Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Remont ulicy, premie i nagrody w spółkach i los pałacu w Kościelnikach

Radni Łukasz Sęk oraz Łukasz Gibała złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Karkowa. Poruszają w nich temat remontu ulicy Tomickiego, premii i nagród w spółkach miejskich oraz  przyszłości Pałacu Wodzickich w Kościelnikach.

Fot. ZIKiT

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie remontu ulicy Tomickiego.  - Z posiadanych informacji wynika, że jeden z inwestorów budujących w tej okolicy był zobowiązany w ramach artykułu 16. Ustawy o drogach publicznych do remontu odcinka ul. Tomickiego od bramy wjazdowej do zakładów tytoniowych do al. Jana Pawła II  – wyjaśnia radny.  - Niestety z informacji rady Dzielnicy XIV Czyżyny wynika, że został z tego obowiązku zwolniony i remont drogi będącej w bardzo złym stanie nie jest w najbliższym czasie zaplanowany – wyraża swoje zaniepokojenie Łukasz Sęk. Radny zwraca się do prezydenta z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego odstąpiono od wymogu przeprowadzenia remontu przez inwestora? Czy w zamian za to wykonał on inne prace? Interpelacja zawiera również prośbę o szacowany koszt przeprowadzenia tego remontu.

Radny Łukasz Gibała przedłożył Prezydentowi Miasta interpelację w sprawie  premii i nagród w spółkach miejskich. - Mieszkańcy z zaniepokojeniem przekazali mi informację, jakoby – w związku z przeprowadzonym w lipcu br. tzw. rozliczeniem kontraktu – członkom zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie zostały przyznane nagrody roczne. Taka decyzja byłaby o tyle niezrozumiała, że w 2022 roku funkcjonowanie MPK S.A. wzbudzało szczególnie dużo kontrowersji, a w opinii pasażerów jakość usług oferowanych przez miejskiego przewoźnika wyraźnie spadła – pisze Łukasz Gibała. -Takie informacje rodzą pytania nie tylko o nagrody czy inne dodatki dla zarządu MPK, ale także innych spółek miejskich w sytuacji, kiedy budżet Krakowa jest w najgorszej od lat kondycji, a cały kraj boryka się z kryzysem. Pytania te są tym bardziej zasadne w świetle ujawnionych przez media wysokości premii i dodatków za 2022 r. wypłaconych Pańskim zastępcom i dyrektorom magistrackich wydziałów, które okazały się rekordowe w skali kraju – tłumaczy radny Łukasz Gibała i prosi prezydenta o odpowiedz na następujące pytania: jaka była wysokość dodatków do wynagrodzeń (nagród, premii itd.), wypłaconych zarządom spółek miejskich w roku 2022 oraz w roku bieżącym, w rozbiciu na poszczególne spółki i lata, dla następujących spółek miejskich: Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania sp. z o.o., Trasy Łagiewnickiej S.A., Agencji Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o., Kraków5020 sp. z o.o., Areny Kraków S.A., Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A., Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A., Wodociągów Miasta Krakowa S.A., Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Dodatkowo Łukasz Gibała prosi każdorazowo o informację o rodzaju dodatku (np. premie, nagrody roczne itd.) i czy miał on charakter uznaniowy. W przypadku, jeśli jakiekolwiek dodatki zostały wypłacone członkom rad nadzorczych wymienionych wyżej spółek, prosi także o podanie ich wysokości.

Kolejna interpelacja radnego Łukasza Gibały dotyczy przyszłości Pałacu Wodzickich w Kościelnikach.  - W dawnej wsi Kościelniki, włączonej w 1973 roku w granice Nowej Huty, znajduje się XVIII-wieczny Pałac Wodzickich wraz z zespołem parkowym i infrastrukturą, wpisany do rejestru zabytków i gminnej ewidencji – informuje Łukasz Gibała i dodaje, że współcześnie zabytek znajduje się w rękach prywatnych.  - Okolicznych mieszkańców niepokoi jednak fakt, że budynek stoi obecnie zaniedbany i niszczeje. Nie widać, żeby w najbliższym czasie miały być w nim prowadzone jakiekolwiek prace mające zabezpieczyć go przed całkowitym popadnięciem w ruinę – wyraża swoje zaniepokojenie radny, równocześnie informując, że krakowianie, którzy interesują się losem pałacu chcieliby jednak, żeby niszczejącym zabytkiem zajęło się miasto – odrestaurowało go i przekazało na cele społeczne. - Jednym ze wskazywanych przez nich pomysłów jest przeznaczenie pałacu na tak potrzebny w tym rejonie dom kultury, z którego korzystać mogliby zarówno mieszkańcy dzielnicy Nowa Huta, ale przede wszystkim dzieci uczęszczające do pobliskiej szkoły – wyjaśnia Łukasz Gibała. - Pałac Wodzickich jest świadectwem lokalnej tradycji i warto byłoby, żeby budynek o takim znaczeniu historycznym i kulturowym był w rękach krakowian, z pożytkiem służąc nam wszystkim jeszcze długie lata – apeluje radny i dopytuje, czy kiedykolwiek rozważane było wykupienie przez miasto tego budynku wraz z zespołem parkowym? Czy do odpowiedniej jednostki wpłynęły jakakolwiek wnioski o pozwolenie na przebudowę lub rewitalizację tego pałacu i czy pałac był kontrolowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków pod kątem zagrożenia istotnego uszkodzenia zabytku?

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-08-04
Data aktualizacji: 2023-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź