Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzierżawa drogi, zamknięte bulwary i „mikrokawalerki”

Sprawa dzierżawy drogi łączącej os. Podwawelskie z ul. Ludwinowską, brak rewitalizacji działki przez dewelopera oraz zamknięcie bulwarów dla pieszych, to tematy interpelacji Michała Drewnickiego. Natomiast Łukasz Gibała pyta o wyodrębnianie i sprzedaż „mikrokawalerek” oraz interpeluje w sprawie działki pierwotnie przeznaczonej pod tereny zielone.

Fot. Jan Graczyński

Radny Michał Drewnicki interpeluje do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie drogi łączącej ulicę Barską (osiedle Podwawelskie) z ulicą Ludwinowską (Ludwinów). Radny przypomina, że już kilka lat temu zainteresował się sprawą płacenia przez miasto 250 tys. zł miesięcznie prywatnej firmie, która dzierżawiła drogę miastu, za możliwość jazdy. - Mimo, iż obowiązuje tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiał wywłaszczenie ulicy i pozyskanie jej za opłatą na rzecz miasta Prezydent wolał płacić za dzierżawę – pisze radny i dodaje, że równocześnie stan drogi jest katastrofalny, są tam wyboje, dziury, wyrwy w asfalcie. Michał Drewnicki pyta, czy miasto dalej płaci spółce i jakie to są kwoty. - Kto ma obowiązek remontowania nawierzchni? Czy miasto   zobowiązywało prywatny podmiot do remontów? -  radny Drewnicki prosi o informację w tej sprawie.

W kolejnej interpelacji Michał Drewnicki pisze, że 28 lipca 2022 roku zgłosił Prezydentowi bezprawne zajęcie przez dewelopera gminnej działki w rejonie osiedla Piastów i ulicy Piasta Kołodzieja. Deweloper ogrodził ją bezumownie, a także wykorzystał jako teren pod drogę i odpady z budowy, niszcząc przy tym zieleń. Radny Drewnicki prosi o informację jak dzisiaj wygląda ta sprawa, jaki jest stan działki i kiedy deweloper zamierza przywrócić jej pierwotny wygląd i naprawić straty. - Czy deweloper zapłacił? - pyta na zakończenie interpelacji Michał Drewnicki.

Radny Drewnicki prosi również Prezydenta Miasta Krakowa o informację na temat budowy kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz z Ludwinowem, w kontekście organizacji ruchu samochodowego i pieszego. W tej chwili, jak informują radnego mieszkańcy, ruch pieszy został zablokowany, co powoduje, że ciągłość bulwarów została zatrzymana. Michał Drewnicki pyta, jak długo ma trwać taki stan, czy jest możliwość stworzenia obejścia dla pieszych. Radny prosi także o odpowiedź na pytanie, jak wygląda sprawa ruchu samochodowego. – W tej chwili droga jest otwarta, ale domyślam się, że ostatecznie zostanie zamknięta. Kiedy to się stanie i jak długo będzie trwać? – pyta radny.

Radny Łukasz Gibała interpeluje sprawie inwestycji budowlanej przy ul. Młodzieży 9A, zlokalizowanej w Bieżanowie. W tym rejonie dominuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zgodnie z przeznaczeniem, jakie zostało zaprojektowane w obowiązującym tam miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. - Jednocześnie na działce przy ul. Młodzieży 9A istniejący budynek mieszkalny jednorodzinny jest właśnie przekształcany w obiekt, w którym zaprojektowano 16 lokali o powierzchni od niespełna 14 do 22 metrów kwadratowych. Lokale te nie spełniają minimalnych wielkości dla lokali mieszkalnych, a na terenie samej działki nie ma wystarczającej ilości miejsca dla potrzeb urządzenia miejsc parkingowych, zaplanowane są zaledwie dwa – opisuje sytuacje radny i uzupełnia informacją, że inwestor oferuje przedmiotowe lokale na sprzedaż i, co istotne, posiada także inne nieruchomości jednorodzinne w Krakowie, które poddawane są podobnego rodzaju przeobrażeniu. To przeobrażenie polega na fizycznym wyodrębnianiu w budynku mieszkalnym jednorodzinnym „mikrokawalerek” i następnie tego rodzaju obiekty są sprzedawane innym podmiotom. Niektóre z takich lokali mają niewiele ponad 10 metrów kwadratowych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych firmy, proceder ten dotyczy w Krakowie około 20 inwestycji, gdzie sprzedaży podlegają lokale niespełniające minimalnych wymagań w zakresie powierzchni. - W związku z szeregiem nieprawidłowości, jakie zachodzą przy realizacji tej inwestycji, w sprawie zainterweniował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i nakazał wstrzymanie robót budowlanych. Obecnie mimo wydania nakazu wstrzymania robót na terenie inwestycji nadal toczą się prace budowlane – pisze radny. Łukasz Gibała zwraca się do Prezydenta z pytaniami: czy dla przedmiotowej inwestycji, realizowanej przy ul. Młodzieży 9A prowadzone były postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę i czy inwestor uzyskał pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania nieruchomości? Radny pyta, czy podlegli Prezydentowi urzędnicy mają wiedzę o innych nieruchomościach stanowiących obecnie lub w przeszłości własność inwestora, w których to nieruchomościach wyodrębniono lokale sprzedawane następnie jako „mikrokawalerki” i czy w sprawie tych inwestycji podejmowane były działania celem zweryfikowania legalności tego rodzaju budów? Łukasz Gibała prosi również o informację, czy podejmowane były jakiekolwiek działania mające na celu przeciwdziałanie tego rodzaju działalności inwestycyjnej lub są one planowane?

Łukasz Gibała interpeluje także w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ul. Galicyjskiej. - Teren Łęgu poddawany jest silnej presji deweloperskiej. Obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, mimo że zabezpieczały tereny zieleni publicznej dla potrzeb mieszkańców, to skutecznie zostały zaskarżone do sądów administracyjnych. W konsekwencji powyższego fragment planu, który obejmował przestrzeń publiczną przeznaczoną pod zieleń został w tym zakresie uchylony i obecnie właściciel terenu może ubiegać się o wydanie warunków zabudowy w zakresie, w jakim dla jego działek nie obowiązuje plan zagospodarowani przestrzennego – nakreśla sytuację radny. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez mieszkańców i właściwą radę dzielnicy, obecnie toczy się postępowanie w przedmiocie wydania warunków zabudowy między innymi dla działki 337/8 obręb 54 Nowa Huta. Działka ta pierwotnie miała stanowić obszar dostępny publicznie, niemniej w związku z orzeczeniami sądów administracyjnych plan w tym zakresie został uchylony. Na skutek przyjęcia miejscowego planu obszaru „Czyżyny - Rejon Ulicy Galicyjskiej”, fragment działki 337/8 został przeznaczony pod zieleń publiczną (ZP.2), niemniej jest to fragment niewielki względem pierwotnych założeń planistycznych. - Proszę o pilne podjęcie działań w przedmiocie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów, dla których na skutek wydania Wyroku WSA w Krakowie z 18 lutego 2022 r. (sygn. akt: II SA/Kr 627/21) i Wyroku NSA w Warszawie z 12 października 2022 r. (sygn. akt: II OSK 1359/22) doszło do unieważnienia zapisów planistycznych miejscowego planu obszaru „Czyżyny – Łęg” – interpeluje Łukasz Gibała i jednocześnie zwraca się o rozważenie możliwości skorzystania z przepisów Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie, w jakim przepisy te pozwalają na zawieszenie procedowania wniosków o ustalenie warunków zabudowy na czas prowadzenia prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. - Rozwiązanie to pozwoli na zabezpieczenie terenu przed zabudową do czasu opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – pisze radny Gibała.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-04
Data aktualizacji: 2024-03-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź