkretnie działania, będące realizacją postulatów mieszkańców, ujętych w Raporcie z konsultacji społecznych, zostały już podjęte bądź są planowane na najbliższe miesiące. Proszę także o podanie szacunkowego terminu, kiedy Wesoła stanie się takim miejscem, jakiego oczekują krakowianie – interpeluje radny.

Ostatnia z interpelacji dotyczy akcji „Po jeżu nie jeżdżę”. - Mieszkańcy, którzy się do mnie zgłosili, wskazali mi ciekawą akcję warszawskiej Fundacji Primum, która zajmuje się udzielaniem pomocy dzikim zwierzętom żyjącym w mieście. Akcja nosi nazwę „Po jeżu nie jeżdżę” i ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na żyjące w mieście jeże. Co roku pod kołami samochodów giną setki tych zwierząt. Niestety wiele osób ignoruje znaki ostrzegające o ich występowaniu i nie zachowuje należytej ostrożności. Dlatego fundacja stara się na różne sposoby zmieniać taką postawę. W ramach wspomnianego projektu przygotowano specjalne naklejki, które każdy może zamówić i umieścić na swoim pojeździe - pisze radny. Zarazem prosi o możliwość zaangażowania się w akcję krakowskiego MPK oraz o rozważenie możliwości wydawania mieszkańcom naklejek z hasłem: „Po jeżu nie jeżdżę”.

Radny Michał Starobrat złożył interpelację w sprawie wymiany słupków przystankowych na zadaszone wiaty przystankowe na przystankach linii 107 - Barycz i Romana Żelazowskiego. - Bardzo proszę o informacje na jakim etapie jest wymiana wraz z podaniem przybliżonej daty realizacji – pisze radny. Druga interpelacja radnego Starobrata dotyczy stworzenia bezpiecznych warunków  drogowych przy nowo powstałej szkole podstawowej na Klinach. - Wielu okolicznych mieszkańców sygnalizuje, że zasadnym może być instalacja progu zwalniającego koło głównej bramy (szlaban koło przedszkola). Mieszkańców niepokoi obecny stan przejść dla pieszych na ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej oraz ulicy prof. Wojciecha Marii Bartla. Może warto rozważyć postawienie znaków ostrzegających o drodze do szkoły? Warto również przeanalizować parkowanie przy pasach, gdyż mieszkańcy zwracają uwagę, że obecnie kierowcy parkując tuż przy przejściu zasłaniają samochodami widok i istnieje niebezpieczeństwo wypadku – uzasadnia swoją prośbę radny.

Ostatnia z interpelacji Michała Starobrata dotyczy zadania z budżetu Krakowa na rok 2021, które zakładało zakup oraz montaż dodatkowych koszy na śmieci oraz psie odchody w Dzielnicach IX, X i XI. Na zadanie została zarezerwowana kwota 90.000 zł. - Bardzo proszę o dokładny wykaz miejsc, w których znalazły się nowo zakupione kosze oraz informacje o rzeczywistych poniesionych kosztach, najlepiej z podziałem na każdą dzielnice – interpeluje radny.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-08-31
Data aktualizacji: 2021-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź