Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Filia biblioteki, pilna naprawa ulicy

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożył radny Łukasz Sęk i Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Pytają w nich m.in. o przeznaczenie terenów po kopalni iłów w Zesławicach, czy o drogę dojazdową do działek.

Fot. Biblioteka Kraków

Radny Rafał Komarewicz interpeluje w sprawie naprawy ulicy Czarodziejskiej. - Już od dłuższego czasu położony tam asfalt jest w złym stanie technicznym. Powstające w nim dziury są nie tylko zagrożeniem dla samochodów, ale również dla pieszych, którzy z powodu braku chodnika zmuszeni są poruszać się po jezdni – pisze radny. Złożył on też interpelację w sprawie przejścia dla pieszych na ulicy Romualda Traugutta. - Zgłosili się do nas mieszkańcy dzielnicy Podgórze zwracając uwagę na brak przejścia dla pieszych w rejonie stacji kolei aglomeracyjnej Zabłocie SKA. W tej lokalizacji znajduje się stacja PKP oraz przejście podziemne, łączące Zabłocie z Podgórzem. Jedna z tras przesiadkowych z dworca PKP przecina ulice Romualda Traugutta i biegnie wzdłuż ulicy Kącik, aż do przystanku tramwajowego Plac Bohaterów Getta. Dodatkowo trakt ten jest główną trasą turystyczną byłego getta, łączącą podgórze z fabryką O. Schindlera. Zwykle panuje tu duży ruch pieszy, a wyjście z tunelu oraz dworca PKP urywa się na ulicy Traugutta. Sytuacja w tym miejscu jest o tyle trudna, iż samochody wyjeżdżając z łuku ulicy Kącik mają ograniczoną widoczność na miejsce „dzikiego przejścia dla pieszych”, co powoduje bardzo niebezpieczne zdarzenia drogowe. W godzinach szczytu, przy dużym ruchu nie trudno o kolizje, a wypadek śmiertelny jest według mieszkańców kwestią czasu. W tym miejscu nie zostało wyznaczone żadne przejście dla pieszych. Jak twierdzą mieszkańcy jest ono niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa, zwłaszcza przy planowanym wzroście ruchu przy SKA oraz poprawy wizerunku miasta w oczach potencjalnych turystów. Mieszkańcy przedstawili propozycję, w której takie miejsce byłoby wskazane – pisze radny Komarewicz i dołącza do interpelacji mapkę z zaznaczoną lokalizacją przejścia.

Rafał Komarewicz złożył też interpelację w sprawie drogi przy ul. Złocieniowej. - Zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Złocieniowej i właściciele działek nr 265/1 i 416, którzy chcieliby wydzielić i oddać w posiadanie część działek Gminie Miejskiej Kraków w celu utworzenia drogi dojazdowej do posesji znajdujących się na wyżej wymienionych działkach. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, zwracam się z prośbą o analizę sytuacji i rozważenie możliwości przejęcia przez Miasto części wspomnianych działek – pisze radny do Prezydenta.

Ostatnia z interpelacji radnego Komarewicza dotyczy fili Biblioteki Kraków na os. Kliny. - Osiedle Kliny to jedno z najprężniej rozwijających się miejsc na mapie Miasta Krakowa. W dyskusji mieszkańców wyraźnie zostaje podkreślony brak w tym miejscu filii Biblioteki Kraków. Najbliższa lokalizacja znajduje się na ul. Żywieckiej, która jest w znacznej odległości od osiedla Kliny. Mając na uwadze zarówno ciągły rozwój tej części miasta oraz komfort lokalnej społeczności proszę o podjęcie działań w celu utworzenia oddziału Biblioteki Kraków na osiedlu Kliny – pisze radny Komarewicz.

Ponownie w sprawie terenów po dawnej kopalni iłów w Zesławicach interpelacje złożył radny Łukasz Sęk. - Mniej więcej dwa lata temu pojawiła się publicznie informacja, że inwestor, który kupił ten teren chce tam wybudować kilkadziesiąt bloków. Mimo tego, że cały czas nie zakończono rekultywacji terenu, że jest to obszar osuwiskowy, a przede wszystkim na budowę takiego osiedla nie zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Były zgłaszane także problemy dotyczące samego procesu rekultywacji m.in. zakopywania odpadów. Inwestor zaorał cały teren, wyciął wszelką roślinność. W drugiej połowie 2022 r. do mieszkańców osiedli Na Stoku i os. Na Wzgórzach trafiła ankieta z pytaniami jakie mają potrzeby, co chcieliby żeby wybudowano na osiedlu itp. Ankieta była dystrybuowana na zlecenie właścicieli terenu po kopalni w Zesławicach. Mieszkańcy informują także o innych działaniach inwestora, głównie PR-owych, które mają przysporzyć inwestycji zwolenników (np. w postaci księdza parafii, która ma otrzymać wsparcie). Taka sytuacja budzi na nowo protest okolicznych mieszkańców m.in. ul. Petofiego przeciwko planowanej olbrzymiej inwestycji, która ma objąć ponad 70 bloków. To byłoby osiedle zauważalnie większe niż np. powstała niedawno Avia w Czyżynach. Według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa teren ten powinien być terenem zielonym i w takim kierunku zostało wydane pozwolenie na rekultywację kopalni – pisze radny Sęk i pyta, czy procedowane są obecnie jakiekolwiek pozwolenia, zgody itp. dotyczące prowadzenia na ww. terenie inwestycji? Czy procedowane są jakiekolwiek decyzje dotyczące zmian w obecnym projekcie rekultywacji, na jakim etapie jest rekultywacja tego terenu? - czy zakończyły się, a jeśli tak to jakim skutkiem postępowania dotyczące zakopywania odpadów na tym terenie?

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-01-10
Data aktualizacji: 2023-01-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź