Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pochówki ekologiczne, planeta Lem i kwestie komunikacyjne

Losy klubu „Wiewiórka” w miejscu planowanej budowy Planety Lem, komunikacja miejska w rejonie budowy linii tramwajowej KST IV oraz roboty budowlane przy ul. Rogozińskiego, to tematy interpelacji radnego Łukasza Maślony, natomiast radny Łukasz Sęk porusza temat ekologicznych pochówków.

Fot. Pixabay

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie wprowadzenia w Krakowie na cmentarzach komunalnych modelu pochówków ekologicznych. - Ewolucja stylu życia, który uwzględnia konieczność dokonywania wyborów proekologicznych dotyka również tak delikatnej materii jaką jest pochówek zmarłego – pisze radny i zauważa, że wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach. Ten stan rzeczy powoduje, że osoby, które planują pochówek w sposób minimalistyczny i nieingerujący w środowisko naturalne praktycznie nie mają możliwości zrealizowania swojego celu. - Te braki w polskich przepisach pociągają za sobą konieczność poszukiwania rozwiązań pośrednich – informuje Łukasz Sęk i daje jako przykład „Las Pamięci” – miejsce przygotowane na jednym z cmentarzy komunalnych w Poznaniu. W „Lesie Pamięci” stanowiska  poszczególnych pochówków nie są oznaczane nagrobkami czy płytami grobowymi i pomnikami. Nie są one też zdobione wiązankami lub wieńcami czy też zniczami, a imiona pochowanych tu osób można umieszczać na ustawionych przed wejściem dwóch kamiennych tablicach, gdzie można składać znicze oraz kwiaty. Pochówki odbywają się wśród drzew w urnach biodegradowalnych, które po złożeniu do ziemi ulegną całkowitemu rozkładowi łącząc prochy bliskiej osoby z naturą. Warto zauważyć, że biodegradowalne urny (mogą być wykonane z różnych przyjaznych środowisku materiałów np. celulozy) rozkładają się na tyle szybko, iż w stosunkowo krótkim okresie można je zastępować kolejnymi. Dzięki temu nie zabraknie miejsca do chowania zmarłych. - Ten model pochówków ekologicznych cieszy się coraz większą popularnością w zachodniej Europie – dodaje radny. Łukasz Sęk prosi o informację, czy w naszym mieście przewiduje się wprowadzić podobne rozwiązanie na cmentarzach komunalnych. - Naturalnie moją intencją nie jest wypieranie tradycyjnych modeli pochówków, a jedynie uzupełninie oferty świadczonych usług przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych – kończy swoją interpelację radny.

Radny Łukasz Maślona informuje, że w związku z doniesieniami medialnymi oraz w nawiązaniu do opublikowanej na stronie www.krakow.pl  informacji prasowej, zgłaszają się do niego mieszkańcy żywo zainteresowani przyszłością dawnego Składu Solnego w Podgórzu oraz przyszłością działającego dziś w jego wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej “Wiewiórka”. - Centrum jest modelowym przykładem unikatowej, szerokiej, ponad miastowej, a nawet międzynarodowej współpracy na płaszczyźnie artystyczno-kulturalno-społeczno-rzemieślniczo-sąsiedzkiej – pisze radny i mając na uwadze powyższe, prosi prezydenta o odpowiedź na następujące pytania (wraz z udostępnieniem powiązanych dokumentów w formie elektronicznej): jaki jest aktualnie całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem? Radny prosi o wyszczególnienie, jaka kwota ma pochodzić bezpośrednio z budżetu gminy, jaka z unijnego programu FEnIKS, a jaka ze środków ministerialnych. - Jaki jest dokładny harmonogram następnych działań - w szczególności do kiedy planują Państwo funkcjonowanie CSW “Wiewiórka” w tym miejscu oraz kiedy planują państwo wbicie pierwszej łopaty i otwarcie Planety dla odwiedzających? – pyta radny. Łukasz Maślona prosi również o udostępnienie pełnej treści wniosku na środki w unijnym programie FEnIKS wraz z wszelkimi załącznikami (jeśli występują) oraz o wskazanie kolejnych dat granicznych związanych z tym programem - kiedy dokładnie poznamy rozstrzygnięcie naboru w programie? – pyta. Radny wnioskuje również o udostępnienie pełnej treści listu intencyjnego wraz z ewentualnymi załącznikami, jaki prezydent zawarł z ministerstwem kultury. - Proszę o szczegółowe podanie planowanych kosztów funkcjonowania obiektów w ramach całej Planety Lem, planowanych dochodów pochodzących ze sprzedaży biletów (lub innych dochodów) wraz ze źródłami finansowania w przypadku, gdy dochody będą mniejsze niż planowane wydatki – interpeluje radny i zwraca jednocześnie uwagę, iż oprócz kosztów utrzymania Centrum Kongresowego ICE na poziomie ok. 35 mln zł, wkrótce pojawią się koszty funkcjonowania Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku planowane na kilkanaście milionów złotych. - Jak najbardziej zasadne jest zapytanie o koszty działania Planety Lem, bowiem z komunikatu jasno wynika, iż instytucja będzie częścią Krakowskiego Biura Festiwalowego – kończy swoją interpelację radny Maślona.

W kolejnej interpelacji radny Łukasz Maślona zwraca uwagę na niewydolność komunikacji miejskiej w rejonie budowy linii tramwajowej KST IV Meissnera – Mistrzejowice. - Mieszkańcy dzielnicy III Prądnik Czerwony tkwią w ogromnych korkach w związku z zaproponowanymi zmianami w organizacji ruchu, a ponadto nie mogą przesiąść się na transport zbiorowy, gdyż autobusy są, szczególnie w godzinach szczytu, przepełnione - informuje z zaniepokojeniem radny i dodaje, że opóźnienia w kursowaniu sięgają nawet 30 minut. Apelując o uwzględnienie próśb mieszkańców radny interpeluje o zwiększenie częstotliwości kursowania i pojemności autobusów kierowanych w te rejony miasta (szczególnie linie 139 i 124 lub 424), weryfikację istniejącej organizacji ruchu na bardziej adekwatną do potrzeb mieszkańców oraz organizowanie Rady Budowy w terminach częstszych niż raz w miesiącu, szczególnie w okresach wprowadzania istotnych zmian w organizacji ruchu. - Przy przebudowie ul. Królowej Jadwigi Rady Budowy odbywały się co tydzień - nadmienia radny i wnosi, by w spotkaniach obowiązkowo brały udział osoby decyzyjne z ZDMK, ZTP i MIR celem koordynacji działań. Radny Maślona informuje również, że mieszkańcy sugerują zweryfikowanie zasadności wprowadzenia buspasów na al. gen. Bora-Komorowskiego i ul. Lublańskiej (na odcinku od al. gen. Bora-Komorowskiego a ul. Opolską). - Czy te dwa buspasy nie powinny działać jedynie w godzinach szczytu? - pytają mieszkańcy. Kolejnymi kwestiami poruszanymi w interpelacji przez Łukasza Maślonę są: możliwość zawieszenia funkcjonowania przystanku przy ul. Promienistych (który został wprowadzony w zeszłym miesiącu) do momentu lepszego udrożnienia ruchu, możliwie najszybsze oddanie przejazdu z ul. Powstańców w al. 29 listopada oraz przeanalizowanie możliwości skrętu autobusów linii 129, 159 jadących w stronę Nowej Huty, bezpośrednio z ul. Miechowity w lewo w ul. Młyńską (omijając zakorkowane rondo Młyńskie), co zmniejszy opóźnienie tej linii. - Krakowianie wnioskują także o wstrzymanie prac do czasu wznowienia normalnego ruchu na al. 29 Listopada w związku z planowanym na 1 listopada zakończeniem prac, a także odstąpienie od zamknięcia ul. Żmujdzkiej w związku z jej przebudową, do czasu unormowania się sytuacji w okolicy – informuje radny Łukasz Maślona. Do interpelacji została dołączona dokumentacja fotograficzna.

Łukasz Maślona zwraca się również do Prezydenta Miasta Krakowa o informacje w sprawie robót budowlanych prowadzonych przy ul Rogozińskiego w Krakowie. - Na jednej z działek 115/60 i sąsiednich inwestor wykarczował istniejącą zieleń, wyrównał teren, nawiózł tłuczeń i utwardził znaczy obszar działki – pisze radny i prosi o informację, czy na przeprowadzony zakres prac była wydawana przez UMK zgoda na prowadzenie robót budowlanych lub pozwolenie na budowę. - Jeśli tak, proszę o szczegółowe informacje w tej sprawie. Jeśli nie, proszę o zgłoszenie robót do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie – dodaje Łukasz Maślona, prosząc o dane na jakim obecnie etapie jest procedura wydawania warunków zabudowy dla inwestycji deweloperskiej zlokalizowanej na tych działkach. Podobną prośbę radny kieruje wobec terenów ogrodów Freegego i pyta, czy właściciel posiada prawomocne pozwolenie na budowę dla tego obszaru i czy podlegało lub podlega ono jakimkolwiek zmianom na wniosek inwestora. - W imieniu mieszkańców proszę o jak najszybsze przedstawienie koncepcji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grzegórzki – Centrum”, by przyspieszyć prace planistyczne, by te miały szansę zakończyć się jeszcze przed wejściem w życie WZ-tki. W rejonie ul. Rogozińskiego na skrzyżowaniu z ul. Grzegórzecką znajdują się także działki 115/73 i 115/37, które w przyszłości mogłyby stanowić lokalne centrum dla tej części dzielnicy - pisze Łukasz Maślona i pyta, kto jest właścicielem tych terenów i czy w koncepcji planu miejscowego można uwzględnić przeznaczenie tych terenów pod usługi publiczne.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-10-24
Data aktualizacji: 2023-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź