Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Analiza ingerencji w zieleń

Radni Bolesław Kosior, Michał Drewnicki i Łukasz Gibała złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Pytają w nich m.in. o: bezprawne zajęcie działek gminnych, badania stanu drzew oraz wegańskie posiłki w szkołach.

Fot. pexels.com

Radny Bolesław Kosior prosi w interpelacji o uprzątnięcie drzewa złamanego przez wiatr, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie  budynku przy ul. Przy Moście 1. Do interpelacji dołącza zdjęcie miejsca, w którym znajduje się drzewo.

W drugiej  z interpelacji radny prosi o informację, kiedy będzie można korzystać z przejść przez lasek o nazwie „Uroczysko Wiszówka”. Służby zabroniły korzystania z przejść przez ten las ze względu na bezpieczeństwo, a to jest droga skracająca bardzo dojście do os. Ruczaj i Kampusu UJ. - Byłbym też wdzięczny, gdyby usunięto połamany drzewostan z dróg przed posesjami mieszkańców, które znajdują się w okolicy kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – pisze radny.

- W nawiązaniu do mojej poprzedniej interpelacji i odpowiedzi w sprawie bezprawnego zajęcia działek gminnych na os. Piastów przez dewelopera, proszę o odpowiedzi na pytania i wnioski. Według mieszkańców osiedla, którzy są sąsiadami prowadzonej przez Wawel Service inwestycji deweloper ten ogrodził gminną działkę już w okolicy połowy czerwca 2022 roku, natomiast wystąpił o zgodę (umowę) na wykorzystanie działki dopiero dzień po złożeniu przeze mnie interpelacji. Wnioskuję, by przeprowadzić analizę stopnia ingerencji w zieleń – w jakim stopniu teren został zniszczony – na zdjęciach, które przekazałem Panu w ostatniej interpelacji widać, że betonowe płyty przecięły działki w połowie. Po drugie wnioskuję, by nałożyć stosowną karę na dewelopera za bezumowne korzystanie z gruntu. Chciałbym zapytać, jakieś wielkości kary zarówno za zniszczenie terenu gminnego, jak i w drugiej kolejności za bezumowne korzystanie z niego mogą zostać naliczone – czytamy w interpelacji radnego Michała Drewnickiego.

Radny Łukasz Gibała interpeluje w sprawie badania stanu drzew na terenach Gminy Miejskiej Kraków. Chciałby wiedzieć, ile drzew w 2021 i 2022 r. zostało przebadanych tomografem dźwiękowym, znajdującym się od 5 lat w posiadaniu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie? Ile drzew w 2021 i 2022 r. poddano statycznym testom obciążeniowym i za pomocą jakich urządzeń?Łukasz Gibała złożył też interpelację w sprawie posiłków wegańskich w samorządowych placówkach oświatowych. - Zgodnie z prowadzonymi regularnie badaniami młodzi ludzie odchodzą od spożycia mięsa, nabiału czy jaj. Związane jest to ze wzrostem świadomości w zakresie cierpienia zwierząt, wpływu konsumpcji tych produktów na katastrofę klimatyczną i utratę bioróżnorodności, a także zdrowie ludzi  - pisze radny i pyta, czy Miasto Kraków wdrażało w przeszłości, wdraża obecnie lub planuje wdrożyć rozwiązania, mające za zadanie systemowe lub punktowe zwiększenie dostępności wegańskich posiłków w szkołach? Czy i jakie akty prawa miejscowego, ustawy, rozporządzenia polskie i unijne oraz dyrektywy stoją na przeszkodzie, by wprowadzić opcję wegańskich posiłków w stołówkach, bufetach i automatach znajdujących się na terenie placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Krakowa, przy jednoczesnym zachowaniu dostępności posiłków zawierających mięso, jaja, mleko i inne produkty zwierzęce, określonej w obowiązującym prawie? Jakie procedury i akty prawa miejscowego musiałyby zostać zmienione, aby wprowadzić dostępność opcji wegańskich posiłków w samorządowych placówkach oświatowych? Jak wyglądałby proces zmiany umów z firmami świadczącymi usługi żywieniowe dla tych placówek oraz jakie inne procedury musiałyby ulec zmianie w przypadku przygotowywania posiłków w obrębie placówek?

pokaż metkę
Autor: MB
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-07-28
Data aktualizacji: 2022-07-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź