Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Interpelacje i zapytania

Radni Łukasz Gibała i Łukasz Wantuch złożyli interpelacje i zapytanie do Prezydenta Miasta Krakowa. Poruszają w nich m.in. kwestie związane z zakupem książek do bibliotek, koszy na śmieci oraz remontów pustostanów.

Fot. pixabay.com

- W Krakowie nie brakuje koszy na śmieci na terenach należących do gminy. Problemem są obszary, których właścicielem są wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielnie. Nie mają one środków na zakup koszy i ich opróżnianie. Czy jest jakaś możliwość prawna, na przykład umowa albo program gospodarczy w formie uchwały RMK, aby gmina mogła ustawić (za zgodą oczywiście) kosze na śmieci na tych terenach i zajmować się ich opróżnianiem? –  pyta w interpelacji radny Łukasz Wantuch. Radny w kolejnej z interpelacji zwraca też uwagę na dziury w jezdni na ulicach należących do spółdzielni mieszkaniowych. - Nie mają one pieniędzy na takie remonty. Jak wygląda procedura, jeżeli dana spółdzielnia chciałby przekazać drogę na rzecz Gminy Miejskiej Kraków, tak aby to gmina zajmowała się naprawą – czytamy w interpelacji radnego Wantucha. Radny chciałby też wiedzieć, ile środków przeznaczonych zostało na reklamę Krakowa w roku 2019, 2020 i 2021. Radny zwraca się też w interpelacji w sprawie zakupu książek do bibliotek. - Ile miasto wydaje co roku  na zakup książek do bibliotek publicznych? Czy książki są kupowane centralnie czy też każda filia podejmuje sama decyzję? Czy miasto w jakiś sposób dotuje lub wspiera zakupy książek przez biblioteki szkolne? W jaki sposób Kraków  wspiera młodych pisarzy, na przykład w formie nagród, konkursów, stypendiów? Jakie kwoty co roku są przeznaczane na takie wsparcie? – zadaje pytania radny Wantuch.

Radny Łukasz Gibała złożył zapytanie w sprawie funduszy na remonty pustostanów. – W związku pozyskaniem dodatkowych funduszy na remont pustostanów z zasobów Banku Gospodarki Krajowej dojdzie do przyspieszenia remontu pustostanów stanowiących własność Miasta i pozostających w miejskim zasobie lokali socjalnych. Mówił o tym w jednym z wywiadów Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Jednocześnie w tej samej wypowiedzi wskazał, iż pozyskanie zewnętrznego finansowania pozwoliło na odciążenie budżetu miasta i zastrzegł jednocześnie, że nie nastąpi zwiększenie liczby remontowanych pustostanów w danym roku – pisze radny i pyta Prezydenta, z jakiego powodu zaniechano zwiększenia liczby remontowanych pustostanów przy uwzględnieniu, że środki na remonty będą pochodziły z puli miejskiej w wysokości jak w latach poprzednich i dodatkowo z puli zapewnionej przez zewnętrzne finansowanie? Jaka liczba lokali mogłaby zostać w przyszłym roku wyremontowana, gdyby na remont przeznaczono środki z obydwu źródeł, to jest z puli miejskiej w wysokości jak w latach poprzednich i dodatkowo z puli zapewnionej przez zewnętrzne finansowanie, a ile lokali zostanie faktycznie wyremontowanych w 2022 roku?

Radny Gibała złożył też interpelację  w sprawie odsunięcia od piastowania stanowisk osób, na których ciążą prokuratorskie zarzuty.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-10-04
Data aktualizacji: 2021-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź