Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wykup lokali z bonifikatą, droga przez las

Radni: Michał Drewnicki, Wojciech Krzysztonek, Małgorzata Jantos, Artur Buszek, Dominik Jaśkowiec oraz Marek Sobieraj złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Pytają w nich m.in. o: budowę ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt, możliwość zalesienia Błoń, czy zwiększenie środków na miejski program „in vitro”.

Fot. pixabay.com

Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa prosi Prezydenta w interpelacji o podanie w ilu lokalach będących własnością miasta nie zmieniono źródła ogrzewania z węglowego na paliwa stałe.

Radny Wojciech Krzysztonek złożył interpelację w sprawie budowy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Radny prosi o jak najszybsze ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę ośrodka, zgodnie z zakresem zadania wprowadzonego przez Radę Miasta Krakowa do budżetu na 2022 r. – Przypomnę, że minęły już 4 lata od podjęcia uchwały kierunkowej w sprawie budowy ośrodka – dodaje radny w interpelacji.

Radna Małgorzata Jantos w imieniu mieszkańca pyta w interpelacji, czy można, a jeśli nie, to na jakiej podstawie, zalesić Błonia Krakowskie. - W czasie upałów nie da się korzystać z tego miejsca, drzewa byłyby jakimś rozwiązaniem – pisze radna na prośbę mieszkańca.

Artur Buszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa złożył interpelację w sprawie mostu przy Barbakanie. – Niestety, Barbakan nie otrzymał dotacji na remont rekonstrukcji mostu Kleparskiego. Prowizoryczne zabezpieczenia od dawna niszczą estetykę zabytku i tego miejsca. Miasto starało się o dofinansowanie w wysokości 420 tys. zł, jednak przy braku otrzymania dofinansowania podjęto decyzję o jego rozbiórce. Proszę o rozpatrzenie możliwości dofinansowania remontu mostu Kleparskiego z budżetu miasta – pisze radny w interpelacji. Radny interpeluje też w sprawie koncepcji budowy ścieżki rowerowej łączącej istniejące ciągi rowerowe wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej z  węzłem SKA Podgórze. – Na jakim obecnie etapie jest proces przygotowywania inwestycji? Czy prowadzono rozmowy i/lub konsultacje z mieszkańcami tego rejonu Podgórza, organizacjami, instytucjami, takimi jak Muzeum Podgórza (bezpośredni sąsiad inwestycji), właścicielami działek prywatnych, na których miałaby powstać inwestycja? – pyta radny Buszek.

Radny Dominik Jaśkowiec złożył 9 interpelacji. W pierwszej z nich pyta, kiedy Gmina Miejska Kraków przejmie realną kontrolę nad zajmowanym przez osoby nieupoważnione terenem stadniny przy ul. Dobrego Pasterza 121? – Dlaczego prywatna firma od paru lat prowadzi bez zgody Gminy Miejskiej Kraków komercyjną działalność w jej zasobach, nie wnosząc z tego tytułu żadnych opłat? – dopytuje radny. Dominik Jaśkowiec prosi Prezydenta o objęcie uchodźców wojennych z Ukrainy Kartą Krakowską. Chciałby też poznać przyczyny, skutki i skalę podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Prosi też o podjęcie działań przez Zarząd Zieleni Miejskiej skutkujących otwarciem placu zabaw w parku Zaczarowanej Dorożki. Radny sugeruje rozważenie możliwości przedłożenia Radzie Miasta Krakowa projektu uchwały umożliwiającej składanie wniosków o wykup z bonifikatą lokali mieszkaniowych gminy, wybudowanych w latach 1945-1990. – Jednocześnie proszę o informację, jak duża liczba lokali pochodzących z tego okresu znajduje się w zasobie miasta – pisze radny. Dominik Jaśkowiec prosi też o przygotowanie zestawienia obejmującego wykaz terenów zielonych będących własnością lub pozostających we władaniu kościelnych osób prawnych. W kolejnej z interpelacji radny prosi o zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na realizację miejskiego Programu walki z chorobą niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro”. Radny prosi też o podjęcie działań zmierzających do rozpoczęcia realizacji zielonego skweru przy ul. Chałupnika w sąsiedztwie obiektów sportowych KS Wieczysta Kraków. Na koniec Dominik Jaśkowiec prosi o zlecenie kontroli w Zarządzie Zieleni Miejskiej w związku z emisją w kiosku informacyjnym tej jednostki zlokalizowanym przy Zalewie Bagry serwisu pornograficznego.

Radny Marek Sobieraj złożył interpelację w sprawie przejazdu przez las w ciągu ul. Obrony Tyńca. – Droga przez las jest wskazywana na internetowych mapach jako możliwy objazd w dniach, w których na obwodnicy Krakowa tworzą się korki. – Dochodzi do sytuacji, w której w ciągu zaledwie w kilka minut drogą przejeżdża wiele samochodów, tworząc zator na leśnej drodze, dla których ani Podgórki Tynieckie ani Tyniec nie są celem podróży. Skutkiem tego jest oczywiście nadmierne zanieczyszczenie lasu i drogi leśnej – pisze radny i prosi o interwencję w tej sprawie. Radny złożył też interpelację w sprawie wizji w terenie i zaproponowania konkretnych rozwiązań mających na celu uspokojenie ruchu w Podgórkach Tynieckich, a szczególnie w rejonie Kangurowej Szkoły Podstawowej, przedszkola i DPS-u. Radny interpeluje też w sprawie organizacji parkingów na osiedlu robotniczym przy ul. Praskiej. Radny prosi o zorganizowanie wizji lokalnej w terenie. Radny złożył też dwie interpelacje w sprawie lecznicy dla dzikich zwierząt. Prosi w nich o zorganizowanie spotkania w terenie w związku z licznymi nieporozumieniami, jakie pojawiły się wokół budowy. Radny Sobieraj chciałby też wiedzieć, czy w Krakowie są potrzebne dwie lecznice dla dzikich zwierząt?

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-06-10
Data aktualizacji: 2022-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź