Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni interweniują w imieniu krakowian

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni Michał Starobrat i Łukasz Gibała. Poruszają w nich m.in. tematy związane z prośbą o postawienie wiaty przystankowej, czy uchwalaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Lea”.

Wiata przystankowa
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Radny Michał Starobrat złożył interpelację, w której wnioskuje o postawienie wiaty przystankowej na przystanku przy cmentarzu we Wróblowicach. – Prośbą taką zgłosili się do mnie mieszkańcy, argumentując, że z przystanku tego korzysta dużo osób – pisze radny w interpelacji.

Radny Łukasz Gibała interpeluje w sprawie planu miejscowego dla obszaru „Lea”.  - W związku z toczącymi się dla działek na tym obszarze postępowaniami w sprawie decyzji budowlanych mieszkańcy tej części miasta zgłaszają szereg wątpliwości oraz wyrażają swoje obawy związane z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz ryzykiem intensywnej zabudowy w ich sąsiedztwie. Jedyne, co w tej sytuacji można i należy zrobić, to jak najszybsze przedłożenie projektu planu mieszkańcom do konsultacji, a potem radzie miasta do uchwalenia. To ostatnie jest jednak tym trudniejsze, że pierwsza przedstawiona koncepcja tego planu spotkała się z miażdżącą krytyką ze strony mieszkańców, a także otrzymała negatywne opinie zarówno Rady Dzielnicy VI Bronowice, jak i Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Trudno dziwić się głosom krytycznym, skoro urzędnicy zaproponowali, by w części obszaru objętego planem, w sąsiedztwie niskiej zabudowy jednorodzinnej powstały nawet kilkunastopiętrowe budynki. Oburzenie wzbudziły także plany częściowego zamknięcia dla ruchu ul. Lea i uczynienia jej fragmentu jednokierunkowym – co spowodowałoby poważne utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców. W związku z negatywnymi opiniami rady dzielnicy i komisji w RMK koncepcja planu wróciła do planistów w celu wprowadzenia korekt. Mieszkańcy podchodzą do tego posunięcia z nadzieją, że ich postulaty zostaną w kolejnym etapie sporządzania planu uwzględnione – którą to nadzieję ja również podzielam. W mojej opinii zabudowa na obszarze objętym planem „Lea” powinna zostać zachowana w takich parametrach, jakie ma ona obecnie. Nie jest to część Krakowa, w której należałoby umieszczać na siłę i wbrew woli mieszkańców zabudowę wysoką. Mieszkańcy z dużym niepokojem śledzą także postępowania w sprawie decyzji budowlanych, toczące się dla działek zlokalizowanych na obszarze sporządzanego planu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zawieszenie wszystkich takich postępowań do czasu uchwalenia planu miejscowego – pisze radny i pyta, na jakim etapie jest sporządzanie planu miejscowego dla obszaru „Lea”? Kiedy planowane jest wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu? Czy w projekcie planu zostaną uwzględnione postulaty mieszkańców, rady dzielnicy i komisji planowania przestrzennego? Czy zamierza Pan wydać decyzję wstrzymującą wszystkie postępowania w sprawie decyzji budowlanych, toczące się dla działek z obszaru planu „Lea”? Uprzejmie proszę także o przekazanie informacji o wszystkich wydanych lub procedowanych decyzjach o warunkach zabudowy dla działek na obszarze objętym planem „Lea”. W każdym przypadku proszę o podanie maksymalnej wysokości zabudowy. Proszę o dane z okresu 1 stycznia 2020 r. – obecnie – czytamy w interpelacji radnego.

pokaż metkę
Autor: magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-05-30
Data aktualizacji: 2023-05-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź