Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Likwidacja niepublicznych przedszkoli

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli  radni: Łukasz Maślona, Łukasz Wantuch i Łukasz Gibała. Pytają w nich m.in. o: składowisko odpadów w rejonie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Nowej Hucie, przyspieszenie prac związanych z miejscowym planem Żabiniec czy likwidację niepublicznych przedszkoli.

Fot. pixabay.com

Radny Łukasz Wantuch złożył interpelację w sprawie przyspieszenia prac związanych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Żabiniec”. - Na jedną z działek deweloper otrzymał już WZ, a w planie teren ten oznaczony jest jako niebudowlany. Otrzymanie pozwolenia na budowę oznacza, że zapisy planu w jego najważniejszej części staną się bezużyteczne – pisze radny i pyta: kiedy plan trafi pod obrady RMK? Dodając, iż będzie składał wniosek o dwa czytania na jednej sesji.

Radny Łukasz Maślona złożył dwie interpelacje. Pierwsza, złożona w imieniu mieszkańców, dotyczy składowiska odpadów w rejonie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Nowej Hucie. – Krakowianie zwracają uwagę na zdjęciach satelitarnych, że usuwane są odpady w rejonie oczyszczalni Kujawy, a przybywa odpadów w rejonie ekospalarni – zwraca uwagę radny i prosi o informację, czy w skutek spalania odpadów lub innych procesów ZTPO tworzone są odpady składowane na hałdach? Jeśli nie to jakiego pochodzenia są te odpady? Czy Wydział Kształtowania Środowiska UMK sprawuje kontrolę tych miejsc? Czy te składowiska są odpowiednio zabezpieczone, mając na uwadze, że znajdują się w dorzeczu Wisły i okresowo mogą być zalewane?

W drugiej interpelacji radny pyta, co stało za zmianą dotychczasowej praktyki zbierania projektów w Budżecie Obywatelskim na przełomie zimy/wiosny oraz dlaczego podjęto decyzję o rozstrzygnięciu etapu składania wniosków w BO już w lutym i to w dodatku w okresie ferii zimowych?  - Nie podjęto do tej pory żadnych działań promocyjnych, a ich start w obecnym czasie uważam za mocno opóźniony i nieefektywny – zwraca uwagę radny i prosi o przedłużenie składania wniosków w Budżecie Obywatelskim minimum do 17 marca 2023 r. oraz o kontynuację projektu Ambasadorzy Budżetu Obywatelskiego.

- Przedszkola „Iskierka”, „Pod Gwiazdkami”, „Pod Skrzydłami” i „Kraina Uśmiechu” były przed laty placówkami samorządowymi. Od 2004 roku funkcjonują jednak jako niepubliczne, a do ich prywatyzacji doszło za namową władz miasta ze względu na koszty ich prowadzenia. (…) Jak wynika z niedawno otrzymanych przeze mnie informacji, planowana jest kolejna próba zamknięcia tych placówek – pisze w swojej interpelacji radny Łukasz Gibała dodając, iż trudno zrozumieć, jakie powody miałyby stać za decyzją o likwidacji świetnie prosperujących, wyposażonych i mających bardzo dobre opinie placówek. Likwidacja tych czterech placówek wskutek nieprzedłużenia umów najmu spowoduje, że ponad pół tysiąca dzieci straci miejsca w przedszkolach a blisko setka osób straci pracę. Radny pyta  jakie są konkretne plany związane z przyszłością powyżej wymienionych przedszkoli oraz apeluje, aby jak najszybciej podpisane zostały kolejne umowy najmu gminnych lokali w których się mieszczą na okres następnych 5 lat.

pokaż metkę
Autor: Karolina Tomczyk
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-01-19
Data aktualizacji: 2023-01-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź