Budowa trasy, monitorowanie stanu rzek, wymiana sąsiedzka
Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki oraz radni Grzegorz Stawowy i Łukasz Gibała. Pytają w nich m.in. o: wyjazd z nowo budowanych bloków przy ulicy Myśliwskiej 3, hotel i stację benzynową przy ulicy Ujastek, sklep Kraków Story, miejsca wymian sąsiedzkich, czy monitorowanie stanu rzek.
Radny Michał Drewnicki złożył pięć interpelacji. Pierwsza z nich dotyczy tematu uzgodnionego z Zarządem Dróg Miasta Krakowa - wyjazdu z nowo budowanych bloków przy ulicy Myśliwskiej 3. - Zgodnie z informacją deweloper uzyskał zgodę na stworzenie drogi pożarowej/awaryjnej, jednak finalnie stworzył drugi wyjazd, dodatkowo budując tam garaże. Nie podoba się to mieszkańcom, którzy czują się oszukani takim obrotem spraw – pisze radny w interpelacji oraz dopytuje, czy jest szansa, by doprowadzić do zgodności pierwotnej decyzji z tym co już powstało? Złożone pytanie jest wynikiem zgłoszenia od mieszkańców przybyłych na dyżur radnego.
Radny ponawia także pytanie w kwestii zniszczonego hotelu i stacji benzynowej przy ulicy Ujastek. - Od wielu lat miejsce to jest zapuszczone i wykorzystywane jako dzikie i nielegalne wysypisko śmieci i opon – stwierdza radny i prosi o interwencję.
Michał Drewnicki w kolejnej interpelacji prosi o informację na jakiej podstawie dobierane są produkty w sklepie Kraków Story, obsługiwanym przez spółkę Kraków5020. Dopytuje, kto o tym decyduje? Kto się pod tym podpisuje i jaki jest tryb wyboru? Radny cytuje wypowiedź zamieszczoną na portalu LoveKrakow.pl. - „Jednym z pojawiających się zarzutów jest fakt, że prezeska miejskiej spółki na kuratorów Kraków Story miała zatrudnić swoich znajomych. Izabela Błaszczyk nie odżegnuje się od wcześniejszych znajomości. Przyznaje, że przed startem projektu nie znała się tylko z Filipem Bartelakiem, który w Pawilonie Wyspiańskiego sprzedaje swoją kawę. — Byłabym zaszczycona, gdyby znaleźli się w gronie moich przyjaciół — podkreśla”. - Dodatkowo dzisiaj wyczytałem, że spółka będzie promowała perfumy konkretnej prywatnej firmy i organizowane jest specjalne wydarzenie w Pawilonie Wyspiańskiego – przedstawia radny oraz prosi o informację: Czy marka, spółka, firma JMP Artisan Perfumes zapłaciła spółce za wydarzenie promocyjne zapachu o nazwie „Kraków”? Ile kosztowało wynajęcie pawilonu na komercyjne przedsięwzięcie marketingowe? W kontekście zaistniałej sytuacji prosi również o informację, czy samo słowo „Kraków” jest zastrzeżonym znakiem towarowym? Czy tylko w pełnej wersji „Stołeczne Królewskie Miasto Kraków”?
Radny interpeluje także w sprawie umów o świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym, zadając szczegółowe pytania dotyczące tego zagadnienia. Złożona interpelacja jest wynikiem troski radnego o działanie zgodne z przyjętymi przepisami, a także o budżet miasta Krakowa.
Michał Drewnicki na podstawie rozmowy z mieszkańcem prosi o informację, zgodną z przyjętymi ustawami i uchwałami, odnoszącą się do wyliczenia opłat za wykupienie grobu. - Według cennika opłatę pobiera się za konkretną powierzchnię, czyli szerokość i długość, jednakże tutaj pojawiają się wątpliwości. Czy mierzyć owe wymiary na powierzchni jak podpowiada logika i prawo, czy jednak w przypadku, gdy pod powierzchnią rozmiar różni się od tego na ziemi zastosować wartość większą, czyli pod gruntem? – analizuje radny w interpelacji do Prezydenta oraz o prosi o jednoznaczną odpowiedź na pytania: czy opłata za grób pobierana jest na podstawie wymiaru na powierzchni, czy też pod ziemią? Czy w przypadku występowania rozbieżności brany jest wymiar większy? Radny zwraca się także z prośbą o uściślenie tego w cenniku.
Radny Grzegorz Stawowy w interpelacji prosi o informację odnośnie raportu z konsultacji społecznych dotyczących budowy trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Zainteresowany tematem dopytuje, gdzie raport jest dostępny i jaka jest ścieżka dotarcia do dokumentu.
Radny Łukasz Gibała złożył interpelację i zapytanie. Zapytanie dotyczy organizacji w Krakowie miejsca wymian sąsiedzkich. - Pandemia i okres popandemiczny spowodowały znaczący wzrost popularności wszelkich inicjatyw sąsiedzkich, skierowanych na wzajemną wymianę produktów, które przestały mieć znaczenie dla dotychczasowych ich właścicieli, a jednocześnie stan techniczny tych rzeczy pozwala na ich dalsze użytkowanie – pisze radny. - Powstały inicjatywy, w ramach których mieszkańcy mogą wymieniać się rzeczami pozostającymi ich własnością oraz takie inicjatywy, gdzie możliwa jest sprzedaż posiadanych rzeczy za symboliczne kwoty. Wspieranie tego typu przedsięwzięć prowadzi do budowania społeczeństwa proekologicznego – tłumaczy radny oraz pyta: czy w ramach lokali pozostających własnością Gminy Miejskiej Kraków możliwe jest przeznaczenie jednego z nich na potrzeby punktu cyklicznych wymian sąsiedzkich? Czy Gmina rozważała prowadzenie takiego miejsca – za pośrednictwem jednej z podległych jej jednostek?
Radny interpeluje także w kwestii wdrożenia rozwiązań w ramach monitorowania stanu rzek. – Na przestrzeni ostatnich miesięcy kilkukrotnie mogliśmy zaobserwować przypadki zanieczyszczeń krakowskich akwenów, z czego najgłośniejszym było pojawienie się w Potoku Olszanickim substancji niewiadomego pochodzenia o bardzo intensywnym, specyficznym zapachu oraz barwie w odcieniu niebieskim. Niepokój budzą również ciągłe doniesienia o zanieczyszczeniach rzeki Prądnik, między innymi ściekami z legalnych kolektorów burzowych, do których są podłączone nielegalne przyłącza – pisze radny Gibała. - Takie sytuacje potęgują obawy mieszkańców, którzy domagają się niezwłocznego podjęcia działań pozwalających natychmiast wykrywać przekroczenia norm, ujawniać sprawców nielegalnych zrzutów ścieków i zapobiegać przyszłym zanieczyszczeniom – dodaje Łukasz Gibała i przekazuje rozwiązanie zaproponowane przez mieszkańców - montaż stacji pomiarowych na newralgicznych odcinkach najbardziej narażonych na zanieczyszczenia rzek. Mając na uwadze to zagadnienie radny zwraca się do Prezydenta z powyższymi pytaniami: Jakie działania zmierzające do stworzenia lokalnego systemu monitorowania wód powierzchniowych w obrębie miasta Krakowa w celu reprezentatywnego badania ich stanu ilościowego i jakościowego prowadzono od października ubiegłego roku do marca bieżącego roku? Jakie działania i w jakim terminie planuje się podjąć w przyszłości?